• Посилання скопійовано

Нюанси застосування РРО та ПРРО: нагадування від ДПС

Як проводити розрахункову операцію у разі продажу товарів з доставкою товарів через служби доставки з або через кур'єра? Коли інтернет-магазин може працювати без ПРРО? Чи потрібен РРО/ПРРО при оплаті через Приват24?

Нюанси застосування РРО та ПРРО: нагадування від ДПС

Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звертає увагу, що з 1 січня 2022 року застосування РРО та/або ПРРО є обов'язковим для фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку ІІ - ІІІ груп при продажу товарів, робіт, послуг, у разі здійснення ними розрахункових операцій у розумінні Закону про застосування РРО.

Водночас частиною другою статті 664 ЦК передбачено, що якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов'язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходження, обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв'язку для доставки покупцеві.

Тобто якщо споживач (клієнт) замовив товар на вебсайті продавця (Інтернет - магазин), не здійснював передоплату за замовлений товар, а доставка товару здійснюється службою доставки на підставі договору, відповідно до якого товар передається такій службі для доставки покупцю, то у такому випадку РРО та/або ПРРО застосовується службою доставки безпосередньо при отриманні нею коштів як оплати за товар та передачу товару покупцю. Продавець зобов'язаний вкласти у посилку видаткову накладну або інший супровідний документ, який буде свідчити про походження товару.

Разом з цим за умови надання продавцем як можливого способу оплати товарів покупцем виключно реквізитів розрахункового рахунку, відкритого в установі банку, РРО/ПРРО таким продавцем також може не застосовуватись.

Крім того, Комітет ВР з питань фінансів, податкової та митної політики надав роз'яснення щодо застосування з 1 січня 2022 року РРО/ПРРО та відповів на запитання:

 

Продаж товарів з використанням мережі Інтернет. У якому випадку обов'язкове проведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО, а в якому випадку - ні?

РРО/ПРРО не застосовується у разі сплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок фізичної особи - підприємця, крім карткового, оскільки така операція не є розрахунковою, тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати (поточний рахунок у форматі IBAN). У разі здійснення розрахунків в інший спосіб - готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО/ПРРО є обов'язковим.

 

Як проводити розрахункову операцію у разі продажу товарів з доставкою товарів через служби доставки?

У разі продажу товарів з повною передплатою на поточний рахунок продавця у форматі IBAN фіскальний чек через РРО/ПРРО може не видаватись. До поштового відправлення вкладається документ на товар: товарний чек, накладна тощо.

У разі здійснення попередньої оплати з використанням платіжних карток така операція є розрахунковою і потребує видачі фіскального чека, який може бути вкладений до поштового відправлення або надісланий покупцю в інший спосіб (на електрону пошту, мобільний телефон тощо).

У разі оформлення продажу товарів з післяплатою (накладний платіж) необхідність застосування РРО/ПРРО залежить від умов договору між продавцем та перевізником. Обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним в момент здавання товару перевізникові або організації зв'язку для доставки покупцеві. Продавець у такому випадку вкладає до поштового відправлення документи на товар (товарний чек, накладна тощо). У цьому випадку розрахунки здійснюються в місці отримання товару між покупцем і перевізником, який повинен видати фіскальний чек на приймання готівки чи платіжної картки. У подальшому розрахунки за товар здійснюються між перевізником та продавцем згідно з договором між продавцем та перевізником. Якщо перевізник перераховує кошти продавцю на поточний рахунок, РРО/ПРРО не застосовується, в іншому випадку продавець зобов'язаний видати фіскальний чек на товар покупцю шляхом надіслання на електрону пошту, мобільний телефон тощо.

 

Як проводити розрахункову операцію у разі продажу товару з доставкою кур'єром продавця?

У разі продажу товарів з розрахунком у місці доставки з використанням готівкових коштів чи платіжних карток кур'єр продавця зобов'язаний оформити і видати покупцю фіскальний чек на повну суму розрахункової операції. Фіскальний чек може бути надано у тому числі, але не виключно, шляхом відтворювання на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій, QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти.

 

Як проводити розрахункові операції у разі продажу товарів з частковою оплатою у тому числі при оплаті з розстроченням платежу?

При продажу товарів з оплатою декількома платежами (передплата і післяоплата; часткова оплата з подальшим розстроченням платежу тощо) продавець повинен оформити і видати окремий фіскальний чек на кожну розрахункову операцію за умови прийняття готівки чи платіжних карток від покупця. За умови оплати покупцем коштів на поточний рахунок продавця (за реквізитами у форматі IBAN) РРО/ПРРО може не застосовуватись. У разі застосування різних способів оплати, наприклад, один платіж на поточний рахунок продавця за реквізитами у форматі IBAN, а інший - готівкою, обов'язковим є видача фіскального чека саме на розрахункову операцію (в цьому випадку - на приймання готівки).

 

Як проводити розрахункову операцію в разі продажу товару з доставленням кур’єром продавця? 

У разі продажу товарів із розрахунком у місці доставлення з використанням готівкових коштів чи платіжних карток, кур’єр продавця зобов’язаний оформити й видати покупцю фіскальний чек на повну суму розрахункової операції. 

Фіскальний чек може бути надано, зокрема, шляхом відтворювання на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлено програмне РРО ― QR-код, який дозволяє покупцеві здійснювати його зчитування та ідентифікацію, а також надсилання електронного розрахункового документа на наданий покупцем абонентський номер або адресу електронної пошти.

 

Як податкова рахує штрафи при порушенні вимог застосування РРО та/або ПРРО?

Кожен суб’єкт господарювання зобов’язаний застосовувати РРО/ПРРО при здійсненні кожної розрахункової операції.

За нормами Податкового кодексу, у разі продажу товару без застосування РРО (ПРРО) та невидачі чека покупцеві до суб’єкта господарювання застосовуються фінансові санкції ― штрафи за кожне порушення окремо. Розміри штрафів за такі порушення такі: вчинене вперше — 100% вартості проданих товарів, робіт, послуг; за кожне наступне вчинене порушення — 150% вартості проданих з порушеннями товарів, робіт, послуг.

 

Коли інтернет-магазин може працювати без ПРРО?

(Від ред.) Спочатку податківці навели таке розʼяснення: Коли покупці розраховуються за товар з використанням LiqPay, Portmone, WayForPay або будь-якого іншого сервісу онлайн-оплати — цей розрахунок не вважається безготівковим, а отже, застосування РРО є обов’язковим. РРО чи ПРРО  не потрібен, якщо інтернет-магазин займається продажем товарів або послуг, які передаються покупцю через інтернет.  Тобто інтернет-магазин не зобов’язаний використовувати РРО, коли грошові операції проводяться лише у безготівковій формі. А це такі випадки: товар оплачується переказом з розрахункового рахунку покупця на розрахунковий рахунок інтернет-магазину. Наприклад, оплата через номер IBAN; товар оплачується через касу банку, переказом на розрахунковий рахунок магазину. Попри використання готівки, така операція вважається безготівковою; товар оплачується через банківський термінал самообслуговування. Такі термінали можна часто бачити у відділеннях банку та за їх межами. Не варто плутати з POS-терміналами, які обслуговуються касирами; якщо товар передає кур’єр поштової служби й сам приймає оплату, фіскальний чек видає він; якщо відсутнє місце здійснення розрахунку, тобто якщо інтернет-магазин займається продажем товарів або послуг, які передаються покупцю через Інтернет, РРО не застосовується. Це можуть бути послуги зі створення дизайну, продаж програм або додатків тощо. Але якщо ви створите, наприклад, макет банера, а потім роздрукуєте його та передасте покупцю — застосування РРО є обов’язковим.  

(Від ред. Але згодом його було видалено з джерела. В ЗІР окремого розʼяснення щодо цього немає. Проте таке ж розʼяснення надаволося й у 2022 році. Тобто територіальні податківці іноді до нього повертаються).

 

Чи потрібен РРО/ПРРО при оплаті через Приват24? 

Підприємець може не застосовувати РРО чи ПРРО у разі реалізації товарів чи послуг, оплата за які здійснюється за допомогою сервісу інтернет-банкінгу з використанням реквізитів поточного рахунку суб’єкта господарювання у форматі ІВАN.

 

Платіжні інструменти: які бувають і чому вони доповнюють ПРРО?

При здійсненні розрахунків у безготівковій формі із застосуванням електронних платіжних засобів, з використанням платіжного термінала, поєднаного з РРО, суб’єкт господарювання повинен проводити розрахункові операції через належним чином зареєстрований РРО із роздрукуванням відповідних розрахункових документів, крім суб’єктів господарювання, які згідно з чинним законодавством можуть не застосовувати РРО при розрахунках за продані товари та надані послуги. 

Що стосується проведення розрахункових операцій через ПРРО у разі використання платіжних терміналів (платіжних карток), то на теперішній час здійснюється доопрацювання безплатного програмного рішення, зокрема у версії «1.0.2.2310» програмного забезпечення ПРРО ДПС при виборі способу розрахунку «Картка» ПЗ пропонує зазначити дані «Найменування платіжної системи», «Код авторизації» та «Ідентифікатор транзакції» з квитанції оплати через платіжний термінал, які повинні відображатись в розрахунковому документі. 

***

Читайте також:

Джерело: ДПС по роботі з великими платниками податків

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Готівковий обіг та каса»