• Посилання скопійовано

Чи може ФОП отримувати дохід від іноземних клієнтів через систему Payoneer?

ФОП є платником ЄП 3 групи без ПДВ, надає ІТ-послуги іноземним компаніям. Оплату він отримує через систему Payoneer, з якої потім кошти виводяться на валютний рахунок ФОП, відкритий в українському банку. Чи є законним використання системи Payoneer в Україні?

Чи може ФОП отримувати дохід від іноземних клієнтів через систему Payoneer?

Основні аспекти використання системи Payoneer

Робота платіжних систем в Україні регламентована перш за все Законом «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі – Закон).

Відповідно до п. 1.29 ст. 1 Закону платіжна система – це платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система.

Зокрема, міжнародна платіжна система – це платіжна система, в якій платіжна організація може бути як резидентом, так і нерезидентом, і яка здійснює свою діяльність на території двох і більше країн та забезпечує проведення переказу коштів у межах цієї платіжної системи, у тому числі з однієї країни в іншу.

Відповідно до п. 9.1 ст. 9 Закону переказ в Україні може здійснюватися за допомогою внутрішньодержавних та міжнародних платіжних систем.

Згідно з п. 9.3 ст. 9 Закону  Нацбанк веде Реєстр платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури (далі – Реєстр).

Увага! Платіжні організації платіжних систем, учасники платіжних систем та оператори послуг платіжної інфраструктури мають право здійснювати діяльність в Україні виключно після їх реєстрації  НБУ шляхом внесення відомостей про них до Реєстру платіжних систем!

Нацбанк вносить до Реєстру відомості, зокрема, щодо міжнародної платіжної системи, платіжною організацією якої є нерезидент, після узгодження умов та порядку діяльності цієї платіжної системи в Україні.

Увага! На даний момент платіжну систему Payoneer не внесено Нацбанком до такого реєстру, перевірити це можна тут.

Таким чином, Payoneer Inc. – це корпорація штату Делавер, США та є підприємством з обслуговування грошей, зареєстрованим у FinCEN (Організація по боротьбі з фінансовими злочинами міністерства фінансів США). Payoneer працює за принципом роботи електронних грошей (докладніше про електронні гроші в Україні тут), проте емітент електронних грошей Payoneer не є резидентом України і не зареєстрований в Україні.

Проте свої послуги ця платіжна система пропонує і резидентам України, зокрема, і підприємцям.

ФОП як зареєстрований користувач цієї платіжної системи, не є власником банківського рахунку, а є лише користувачем системи з доступом до спеціальних віртуальних реквізитів (так званого електронного гаманця). З електронного гаманця можна «вивести» електронні гроші у вигляді коштів на свій рахунок у банку.

Зокрема, в Україні електронний гаманець може відкриватися банком-емітентом електронних грошей  для ФОП як для торговця, який бажає приймати електронні гроші від покупців та клієнтів в оплату своїх товарів/послуг. У цьому разі електронні гроші можуть погашатися банком-емітентом безготівковими коштами або можуть обмінюватися агентом з розрахунків теж на безготівкові кошти. Докладніше про електронні гроші в Україні читайте у Положенні №481, до якого нещодавно внесені досить суттєві зміни. Дещо подібне відбувається і у випадку виведення коштів з  системи Payoneer.

І на практиці виходить, що попри те, що Payoneer не зареєстрована в Україні,  багато банків де-факто вже зараховують безготівкову валюту на рахунки ФОП, яку підприємці бажають вивести з електронного гаманця Payoneer.

Як ми дізналися у одного з українських банків, він це робить за регламентом «Зарахування грошових коштів в іноземній валюті на рахунки фізичних осіб-підприємців згідно реєстру, отриманого від нерезидента юридичної особи». Тобто система Payoneer надсилає банку реєстр, за яким банк зараховує іноземну валюту на валютні рахунки ФОП, які зазначені в їхніх профілях в системі Payoneer.

А далі ФОП вже обліковує отриману валютну виручку за загальними правилами:

  • для платників єдиного податку – це п. 292.5 ПКУ, згідно з яким дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Нацбанком на дату отримання такого доходу – тобто на дату його зарахування на рахунок ФОП;
  • для ФОП на загальній системі – це п. 164.4 ПКУ, згідно з яким валютний дохід перераховується у гривні за валютним курсом Нацбанку, що діє на момент отримання таких доходів.

 

Проблеми для ФОП при використанні системи Payoneer

По-перше, головна проблема полягає в тому, що ФОП отримує оподатковуваний дохід не напряму від покупців/клієнтів, а через посередника у вигляді Payoneer, і фактично дохід ФОП в момент отримання оплати від покупця/клієнта взагалі у електронний гаманець не контролюється ні НБУ, ні ДПС. Тому що він отримується не на банківські рахунки. В даному разі ФОП отримує дохід у вигляді записів в електронному гаманці іноземної платіжної системи, не зареєстрованої в Україні.

По-друге, коли ФОП вирішує вивести електронні гроші з системи Payoneer на свій поточний рахунок, він може довільно регулювати кількість виведеної валюти та дату такого виведення, фактично впливаючи на суму єдиного податку або ПДФО, які він буде сплачувати у певному звітному періоді. Адже під оподаткування в Україні підпадає лише та сума валюти, яка була виведена на валютний рахунок ФОП в українському банку. Решта коштів, що залишилися в електронному гаманці Payoneer, під оподаткування ще не підпадають і можуть взагалі уникнути оподаткування, якщо вони так і не будуть переведені у грошову форму, а будуть витрачені безпосередньо з електронного гаманця без конвертації у грошову форму.

По-третє, для ФОП-«єдинників» є ризик того, що податківці не визнають оплати покупців/клієнтів на гаманець Payoneer оплатами в грошовій формі. Адже на валютний рахунок ФОП заходить не оплата від покупців/клієнтів, а грошові кошти в обмін на електронні гроші в гаманці Payoneer, який належить самому ФОП.

І тут важливо навіть не те, що ФОП-«єдинник» вивів в Україну і задекларував усю суму отриманих коштів, і зробив це одразу. Припустимо, податки сплачені в повному обсязі і вчасно. Але при цьому, на думку податківців, порушується одна з головних умов перебування на спрощеній системі оподаткування – застосування виключно грошової форми розрахунків.

Відповідно до п. 291.6 ПКУ платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

 

Увага! Приймання оплати у вигляді поповнення електронного гаманця податківці розглядають як не грошову форму розрахунків.

 

Це давня позиція податківців, про що ми писали неодноразово тут, тут і тут.

 

Висновки

Хоча платіжна система Payoneer і не зареєстрована в Україні, деякі банки з нею працюють. А отже, її клієнти мають можливість застосовувати цю платіжну систему для приймання платежів за кордоном і для зарахування отриманих коштів на вітчизняні банківські рахунки.

Податківці, вочевидь, про цю ситуацію знають, і розуміють, що на таких «електронних гаманцях» за кордоном велика кількість фізосіб-резидентів України тримають отримані кошти, уникаючи так своєчасного оподаткування. Проте оскільки ДПС не має доступу до інформації про ці кошти та їх власників, порушення норм українського законодавства є,  а ось притягнути до відповідальності за це складно. Хоча і не неможливо. І ми не виключаємо, що рано чи пізно податківці отримають потрібну інформацію для контролю та застосування санкцій.

Наразі ж санкції (у вигляді позбавлення статусу платника єдиного податку заднім числом та донарахування ПДФО зі штрафами) податківці можуть застосувати до ФОП-«єдинників», якщо отримають при перевірці інформацію про те, що такий ФОП застосовував електронні гроші.

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Готівковий обіг та каса»