• Посилання скопійовано

Скільки позапланових перевірок Держпраці проведено у 2023 році?

З 16 червня 2023 року інспектори праці провели заходи контролю на 668 підприємствах-боржниках із виплати зарплати. Внесено 559 приписів щодо усунення виявлених порушень

Скільки позапланових перевірок Держпраці проведено у 2023 році?

З 16 червня цього року інспектори праці провели заходи контролю на 668 підприємствах-боржниках із виплати заробітної плати. Внесено 559 приписів щодо усунення виявлених порушень. 229 підприємств-боржників погасили заборгованість із виплати зарплати на суму 295,1 млн грн.

Про це УНН повідомив голова Держпраці Ігор Дегнера.

Дегнера нагадав, що після початку повномасштабного вторгнення в Україну уряд ухвалив рішення про припинення на період воєнного стану перевірок бізнесу, зокрема з питань законодавства про працю та про охорону праці.

«Проте на виконання доручення Премєр-міністра України щодо здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань додержання законодавства про працю в частині дотримання строків та першочерговості виплати заробітної плати на підприємствах, установах, організаціях та у фізичних осіб - підприємців, починаючи з 16.06.2023 інспектори праці провели заходи контролю на 668 підприємствах-боржниках із виплати заробітної плати, з яких 109 підприємств на дату проведення перевірки погасили заборгованість», — розповів Дегнера.

Він зазначив, що за результатами заходів контролю інспекторами праці внесено 559 приписів про усунення виявлених порушень.

«На вимоги інспекторів праці 229 підприємств-боржників погасили заборгованість із виплати заробітної плати на суму 295,1 млн грн, тобто підприємства повністю чи частково розрахувалися з 16 359 працівниками», — сказав Дегнера.

Голова Держпраці зауважив, що воєнний стан не є причиною невиплати заробітної плати.

«Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці лише тоді, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Проте звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати. Наявність трудового договору за таких умов набагато спрощує процедуру отримання заборгованої заробітної плати шляхом звернення до суду та примусового стягнення органами виконавчої служби», — розповів Дегнера.

До речі, якщо вас цікавить швидка позика до зарплати, за допомогою порталу Finance.ua можна підібрати для себе оптимальні умови.

Джерело: UNN

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»