• Посилання скопійовано

Отримання страхових виплат у зв’язку з вагітністю та пологами: роз'яснення ПФУ

Фахівці ПФУ наголосили, що допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати (доходу). Підставою для її призначення є листок непрацездатності, сформований на підставі медвисновку

Отримання страхових виплат у зв’язку з вагітністю та пологами: роз'яснення ПФУ

ПФУ наголошує, що в Україні працюючі жінки та жінки, які займаються підприємницькою діяльністю, при оформленні листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами отримують відповідну допомогу. 

Підставою для її призначення є листок непрацездатності, сформований на підставі медичного висновку.

Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” на оплату лікарняних по вагітності та пологах мають право жінки, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, жінки, які обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, жінки – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати (доходу).

Порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, у тому числі допомоги по вагітності та пологах, здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням».

Розмір допомоги обчислюється із заробітної плати (доходу) за останнім місцем роботи (діяльності) шляхом ділення суми заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів. 

Розмір виплат жінкам, які займаються підприємницькою діяльністю, залежить від факту сплати єдиного соціального внеску та розміру доходу, з якого сплачено страхові внески.

Зверніть увагу!

Працюючі жінки в разі відсутності медичних протипоказань мають право, за власним бажанням, розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів, а також переносити невикористані дні відпустки на період після пологів. При цьому загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюватиметься.

 

Від редакції. Приклад нарахування декретних з 1 квітня 2024 року (через збільшення МЗП)

Працівниця йде у відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами з 01.04.2024 на 126 календарних днів. Оклад працівниці становить 12 000 грн. Увесь розрахунковий період (з 01.04.2023 по 31.03.2024) працівниця відпрацювала. 

Таким чином, середньоденна зарплата працівниці, виходячи із її фактичного заробітку, становить: (12 000 грн х 12 міс.) : 366 к.д. = 393,44 грн. 

За 126 к.д. ця допомога становитиме: 393,44 грн. х 126 к.д. = 49 573,44 грн.  

При цьому ПФУ при призначенні цієї допомоги перевірятиме на відповідність зазначеному вище правилу: 

  • допомога окремо за кожен місяць (мається на увазі період квітень - серпень) не повинна перевищувати показник 120 000 грн; 
  • допомога окремо за кожен місяць (того ж періоду) не повинна бути меншою за розмір допомоги, обчисленої з МЗП на 01.04.2024, тобто 8000 грн : 30,44 = 262,81 грн. 

Про це докладніше ми писали у нашій статті.

***

Читайте такожЯк рахувати лікарняні та декретні у квітні 2024 року: приклади від редакції

Джерело: Пенсійний фонд України

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»