
ДПСУ запитали:
- Чи може фізична особа – підприємець для отримання доходу займатись діяльністю з систематичного розміщення раніше створених фото- та відеоматеріалів на платформі «OnlyFans» та надання до них доступу фанатам, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування?
- Чи може фізична особа – підприємець вказаний дохід оподаткувати за правилами спрощеної системи оподаткування?
- Які саме доходи, які отримані від розміщеного контенту на платформі «OnlyFans», можуть включатись до складу доходу фізичної особи – підприємця на спрощеній системі?
- Який порядок оподаткування доходу, отриманого через платіжні системи, які не передбачають прямого зарахування на підприємницький рахунок, а саме: Binance, Paxum тощо?
ДПСУ відповіла в ІПК від 01.05.2025 №2407/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК.
Фізичні особи – підприємці, які здійснюють діяльність на платформі «OnlyFans», мають право перебувати на спрощеній системі оподаткування за умови дотримання норм п. 291.4 та п. 291.5 ст. 291 ПКУ.
Проте оподаткування доходів, отриманих від розміщення контенту на цій платформі, відбувається по-різному. Таке оподаткування залежить від того, коли кошти будуть зараховані на підприємницький рахунок!
У разі, якщо кошти, отримані від іноземного сайту «OnlyFans», зараховані на рахунок, відкритий на міжнародних платіжних сервісах, та надалі перераховуються на рахунок, відкритий у банківській установі в Україні для здійснення підприємницької діяльності впродовж звітного періоду, але не пізніше річного податкового (звітного) періоду, то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 розділу XIV ПКУ.
При цьому доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку вважається вся вартість наданої послуги з врахуванням утриманої комісії платформи «OnlyFans».
Разом з тим, якщо зазначені кошти:
- залишаються на кінець звітного податкового періоду на рахунку, відкритому на міжнародних платіжних сервісах, тобто не зараховуються на рахунок, відкритий у банківській установі України для здійснення підприємницької діяльності,
- або зараховуються на рахунок в Україні, який відкритий для власних потреб,
то такі кошти оподатковуються як іноземний дохід за правилами, встановленими для платників податків – фізичних осіб.
Тобто сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою 18%, а також буде оподатковуватись військовим збором за ставкою 5%.
Згідно з п. 164.4 ПКУ під час отримання доходів у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
А може, це роялті, тобто пасивний дохід?
Це питання не випадкове, адже, згідно з пп. 1 п. 292.1 ПКУ, пасивні доходи (такі, як, зокрема, роялті) не визнаються доходом ФОП-«єдинника» 1-3 груп, а оподатковуються ПДФО як доходи звичайної фізособи.
Що відповіла ДПСУ
Оскільки планується систематично створювати та розміщувати контент на платформі «OnlyFans», який в подальшому користувачі цієї платформи переглядають і перераховують кошти власнику платформи, тобто такі користувачі можуть розглядатися як кінцеві користувачі, то винагорода, яка виплачується на користь фізособи у розумінні ПКУ не може вважатися роялті.