
Фізособи-«загальники», про яких йтиметься далі в цій статті, це фізособи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування.
База нарахування і розмір ЄСВ
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ для фізосіб-«загальників» базою нарахування ЄСВ є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО.
Нагадаємо, що відповідно до п. 177.2 ПКУ об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця. Тобто саме з суми чистого доходу фізособам-"загальникам" слід сплачувати ЄСВ. Про це ми писали тут.
Мінімальний та максимальний рівень ЄСВ
Місячна сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток) (у 2025 році – не нижче 1760 грн).
Якщо фізособою-«загальником» не отримано дохід (прибуток) у певному місяці, такий платник має право вирішити, платити йому ЄСВ за цей місяць (та отримувати страховий стаж) чи ні.
Якщо фізособа вирішила платити, то вона ж вирішує – і скільки. При цьому за такий місяць треба сплатити не менше за мінімальний страховий внесок (1760 грн), а може, і більше. У 2025 році максимальна величина доходу, з якого можна сплатити дохід, становить 160 тис. грн. Відповідно, максимальна сума ЄСВ за місяць – 35 200 грн.
- Мінімальний місячний страховий внесок з ЄСВ ФОПом за себе у 2025 році становить 8 000 х 22% = 1 760 грн. А за цілий квартал мінімальна сума ЄСВ дорівнює 5 280 грн (1 760 х 3);
- Максимальний розмір місячного страхового внеску за місяць у 2025 році становить: 160 000 х 22% = 35 200 грн. А за цілий квартал максимальна сума ЄСВ становить 105 600 грн (35 200 х 3).
Докладно про мінімально та максимально допустимі розміри єдиного соціального внеску у 2025 році для ФОП, які обрали загальну систему оподаткування, а також інших категорій осіб, читайте у довіднику від редакції.
В які строки сплачувати ЄСВ фізособам-«загальникам»?
Фізособи-«загальники» зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій ч. 8 ст. 9 Закону №2464). Тобто правила сплати ЄСВ для них такі самі, як і для «єдинників».
Отже, суми ЄСВ сплачуються фізособами-«загальниками» протягом року:
- до 20 квітня звітного року,
- до 20 липня звітного року,
- до 20 жовтня звітного року,
- та до 20 січня року, наступного за звітним роком.
Про правила сплати в останній граничний строк ми писали тут.
Коли фізособа-«загальник» включає до витрат сплачений ЄСВ?
Фізична особа – підприємець у графі 8 «Витрати зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, платежів, за одержання ліцензій, дозволів» Типової форми відображає суми єдиного внеску за фактом їх сплати, за умови документального підтвердження. Такі записи робляться за датою їх фактичної сплати протягом звітного календарного року.
Про це ми писали у цій статті від редакції.
Як фізособа-«загальник» показує ЄСВ до сплати в декларації?
Згідно з пп. 4 п. 2 розд. ІV Інструкції №449 обчислення сум єдиного внеску фізосіб-«загальників» здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій про майновий стан і доходи та результатів перевірок діяльності таких осіб, що призвела до збільшення або зменшення розміру доходу, який підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
При цьому обов’язково враховуються лише місяці, протягом яких така особа отримувала дохід (прибуток). Тобто загальний підсумок графи 3 додатка ЄСВ 1 та дані про суму чистого оподаткованого доходу в додатку Ф2 до декларації мають збігатися.
Але не забуваємо про те, що ЄСВ за місяць, у якому був отриманий оподатковуваний дохід, треба сплатити не менший за мінімальний страховий внесок і не більший за максимальний страховий внесок.
Тому значення графи 4 додатка ЄСВ 1, де зазначається сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, може суттєво відрізнятися від суми фактичного доходу.
Наприклад, якщо оподаткований дохід місяця – 200 тис. грн, то база нарахування ЄСВ у графі 4 – лише 160 тис. грн (тобто менше ніж фактичний дохід).
Якщо ж оподаткований дохід місяця – 1 тис. грн, то база нарахування ЄСВ у графі 4 – 8 тис. грн (тобто більше ніж фактичний дохід).
Не забуваємо і про можливість добровільно сплатити ЄСВ за ті місяці, у яких дохід не був отриманий (про що ми писали вище)! У такому випадку за відповідний місяць значення графи 3 додатка ЄСВ 1 дорівнюватиме нулю (прочерк), а значення графи 4 має бути в діапазоні 1760 – 35200 грн.
Тож такі платники формують та подають додаток ЄСВ 1 у складі декларації до 1 травня року, наступного за звітним, та сплачують ЄСВ протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку. Про це ми писали тут.
Куди та як фізособам-«загальникам» подавати декларацію про майновий стан та доходи? В яких випадках її можна не подавати? За якою формою відзвітувати? Як заповнити додаток Ф2 та додаток ЄСВ1? Про це ми писали у своїй аналітиці-інструкції ось тут.
Пільги зі сплати ЄСВ для фізосіб-«загальників»
Пільги щодо несплати ЄСВ існують для таких категорій:
- Фізособа-«загальник» без доходу;
- Якщо ФОП одночасно є і «незалежником»;
- ФОПи-пенсіонери та особи з інвалідністю;
- Якщо ФОП одночасно працює за трудовим договором (за основним місцем роботи і сумісництвом);
- Мобілізовані ФОПи;
- ФОПи з ТОТ та ФОПи, позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Розглянемо їх по черзі.
Фізособа-«загальник» без доходу
Нагадаємо, що ще з 1 січня 2021 року ФОПи на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку.
Тобто якщо ФОП не отримував дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Якщо в певному місяці (або навіть і році) оподатковуваного ПДФО та ВЗ чистого доходу в самозайнятої особи не буде, то вона має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже, і не платити ЄСВ за такий період. На цьому вже наголосили податківці у своєму свіжому роз’ясненні ось тут.
Якщо ФОП одночасно є і «незалежником»
Якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, вона обліковується ДПС як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
ФОП-«незалежник», який отримує пенсію або соцдопомогу, ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити – за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У звичайної фізособи, яка здійснює незалежну профдіяльність і не має статусу ФОПа, такої пільги немає. Про це ми докладно розповідали тут.
ФОПи-пенсіонери та особи з інвалідністю
Також звільняються від сплати за себе ЄСВ ФОПи, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Це правило діє й для загальної системи оподаткування.
Якщо ФОП одночасно працює за трудовим договором
Якщо ФОПи перебувають у трудових відносинах, то вони можуть не платити ЄСВ за себе. І страховий стаж у них буде! Але лише за умови, що роботодавець за місцем роботи (основним чи сумісництвом) сплатив за них ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок.
Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але у розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок, то для отримання страхового стажу такі самозайняті особи ЄСВ за себе платитимуть. І в розмірі, не меншому за мінімальний внесок! На цьому наголошує ДПС ось тут.
Чи можуть ФОПи-працівники бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ?
Саме обов’язку платити ЄСВ такі ФОПи не мають. А добровільно можна? Єдиної позиції у ДПС щодо цього немає. Ми про цю проблему писали тут і тут. Вони, звісно, не штрафуватимуть ФОПів за таку добровільну сплату. Але чи потраплять ці внески до розрахунку майбутніх пенсій, наразі впевненості немає.
При цьому тут не важливо, на якому місці – за сумісництвом чи за основним сплачується ЄСВ. Про це ми вказували тут.
Мобілізовані ФОПи
ФОПи, призвані до ЗСУ у зв’язку з мобілізацією, на особливий період, на весь строк їх військової служби звільняються від сплати ЄСВ за себе. Зауважимо, що наразі на підписі у Президента знаходиться відповідний закон щодо автоматичного звільнення від сплати податків та ЄСВ мобілізованих ФОПів. Детальний аналіз закону ми наводили тут.
ФОПи з ТОТ та ФОПи, позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України
П. 9-3 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 визначено, що тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України від 15.04.2014 №1207 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», платники ЄСВ із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України звільняються від виконання обов’язків, визначених ст. 6 Закону №2464.
Зверніть увагу! Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією досить часто оновлюється. Останню редакцію цього Переліку читайте тут.
А ще, відповідно до абз. 1 п. 9-8 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону №2464, з числа осіб, стосовно яких згідно із Законом України від 26.01.2022 №2010-IX «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, якщо вони не є роботодавцями, звільняються за заявою члена сім’ї або платника єдиного внеску, після їх звільнення та/або після закінчення їх лікування (реабілітації) від виконання обов’язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону №2464, сплати недоїмки з єдиного внеску, пені та штрафів за її несплату на весь період позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та протягом шести місяців після їх звільнення.
По суті, пільги мобілізованим ФОПам, ФОПам з ТОТ та ФОПам, які потрапили в полон, це єдині «воєнні» пільги, що ще діють у 2025 році. Решта пільг діяла ще до 2022 року.
Висновки
- Для фізосіб-«загальників» базою нарахування ЄСВ є сума доходу (прибутку), отриманого від підприємницької діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО.
- ЄСВ не може бути меншим за мінімальний страховий внесок (у 2025 році – 1760 грн) у тому місяці, коли був отриманий дохід (прибуток). Максимальна сума ЄСВ за місяць – 35200 грн.
- ФОП включає суми сплаченого єдиного внеску за себе до складу витрат за фактом його сплати.
- ФОП має право не сплачувати ЄСВ у разі відсутності доходу (прибутку) в окремому місяці або протягом усього звітного періоду.
- ФОП має провести остаточний розрахунок ЄСВ під час звітування та за необхідності сплатити залишок суми.