У Верховній Раді готують до другого читання законопроєкт №3091 щодо реформи державного екологічного контролю, який є необхідною умовою для вступу України в ЄС.
Про це повідомила одна з його авторок, народна депутатка від «Слуги Народу», заступниця голови Комітету ВР з питань екологічної політики Олена Криворучкіна.
«Законопроєкт №3091 був ухвалений у першому читанні ще 15 червня 2021 року, але змінилися принципово реалії через повномасштабне вторгнення. Також тоді ми ще не були кандидатами в члени ЄС. Тепер є посилення уваги до екологічних вимог та адаптація європейського досвіду», – акцентувала парламентарка.
Як зазначила Криворучкіна, реформа передбачає перезапуск Державної екологічної інспекції, а не її ліквідацію і створення нового органу.
«Ми не можемо зараз просто ліквідувати Держекоінспекцію, адже це єдиний орган, який фіксує екологічні збитки внаслідок дій рф. Ми маємо підготувати доказову базу міжнародній судовій інстанції та оцінити збитки, якщо хочемо притягнути росію до відповідальності за цей вид злочинів та отримати репарації», – акцентувала парламентарка.
За її словами, перезапуск Держекоінспекції полягатиме у зміні системи перевірок підприємств, акцент – на превентивному підході до забруднення.
«Постійне навчання екоінспекторів, функціонування органу як сервісної служби, яка не лише здійснює перевірки, а і допомагає бізнесу вирішити питання, щоб не допустити забруднення або щоб його швидко усунути», – уточнила авторка законопроєкту.
Водночас, зауважила вона, Держекоінспекція не є фіскальним органом.
«Безперечно, підприємства-забруднювачі все одно сплачуватимуть штрафи. Але ми створимо прозорі умови для бізнесу. Плани перевірок будуть складатися після усунення мораторію за новою логікою. Наше завдання – тотальна система моніторингу, буквально датчик на кожній трубі», – пояснила народна депутатка.
Вона висловила сподівання на ухвалення законопроєкту парламентом.
«Це не реформа заради реформи. Ми хочемо радикально змінити підхід у цій сфері. У нас з’явилася можливість ухвалити необхідні законодавчі зміни через амбітні цілі України щодо вступу в ЄС», – підсумувала Олена Криворучкіна.