
Як ми повідомляли раніше, 3 липня 2025 В. Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, шляхом укладення договорів керованого доступу".
Зокрема, у новій редакції викладено п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, згідно з яким ФОПи, які перебувають на військовій службі, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з:
- податку на доходи фізичних осіб (ПДФО);
- єдиного податку (ЄП);
- військового збору (ВЗ).
Тепер же податківці у підкатегорії ЗІР 107.01.05 відповіли на запитання:
«Чи звільняються ФОПи – платники ЄП другої та третьої групи, які призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, або за контрактом та не мають / мають найманих працівників, яким нараховується заробітна плата, від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ЄП, якщо в період військової служби надходили доходи та продовжувалося здійснення господарської діяльності?».
Відповідь:
ФОПи – платники ЄП другої та третьої групи, які:
- призвані на військову службу під час мобілізації,
- або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу,
- або служать за контрактом,
- та мають / не мають найманих працівників, яким нараховується заробітна плата,
звільняються від:
- нарахування,
- сплати,
- подання податкової звітності з єдиного податку
з першого числа місяця, в якому особу призвано на військову службу або в якому з особою укладено контракт, але не раніше 24 лютого2022 року, до останнього дня місяця, в якому особу демобілізовано (звільнено з військової служби).
У тому числі якщо в період військової служби на підприємницький рахунок таких ФОПів надходили доходи та продовжувалося здійснення підприємницької діяльності!
Чи треба подавати якісь документи до ДПС для застосування цієї пільги?
В ідеалі – ні. Підставою для такого звільнення є відомості, отримані ДПС з Єдиного державного реєстру призовників, про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби) самозайнятої особи.
Але на практиці – зайвим не буде! Самі податківці кажуть, що у разі відсутності в Єдиному реєстрі призовників або неотримання ДПС відомостей про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби) певного ФОПа він має право подати заяву та копію військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, копію контракту.
Зразок бланку такої заяви можна подивитися тут (приклад від ГУ ДПС у Черкаській області).
Але доцільніше запитати зразок бланка такої заяви в органі ДПС за місцем обліку – вони могли самі розробити цю форму і наполягати на тому, щоб ФОПи подавали заяву саме за їх зразком.
Ми про це також писали тут і тут.
***
Читайте також: