• Посилання скопійовано

Позапланові перевірки Держпраці: які ризики для роботодавця через незадекларовану працю

Які правила допуску нового працівника до роботи? В яких випадках Держпраці може завітати з позаплановою перевіркою щодо незадекларованої праці під час війни? За яких ознак виникають трудові відносини?

Позапланові перевірки Держпраці: які ризики для роботодавця через незадекларовану працю

У листі від 19.03.2025 №429/2.3/2.1-ЗВ-25а Держпраці вказала, що згідно з ч. 1 ст. 21 КЗпП трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Порядок оформлення трудового договору з працівником визначений ст. 24 КЗпП.

В листі Держпраці детально описує й сам процес його оформлення.

 

Правила допуску працівника до роботи

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення ДПС про прийняття працівника на роботу до моменту допуску до роботи.

При трудовому договорі роботодавець і працівник зобов'язані дотримуватися законодавства про працю, у тому числі про охорону праці.

Коли виникають трудові відносини?

Окремо Держпраці зауважила, що трудові відносини мають місце, якщо:

  • особа виконує роботу за певною професією, посадою, має певні посадові обов'язки;
  • виконує роботи за основним видом діяльності суб'єкта господарювання;
  • від особи вимагається наявність освіти, певних знань, навиків або навичок;
  • особа має виконувати роботу відповідно до певного графіка (визначені час початку і час закінчення робочого дня, зміни, тижня тощо);
  • особа наділена організаційно-розпорядчими повноваження, має право приймати рішення або давати вказівки іншим особам, підписувати будь-які документи;
  • робота виконується на робочому місці, що вказується замовником та відповідно до вказівок і під контролем такої сторони;
  • робота виконується з дотриманням технологічної дисципліни, забезпечення відповідності якості праці та її результатів встановленим вимогам;
  • при виконанні роботи особу, що виконує роботу, зобов'язано додержувати правил охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці, працювати у виданому або придбаному спецодягу, спецвзутті, користуватися необхідними засобами індивідуального захисту;
  • особу, що виконує роботу, зобов'язано утримувати своє робоче місце, а також видані у користування устаткування та пристосування в порядку, чистоті та справному стані, а також додержувати чистоти в цеху (відділі) та на території підприємства, додержувати встановленого порядку зберігання матеріальних цінностей;
  • особі, що виконує роботу, надаються дні відпочинку (вихідні, відпустки);
  • ведеться облік виконаної працівником роботи (табель обліку робочого часу);
  • робота під керівництвом якоїсь особи.

Наявність хоча б однієї з вищевказаних ознак може свідчити про наявність трудових відносин.

Встановлення факту наявності або відсутності порушення законодавства про працю, зокрема з питань незадекларованої праці, можливе виключно в ході проведення перевірки.

 

Як проводяться перевірки з трудових відносин під час війни?

На час воєнного стану за Наказом Мінекономіки від 16.06.2023 №5782 протягом періоду воєнного стану Держпраці дозволено проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю), зокрема з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абзацами четвертим, п'ятим, восьмим та дев'ятим ч. 1 ст. 6 Закону №877, серед яких відсутній лист профспілкової організації.

Відповідно до абзацу п'ятого ч. 1 ст. 6 Закону №877 підставою для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Про це ми писали тут.

 

Як фізособі подати звернення до Держпраці?

Статтею 5 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що звернення може бути усним (викладеним громадянином і записаним посадовою особою на особистому прийомі) чи письмовим, надісланим поштою або переданим громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до чинного законодавства.

У зверненні, зокрема, має бути викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Висновок Держпраці: громадянин може звернутись зі зверненням до Держпраці щодо порушення стосовно нього законодавства про працю, у тому числі з одночасним наданням документів, які він вважає за необхідне.

 

Які документи має надати роботодавець при позапланових перевірках?

Разом з тим, відповідно до ст. 11 Закону, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону. Роботодавець відповідає за достовірність інформації, що міститься в наданих документах.

Деталі від Держпраці: під час проведення заходу контролю інспектором праці досліджуються документи, надані роботодавцем. Проведення заходу контролю на підставі документів, наданих заявником, Законом не передбачено.

Водночас документи, надані заявником, можуть бути використані при підготовці до проведення заходу контролю та/або враховані при витребуванні пояснень від посадових осіб роботодавця.

У разі встановлення в ході проведення заходу контролю порушень вимог ст. 21 та/або 24 КЗпП роботодавцю вноситься припис про усунення виявлених порушень.

За порушення законодавства про працю в частині фактичного допуску працівника без оформлення трудових відносин керівник суб'єкта господарювання може бути притягнений до адміністративної (ч. 3 ст. 41 КУпАП) та кримінальної (ст. 172 – 175 ККУ) відповідальності, на суб'єкта господарювання можуть бути накладені фінансові санкції (ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Але відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону №2136 у період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені ст. 265 КЗпП, не застосовуються.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»