• Посилання скопійовано

Як бізнес оцінив роботу ДМС за 2024 рік: деталі дослідження

Інтегральна оцінка «Митного індексу» зросла до 3,40 бала з 5-ти можливих, що є найвищим показником за всю історію проведення дослідження (3,24 бала у 2023 році). Такими є результати нової хвилі опитування за 2024 рік

Як бізнес оцінив роботу ДМС за 2024 рік: деталі дослідження

Європейська Бізнес Асоціація розповідає, що інтегральна оцінка «Митного індексу» зросла до 3,40 бала з 5-ти можливих, що є найвищим показником за всю історію проведення дослідження (3,24 бала у 2023 році). Такими є результати нової хвилі опитування за 2024 рік, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією та DHL Express в Україні. Попри зростання, Індекс залишається у нейтральній площині.

Переглянути презентацію

Два з трьох компонентів Індексу продемонстрували покращення – якість митних послуг та рівень корупції. Водночас оцінка роботи системи «Єдине вікно» на митниці дещо погіршилась.

Оцінка якості надання митних послуг та професіоналізму посадових осіб залишається найнижчою серед складників індексу – 3,08 бала (2,76 бала у 2023 році). Більшість респондентів, а саме 60% вважають якість митних сервісів задовільною. Водночас зменшилась кількість незадоволених – низькою якість послуг та професіоналізму вважають 14% опитаних і дуже низькою 2% (у минулому періоді таких було 25% та 6% відповідно). При цьому 22% вважають її високою, і 2% – дуже високою.

Оцінка рівня корупції становила 3,53 бала (3,20 бала у 2023 році). Хоча 53% вважають, що рівень корупції лишився незмінним, 23% – що він дещо зменшився, а 18% – що істотно зменшився. Тільки 6% схиляються до думки, що прояви корупції на митниці посилились (14% минулого року).

Оцінка роботи системи «Єдине вікно» традиційно залишається найвищою серед усіх компонентів індексу, попри деяке скорочення цього року – до 3,59 бала (3,77 бала у 2023 році). Так, 45% оцінюють роботу системи добре, а 12% – дуже добре. Ще 33% вважають її задовільною. Негативні оцінки роботі системи дали 10% цьогорічних респондентів.

Найбільше дорікань від бізнесу під час митного оформлення має контроль з боку Держпродспоживслужби та взаємодія з відділом митної вартості. Наразі 60% респондентів повідомили, що мають проблему з коригуванням митної вартості. Кількість компаній, що повідомляють про цю проблему, щороку зростає – у 2023 таких було 46%, у 2022 – 37%.

До того ж 39% опитаних компаній стикається з додатковим митним контролем, 34% – із затримками без чітких причин, 22% – із фізичним оглядом та повним вивантаженням товару.  Про проблеми з перекласифікацією коду УКТЗЕД за рішенням митних органів повідомляють 38% респондентів (27% минулого року).

70% компаній планують отримати статус АЕО (авторизованих економічних операторів) або окремі спрощення. Водночас процедурою спільного транзиту наразі користується 20% опитаних компаній (14% минулого року), а 15% користуються транзитними спрощеннями (раніше – 4%).

Місце митного оформлення за останній рік змінювали 30% опитаних компаній, втім у 71% випадків це не було пов’язано з проблемами з митним оформленням.

«2024 рік став роком надзвичайно активної гармонізації митної сфери з нормами та правилами ЄС. Звіт про виконання Угоди про асоціацію демонструє зростання +30% у митній сфері за минулий рік щодо виконання зобов’язань. Бізнес помічає зміни та реформи, що відображається у зростанні оцінки індексу. Водночас саме фокусом на євроінтеграційних реформах Держмитслужби можна пояснити відсутність достатньої уваги до поліпшення клієнтських сервісів для бізнесу, що у свою чергу продемонструвала оцінка задоволеністю роботи Єдиного вікна. Тож сподіваємось, що вдосконаленню та оновленню цієї системи у 2025 році буде приділено більше уваги», – коментує результати опитування Наталія Артемчук, менеджерка Податкового та Митного комітетів Європейської Бізнес Асоціації.  

«Будь-які успішні ділові відносини ґрунтуються на взаємній довірі, повазі, готовності до змін і розвитку – з урахуванням потреб та інтересів кожної зі сторін. Зростання Митного індексу свідчить про те, що українська митниця, попри складні часи, не зупиняється у своєму розвитку та впевнено рухається в правильному напрямку», – вважає Василь Михайлов, Начальник департаменту операційної діяльності DHL Express Україна.

Довідково.

Митний індекс − проводиться Європейською Бізнес Асоціацією з 2010 року.

Інтегральний показник індексу складається з трьох компонентів – оцінки рівня корупції, якості митних послуг, роботи «Єдиного вікна». Індекс вимірюється раз на рік. Позначка 3 вважається нейтральною, максимальна оцінка складає 5 балів.

Опитування проводилось за період 2024 року, у ньому взяли участь 50 митних експертів з компаній-членів Асоціації. Опитування проводилось з 17 до 31 березня 2025 року. Партнер дослідження – DHL Express в Україні.

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація

Рубрика: Держрегулювання/Інше

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Інше»