Приклад 2. Пані Наталія П. та її чоловік разом з трьома дітьми виїхали з України та прибули до Бельгії.
Відповідь. Той факт, що вся сім'я возз'єдналася у Бельгії, має значення: безповоротно презюмується, що податкове резидентство платників податків, які перебувають у шлюбі, знаходиться там, де створено домогосподарство (за винятком року укладення шлюбу або законного співмешкання). У цьому випадку – у Бельгії. Таким чином, і Наталія, і її чоловік вважатимуться бельгійськими податковими резидентами, як тільки вони прибудуть до Бельгії.
Приклад 3. На момент переїзду до Бельгії та в подальшому пані Наталія П. продовжує бути штатним працівником українського роботодавця (ці трудові відносини розпочалися до 2022 року). Ця українська компанія не має юридичної присутності у Бельгії, а робота виконується дистанційно. Вона продовжує отримувати щомісячну заробітну плату на свій банківський рахунок в Україні.
Відповідь. Заробітна плата за діяльність, здійснювану в Бельгії, буде оподатковуватися в Бельгії відповідно до статті 15, оскільки пані Наталія П. перебувала в Бельгії більше 183 днів. Дохід від трудової діяльності вважатиметься оподатковуваним у Бельгії за діяльність, що здійснюється з дня її прибуття до Бельгії.
Уточнення. Чи буде пані Наталія П. зобов'язана подавати податкову(і) декларацію(ї) в Бельгії, якщо вона вважається податковим резидентом у Бельгії?
Відповідь. Так, повинна буде подати декларацію. Якщо вона вважається податковим резидентом Бельгії, вона підлягає оподаткуванню в Бельгії стосовно її загальносвітового доходу з дня її прибуття і до 31 грудня того ж року. Перша декларація має бути подана в червні або липні наступного року. При цьому немає потреби надавати докази сплати податків в Україні, оскільки бельгійський податок застосовується у звичайному порядку. З іншого боку, бельгійське податкове повідомлення може бути використане як доказ оподаткування в Бельгії для зменшення оподаткування в Україні.
Важливо! Оскільки пані Наталія П. 100% часу працює на українського роботодавця дистанційно, її місце роботи в Бельгії (яке відповідає її місцю перебування) за певних обставин може вважатися постійним місцем діяльності її українського роботодавця.
Діяльність, що здійснюється в домашньому офісі, часто буде лише допоміжною, а отже, підпадатиме під виняток, передбачений пунктом 4(e) статті 5 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування. (Незважаючи на попередні положення цієї статті, термін «постійне представництво» вважається таким, що не включає в себе: <…> e) утримання постійного місця діяльності виключно з метою здійснення для підприємства будь-якої іншої діяльності підготовчого або допоміжного характеру.)
Податкові наслідки для українського роботодавця в такому разі не застосовуються.
Приклад 4. Пані Наталя П. є приватним підприємцем, що працює за спрощеною системою оподаткування в Україні. На підставі цивільно-правових угод вона надає консультаційні послуги клієнтам в Україні дистанційно (вважається самозайнятою особою відповідно до законодавства України).
Відповідь. Цілком імовірно, що пані Наталія П. вважатиметься такою, що здійснює підприємницьку діяльність у Бельгії через розташоване там постійне представництво. У такому разі її підприємницький дохід оподатковуватиметься в Бельгії відповідно до статті 7 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування. При цьому така особа, як Компанія, має бути зареєстрована у Crossroads Bank for Enterprises.
Висновки
Загалом варто ознайомитись із кожним наведеним прикладом умов перебування у названих вище країнах і визначитись з тим, як саме працює чи планує працювати та чи інша особа – громадянин України, подбати про отримання довідки для уникнення подвійного оподаткування та отримати консультацію у відповідних податкових (фінансових) органах країни перебування.