Головна Усі новини Право і відповідальність Судова практика

Коли банк може заблокувати рахунки клієнтів, - ВС

Верховний суд розповів, у яких випадках банк може обмежити право розпорядження рахунком

Суть справи: позивачі звернулись до суду з позовом про відшкодування коштів, які були заблоковані банком на їхніх рахунках.

Рішенням районного суду, залишеним без змін постановою апеляційного суду, позовні вимоги задоволено. Рішення судів мотивовано тим, що обмеження прав клієнта щодо розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпорядження рахунком:

  • за рішенням суду;
  • в інших випадках, встановлених законом;
  • у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов`язані з легалізацією (відмиванням) доходів одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму.

Однак банк заблокував поточні рахунки позивачів без будь-яких аргументованих підстав.

Колегія суддів Цивільного суду ВС погодилась із таким висновком.

Відповідно до п. 1,2, 6 ст. 17 Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» суб`єкт первинного фінансового моніторингу:

  • має право зупинити здійснення фінансової операції, яка містить ознаки, передбачені ст. 15 або 16 цього Закону, або фінансові операції із зарахування чи списання коштів, які містять ознаки вчинення злочину, визначеного Кримінальним кодексом;
  • зобов`язаний зупинити здійснення фінансової операції, якщо її учасником або вигодоодержувачем є особа, яку включено до переліку осіб, пов`язаних з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції (якщо види та умови застосування санкцій передбачають зупинення або заборону фінансових операцій).

При цьому банк повинен повідомити про таку фінансову операцію, її учасників та про залишок коштів на рахунку клієнта спеціально уповноваженому органу в день такого зупинення.

Таке зупинення здійснюється на два робочих дні з дня зупинення (включно).

Спеціально уповноважений орган може прийняти рішення про подальше зупинення фінансової операції на строк до п`яти робочих днів, про що зобов`язаний негайно повідомити суб`єкту первинного фінансового моніторингу, а також правоохоронним органам.

Джерело
ЛІГА:ЗАКОН
Рубрика:
Право і відповідальність / Судова практика
Теги:
Банки , Суд , Готівка

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі