Житлові сертифікати – це державна програма компенсації за знищене житло, яка дає змогу придбати нову квартиру чи будинок.
Щоб отримати житловий сертифікат, необхідно:
- подати заяву в Дії про зруйноване майно;
- дочекатися суми компенсації, яку визначає комісія органу місцевого самоврядування;
- отримати житловий сертифікат у застосунку.
Після цих трьох кроків наступний – вибір нового житла та бронювання коштів у Дії. Протягом 5 робочих днів у застосунку надійде підтвердження. Далі – припинення права власності на знищене житло та оформлення угоди купівлі-продажу. Упродовж 5 днів кошти надійдуть продавцю.
Докладніше про це (від самих фахівців Дії) ми розповідали за посиланням.
А 15 квітня 2024 року набрав чинності Закон України від 22.02.2024 №3588-IX (далі - Закон №3588-IX), яким внесено низку змін до:
- Закону України «Про нотаріат»;
- Закону України «Про іпотеку»;
- Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон №1952-IV);
- Закону України «Про Вищу раду правосуддя»;
- Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі – Закон №2923-IX).
Зокрема, це означає, що об’єкт житлової нерухомості відповідно до нового п. 5-1 ч. 1 ст. 1 Закону №2923-IX визначено – як квартира, інше житлове приміщення, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок (у тому числі квартира, інше житлове приміщення, будинок, що буде споруджено у майбутньому). І вказану термінологію змінено у всіх випадках.
Житловий сертифікат, згідно з ч. 1 ст. 8 Закону №2923-IX, використовується отримувачем компенсації для фінансування придбання:
- об’єкта житлової нерухомості (у тому числі інвестування/фінансування його будівництва),
- земельної ділянки, на якій розташовано такий об’єкт,
- частки у праві власності на таке майно.
Таким чином, врегульоване проблемне питання можливості придбання з об’єктом житлової нерухомості земельної ділянки, на якій такий об’єкт розташований, а також частки у праві власності на такі об’єкти.
Про це та інші новації, повязані із діями нотаріусів щодо нерухомого майна, читайте в Інформаційному листі від Нотаріальної палати України за посиланням.