• Посилання скопійовано

Покарання злочинів в умовах воєнного стану: роз’яснення ВС

Верховний Суд на своєму Telegram-каналі розміщує інформацію про особливості його роботи, приймання ним кореспонденції та, що вкрай важливо, про розгляд кримінальних проваджень в умовах воєнного стану

Покарання злочинів в умовах воєнного стану: роз’яснення ВС

Спочатку зауважимо, що в умовах воєнного стану голова Верховного Суду отримав нові повноваження! Зокрема, внесено зміни до Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, якими у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, робота суду може бути припинена з одночасним визначенням іншого суду, найбільш територіально наближеного, або до іншого визначеного суду, за розпорядженням голови Верховного Суду (Закон від 03.03.2022 р. №2112-IX).

Таким чином, розпорядженням голови Верховного Суду від 06.03.2022 р. №1/0/9-22 змінена територіальна підсудність окремих судових справ в умовах воєнного стану. Йдеться про 7 судів Донецької області, 4 суди Київської області, 16 судів Луганської області та 21 суд Херсонської області.

Детально з розпорядження можна ознайомитись за посиланням.

Наразі йдеться саме про суди загальної юрисдикції, які, серед іншого, розглядають кримінальні справи. Тож розраховувати на те, що злочини через складну ситуацію в окремих районах вищеперелічених областей залишаться без покарання, не варто! Посилюється у воєнний час і сама відповідальність за кримінальні злочини.

 

Покарання за злочини в умовах воєнного стану

Верховний Суд у своєму телеграм-каналі звернув увагу громадян на особливості відповідальності за кримінально карані посягання у сфері охорони основ національної безпеки, забезпечення захисту життя, здоров’я, прав і свобод людини в умовах воєнного стану.

У п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України закріплено, що вчинення злочину з використанням умов воєнного стану є обставиною, яка обтяжує покарання.

Що це означає? Винна особа з метою полегшення вчинення кримінального правопорушення використовує найбільш несприятливий для суспільства час, тяжкі обставини та умови, в яких опинилося суспільство, що свідчить про підвищений ступінь суспільної небезпеки злочинів, які вчиняються в умовах воєнного стану.

Саме тому покарання для осіб, визнаних винними у вчиненні кримінальних правопорушень в період воєнного стану, суд буде призначати з урахуванням цієї обтяжувальної обставини, тобто вид і розмір призначеного покарання буде наближеним до максимальної межі, передбаченої КК України.

 

Особливості розгляду кримінальних справ

У зв’язку з впровадженням воєнного стану Верховний Суд видав рекомендації щодо здійснення  кримінального провадження в умовах воєнного стану.

  1. У разі виявлення вчиненого кримінального правопорушення слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). Відповідно з цього моменту розпочати розслідування, а через 24 години з моменту внесення таких відомостей заявнику надається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ст. 214 КПКУ).

    На сьогодні далеко не у всіх слідчих органів є доступ до ЄРДР через обставини, які відбуваються на території України. Відтак, ВС наголосив, що інформація про реєстрацію злочину та початок досудового розслідування підтверджується постановою слідчого.

  2. На місцевості (адміністративній території), на якій діє правовий режим воєнного, у разі неможливості виконання у встановлені законом строки слідчим суддею клопотань щодо тимчасового доступу до речей та документів, обшуку майна, житла та інших володінь особи, а також щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій та обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на строк до 30 діб до окремих осіб, ці повноваження слідчих суддів виконує відповідний прокурор.

    Прокурору також надані повноваження щодо зміни територіальної підслідності кримінального провадження та передання розслідування в інший район, область, де функціонує суд. Тож у такому разі прокурори будуть керуватись вищенаведеним розпорядженням голови Верховного Суду від 06.03.2022 р. №1/0/9-22 щодо зміни територіальної підсудності окремих судових справ.

  3. Важливо розуміти, що в умовах воєнного стану суди не мають права скорочувати чи прискорювати розгляд кримінальних та інших справ, що перебувають у їх провадженні, у т.ч. за умови, що вони розпочаті після 24.02.2022 р.

    При цьому всі клопотання в межах кримінальних проваджень за можливості будуть розглядатися слідчими суддями невідкладно. Якщо таке неможливо, то клопотання буде передаватись на розгляд іншому судді.

    Але не виключається можливість того, що незважаючи на  розпорядженням голови Верховного Суду від 06.03.2022 р. №1/0/9-22 про зміну територіальної підсудності окремих судових справ, інші суди, які на сьогодні працюють в  штатному режимі, можуть не здійснювати правосуддя — ситуація на території України змінюється щодня. В такому разі прокурору надано право змінити підсудність шляхом звернення до апеляційних судів чи Верховного Суду.

  4. КПКУ передбачає забезпечення участі учасника кримінального провадження (обвинуваченої, підсудної особи тощо) у судовому засіданні, у т.ч. в режимі відеоконференції. Верховний Суд наголошує, що за відсутності такої можливості він допускає використання інших технічних засобів в режимі відеоконференцзв’язку. Наразі перелік таких засобів не наведений, проте треба звернути увагу, що учаснику кримінального провадження мають бути роз’яснені його права та обов’язки.

    ВС через складну ситуацію допускає також можливість розгляду клопотань про обрання запобіжних заходів й без участі підозрюваного.

  5. Ще один важливий момент. Верховний Суд допускає, що слідчим суддям необхідно зважати на обставини воєнного стану та у разі подання підозрюваним клопотанням змінювати запобіжний захід у вигляді застави на особисте зобов’язання за умови, що підозрюваний має намір передати “заставні” кошти на спецрахунки НБУ для цілей оборони України.

 

Порядок роботи ВС на час воєнного стану

На сьогодні тимчасово зупинено розгляд справ у відкритих судових засіданнях Верховного Суду за участю учасників судового процесу.

При цьому приймання вхідної кореспонденції здійснюється у такому порядку (за інформацією телеграм-каналу Верховного суду):

1) щодо вхідної кореспонденції, що доставляється АТ «Укрпошта», здійснюватиметься за надходженням, якщо буде така можливість;

2) приймання іншої кореспонденції здійснюватиметься в електронному вигляді на електронні адреси Верховного Суду: 

3) є можливість подання та приймання документів з використанням підсистеми «Електронний суд». Проте наголосимо, що практично це зробити можна, але не завжди спрацьовує функція оплати судового збору. Втім, відсутність квитанції про сплату судового збору не є підставою для відмови у прийнятті касаційної скарги чи інших процесуальних документів. У такому разі скарга залишається буз руху та надається час для такої сплати.

Щодо інших судів, радимо періодично моніторити інформацію щодо їх роботи.

Зараз практично на всіх вебсторінках судів наведена інформація про те, що на сьогодні доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень, сервісів «Стан розгляду справ» та «Список справ, призначених до розгляду» тимчасово призупинено.
Суди здійснюють правосуддя в безперебійному режимі в умовах відсутності загрози життю та здоров’ю учасників справи.

Про дату та час судових засідань дізнавайтесь в оперативному порядку за телефонами суду чи з використанням інших засобів зв’язку.

На сьогодні при обміні інформацією з тим чи іншим судом варто скористатись або телефонним зв’язком, або електронною поштою відповідного суду для надсилання процесуальних документів або повідомлень.

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Судова практика

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Судова практика»