
Адвокат Богдан Янків у своєму Телеграм-каналі розповів про роз’яснення ДПС із висновком, що датою отримання доходу ФОПа є дата зарахування коштів на систему Payoneer.
Але, на думку адвоката, цей висновок суперечить чинному законодавству. Крім цього, у цих роз’ясненнях податкова суперечить сама собі.
Зокрема, в ІПК (3811/ІПК/99-00-24-03-03) податкова згадує про “Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті №5” (далі – Положення №5), що затверджене Постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року.
- Відповідно до абзацу 1 п. 16 розділу I Положення №5: розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.
- Пунктом 23 розділу ІІ Положення №5 передбачено, що грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.
Одночасно податкова вказує, що Payoneer – це міжнародна платіжна система, а отже, рахунки, відкриті у вказаній системі, не вважаються рахунками, відкритими у банківських установах.
Янків наводить запитання:
- Payoneer - платіжна система, на якій не здійснюються зовнішньоекономічні операції (відповідно до Положення №5), так чому пріоритетність має дата зарахування коштів на не банківську установу?
- Якщо вважаємо датою зарахування коштів, датою надходження у Payoneer, тоді порушуємо правила здійснення зовнішньоекономічних операцій?
- Чому тоді податкова зобов’язує перераховувати кошти із Payoneer на український банківський рахунок? Тому що доходом платника податків є дохід, отриманий на рахунок, що відкритий у банківській установі?
За словами адвоката: «Що ж, маємо багато запитань і підтвердження, що податкова видає бажане за дійсне. Все ж таки очікуємо роз’яснення, яке не суперечитиме чинному законодавству».