• Посилання скопійовано

Що змінилося у фінансуванні лікарняних та декретних за Законом №4158?

Законом №4158 відновлено надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності і пологах за місцем роботи за сумісництвом. Також внесено зміни щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві

 Що змінилося у фінансуванні лікарняних та декретних за Законом №4158?

Федерація профспілок повідомляє, що внаслідок внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», які набрали чинності з 1 січня 2023 року, виникли проблеми з виплатою допомоги по тимчасовій непрацездатності та вагітності і пологах для застрахованих осіб, які, крім основної роботи, працюють за сумісництвом, оскільки статтею 22 цього Закону було передбачено, що зазначені види допомоги застрахованим особам надаються за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У зв’язку з цим органами Пенсійного фонду надавалися роз’яснення, що допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах застрахованим особам  надається за основним місцем роботи і лише коли застрахованою особою не реалізовано право на таку допомогу за основним місцем роботи, тоді допомога надається за сумісництвом.

Таким чином, застраховані особи безпідставно позбавлялися права на отримання страхових виплат у страхувальника, у якого вони працювали за сумісництвом, у разі отримання такої допомоги за основним місцем роботи, адже як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом працівники підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і відповідно за цими місцями роботи за них сплачується єдиний соціальний внесок.

З метою усунення зазначеного порушення від Федерації профспілок України та СПО об’єднань профспілок надсилалися неодноразові звернення до Мінсоцполітики, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, проводилось обговорення цього питання на різних засіданнях, узгоджувальних нарадах тощо. Після внесення Урядом відповідного законопроєкту до Верховної Ради України та доопрацювання його в робочій групі (відбулося п’ять засідань), створеній при Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, з урахуванням пропозицій народних депутатів України, Верховною Радою України 18 грудня 2024 року прийнято Закон України №4158 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування», який набирає чинності 4 квітня 2025 року.

Разом з низкою інших уточнень і доповнень Законом №4158 відновлено надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності і пологах за місцем роботи за сумісництвом. Зокрема, змінами до статті 22 Закону передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зазначеним Законом внесено зміни щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності для осіб, які потерпіли внаслідок нещасного випадку на виробництві. Зокрема, що допомога по тимчасовій непрацездатності призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу). При цьому перші сімнадцять днів тимчасової непрацездатності оплачуються цим роботодавцем за кошти підприємства, установи, організації. У разі перебування потерпілого у трудових відносинах з іншими страхувальниками (у тому числі здійснення підприємницької чи іншої діяльності та одночасної праці на умовах трудового договору) за місцями роботи іншим, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до розділу IV "Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності" цього Закону в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу) незалежно від страхового стажу.

Також внесено окремі доповнення і уточнення, які стосуються надання соціальних послуг потерпілим на виробництві, а також щодо надання внутрішньо переміщеним особам страхових виплат і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

 

Від редакції: Ми в окремій своїй аналітиці зупинилися на нюансах нарахування лікарняних сумісникам через зміни до Закону №1105. Далі наводимо їх.

Страхові виплати сумісникам

До 4 квітня 2025 року
Зараз ще треба пам'ятати нюанс про сумісників – їм допомога з тимчасової втрати працездатності та допомога у зв'язку із вагітністю та пологами виплачується лише за одним місцем роботи! А от лікарняні за перші 5 днів – виплачуються сумісникам за всіма місяцями роботи. 

З 4 квітня 2025 року 

Допомога з тимчасової втрати працездатності та допомога у зв'язку із вагітністю та пологами виплачуватиметься і за основним місцем роботи, і за сумісництвом, оскільки набувають чинності зміни у ст. 22  Закону №1105, внесені Законом №4158

Але з цієї дати знову потрібно буде пам’ятати старе правило, що сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ (п. 30 Порядку №1266).

 ПРИКЛАД 1. Рахуємо лікарняні працівнику у квітні, але до 4-го числа

Працівник (зовнішній сумісник) був прийнятий на роботу 01.04.2025 з окладом 10 000 грн, але на неповну зайнятість (20-годинний робочий тиждень або, як кажуть,  0,5 ставки) і в той же день захворів. Хвороба тривала 8 днів з 1 по 8 квітня. Страховий стаж – понад 8 років. Стаж за останні 12 місяців – більше 6 місяців.

Розрахунок лікарняних:

1. Визначаємо розрахунковий період.

Страховий випадок (тимчасова непрацездатність) настав у перший день роботи, і розрахунковий період відсутній. 

У цьому випадку середньоденну зарплату визначаємо виходячи з посадового окладу працівника, але з урахуванням його зайнятості (п. 5 Порядку №1266).

2. Для цього оклад, скоригований з урахуванням встановленого графіка працівника, ділимо на середньомісячну кількість календарних днів (30,44):

(10 000 х 0,5) : 30,44 = 164,26 грн.

3. Обчислимо оплату перших п’яти днів:

164,26 х 5 = 821,3 грн.

Допомога по тимчасовій непрацездатності починаючи з шостого дня за кошти ПФУ, на думку автора,  не оплачується. Оскільки страховий випадок настав до набуття чинності змін, внесених у статтю 22 Закону №1105.

 

ПРИКЛАД 2. Рахуємо лікарняні працівнику після 4 квітня

Працівник (зовнішній сумісник працює з 2022 року) хворів з  4 квітня  по  14 квітня 2025 року (11 днів). Страховий стаж – 10 років. Стаж за останні 12 місяців – більше 6 місяців.

Сумарний заробіток за основним місцем роботи (виходячи з довідки про середній заробіток) і за сумісництвом менше розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ (160 000,00 грн).

Розрахунок лікарняних:

1. Розрахунковим періодом у наведеному випадку буде квітень 2024 року – березень 2025 року. 

Сума нарахованої зарплати працівника за розрахунковий період  становить 250 000,00  грн. Кількість календарних у розрахунковому періоді – 365 к. дн.

2. Розрахуємо середньоденну зарплату:

250 000,00 : 365 = 684,93  грн.

З урахуванням загального страхового стажу: 684,93  грн х 100% = 684,93  грн;

Розрахуємо суму оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності:

684,93  х 5 = 3 424,65 грн.

Оскільки страховий випадок настав 4 квітня 2025 року,  то працівник-сумісник також має право на оплату лікарняних і за рахунок ПФУ.

Розрахуємо суму допомоги по тимчасовій непрацездатності:

684,93  х 6 = 4 109,58 грн.

Саме на цю суму бухгалтер зробить заяву-розрахунок на порталі ПФУ для виплати допомоги з тимчасової втрати працездатності. 

***

Читайте такожСумісники матимуть право на фінансування лікарняних від ПФУ: опубліковано Закон

Джерело: Федерація профспілок України

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»