Почнемо з того, що джерело у таких розповідей є. Законом від 15.12.2020 р. №1081 дійсно були внесені зміни до ст. 15 Закону про оренду державного та комунального майна. І діють вони з 1 січня 2021 року.
Але давайте уважно прочитаємо, що це за зміни.
Зміна перша
З 01.01.2021 р. право на отримання в оренду державного та комунального майна (ч. 2 ст. 15 Закону №157), що не міститься в Переліку першого типу, без проведення аукціону також мають потенційні орендарі для організації та надання послуг з метою боротьби та протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) на період дії карантину, зумовленого протидією поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Увага! Закладам охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з коронавірусною хворобою (COVID-19), що отримали в оренду державне та/або комунальне майно без проведення аукціону, заборонено використовувати його в комерційних цілях.
Зміна друга
З 01.01.2021 р. у період дії карантину, зумовленого протидією поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), заклади охорони здоров’я державної та комунальної власності будь-якої організаційно-правової форми, які не задіяні у наданні стаціонарної допомоги пацієнтам з коронавірусною хворобою (COVID-19), та/або балансоутримувачі майна таких закладів, яке не використовується за призначенням, мають право на передачу в оренду державного та комунального майна з метою його використання виключно для цілей боротьби та протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), без проведення аукціону.
Орендодавцями за такими договорами є органи управління відповідних балансоутримувачів (нова частина 10 ст. 15 Закону №157).
Реакція орендарів і що насправді відбувається
Ці зміни викликали багато питань в Інтернеті та серед користувачів нашого вебпорталу (орендарів комунального майна).
Є серед них і заклади охорони здоров’я. А є й такі, хто орендує майно, яке має використовуватися за призначенням органами МОЗ, але використовується орендарями з іншою метою.
Одразу заспокоїмо: на нашу думку, тотальної «експропріації» комунального і державного майна, яке перебуває в оренді, цією нормою не передбачено.
Проте законодавці встановили необхідність використання такого майна для боротьби з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) на період дії карантину.
Кого стосуються внесені зміни?
У вищенаведених нормах йдеться про:
- заклади охорони здоров’я державної та комунальної власності будь-якої організаційно-правової форми, які не задіяні у наданні стаціонарної допомоги пацієнтам з коронавірусною хворобою (COVID-19),
- майно закладів охорони здоров’я державної та комунальної власності будь-якої організаційно-правової форми, яке не використовується за призначенням.
Але не йдеться про одностороннє припинення чи дострокове розірвання вже укладених договорів оренди приміщень, які так чи інакше стосуються закладів охорони здоров’я. У ст. 24 Закону №157 наведений чіткий перелік умов для припинення договору оренди – і така умова, яка наведена у ч. 10 ст. 15 Закону №157, в чинних договорах оренди комунального майна відсутня.
Втім, коли йдеться про договори оренди, строк дії яких закінчується у 2021 році та це майно належить (передано) закладам охорони здоров’я, тут можуть виникнути проблеми.
Майно закладів охорони здоров’я, яке передано в оренду та використовується не за призначенням, з 01.01.2021 р. має ризик передачі в оренду (повернення) закладам охорони здоров’я для цілей боротьби та протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Тобто договір, строк якого закінчується, може бути не подовжено. А орендоване майно буде використовуватися або самим орендодавцем, або новим орендатором у такій боротьбі. При цьому передача цього майна новому орендодавцю відбуватиметься без проведення аукціону!
Хто вирішуватиме долю майна, яке зараз перебуває в оренді?
Тут ще одна новація.
Адже у другій зміні зазначено, що за переукладеними договорами орендодавцями будуть вже не ті, в кого майно перебуває на балансі, а їхні органи управління.
Тож, поточним орендарям у разі виникнення проблем доведеться з’ясовувати, які саме органи управління мають виступати орендодавцям за договорами оренди майна закладів охорони здоров’я на виконання ч. 10 ст. 15 Закону №157.
А як же витрати на ремонт та поліпшення?
Не можна не згадати й про те, що приміщення, передані в оренду, як правило, бувають облаштовані, відремонтовані тощо орендарями. При цьому орендарі мають право робити поліпшення таких приміщень лише з дозволу орендодавця та доля цих поліпшень також визначається за домовленістю сторін. Чи буде хтось компенсувати такі витрати? Чи діятимуть в разі не продовження дії договору оренди його умови щодо такої компенсації? Про це в нових нормах закону нічого не зазначено. І, звісно, нас це непокоїть так само, як і орендарів. І не виключено, що орендарям в такій ситуації доведеться захищати свої інтереси у судах.
Наостанок нагадаємо, що у п. 29 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020 р. №483, встановлена заборона на використання за будь-яким нецільовим призначенням таких об’єктів оренди як майно закладів охорони здоров’я.
Проте ці обмеження не поширюються на оренду будівель, споруд, окремих приміщень та їх частин, іншого нерухомого майна, що перебуває в аварійному стані або не використовується у діяльності таких закладів та об’єктів протягом трьох років (для об’єктів площею менш як 500 кв. метрів) або п’яти років (для об’єктів площею, що становить 500 і більше кв. метрів), за умови, що це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у такому закладі або об’єкті.
Вочевидь таких об’єктів зміни щодо використання майна без аукціону в цілях боротьби з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) не будуть стосуватися. Та давайте дочекаємося офіційних роз’яснень.
Ми всі розуміємо, що боротьба з поширенням COVID-19 іноді вимагає нестандартних дій та додаткових приміщень для розміщення хворих та надання іншої медичної допомоги хворим. Але сподіваємось, що управління балансоутримувачів майна закладів охорони здоров’я все ж будуть дотримуватися вимог чинного законодавства, положень укладених договорів оренди такого майна та найближчим часом нададуть відповідні роз’яснення щодо застосування цих нововведень.