ДПСУ у ІПК від 10.10.2019 р. №700/6/99-00-05-04-01-15/ІПК зазначає, що округлення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України. Під округленням слід розуміти математичну операцію, яка полягає в заміні числа в бік збільшення або зменшення з відповідною точністю (п. 4 Постанови НБУ №25).
Отже, відображати у чеку суму округлення як знижку або надбавку не можна. При цьому податківці у коментованій консультації роз’яснюють, що суб’єкти господарювання можуть додатково друкувати у реквізитах розрахункових документів загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах фіскального чеку таким чином:
- після рядка 7 фіскального чеку перед рядком 8 фіскального чеку додати нові рядки «Загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком до заокруглення» та «заокруглена знижка/заокруглена надбавка»;
- в рядку 8 фіскального чеку «СУМА» зазначати «Загальна вартість придбаних товарів (наданих послуг) за чеком після заокруглення». Саме вказана сума вважається сумою розрахунку за відповідним розрахунковим документом.
Відповідно до підсумку розрахункових операцій z-звіту та x-звіту має потрапляти загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), тобто сума з розрахункових документів після округлення.
А що робити тим суб’єктам господарювання, у яких програмне забезпечення РРО не передбачає внесення додаткових рядків у фіскальний чек? В такому разі податківці радяться звернутись з цим питанням до центру сервісного обслуговування або виробника такого РРО.
Чи можливе відтермінування?
Як вказує ДПС, Постанова №25, якою вводились правила округлення при готівкових розрахунках, набрала чинності понад рік тому - ще 1 липня 2018 року (ми про це писали тут). Тоді це округлення не було обов’язковим, якщо продавець мав потрібні монети для видачі решти покупцю.
Але зараз монети номіналом 1, 2 та 5 копійок виведені з обігу і вже не є засобом розрахунку. Тому, якщо загальна сума в чеку вимагає видачі решти саме такими монетами, проводити округлення слід обов’язково. Відкладати це питання неможливо.
При цьому, на думку податківців, у суб’єктів господарювання, центрів сервісного обслуговування та виробників РРО було достатньо часу для вжиття відповідних заходів з метою виконання вимог чинного законодавства в частині округлення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари. Тобто подбати про виконання цього обов’язку слід було заздалегідь, а не зараз.
Самою ж Постановою №25 не передбачено відтермінування виконання нормативних вимог стосовно зазначення в чеках сум до округлення та після округлення до моменту розробки і установки на РРО відповідного програмного забезпечення, з підтримкою необхідних функцій/процедур із округлення в автоматичному режимі.
***
Читайте також:
- Як округлювати зарплату у разі її виплати у готівці? – роз'яснення від НБУ
- Округлення від А до Я: пам’ятка для суб’єктів господарювання
- Даємо решту правильно і з урахуванням змін у чинному законодавстві
- Округлення в касовому чеку: податкові наслідки
- Округлена сума є сумою розрахунку за фіскальним чеком та включається до Z-звіту – позиція ДФС