Головна Усі новини Оподаткування Загальні положення

Мораторій на податкові перевірки подовжено! (Та інші зміни Закону №591)

Подовження мораторію на податкові перевірки та терміну незастосовування податкових та ЄСВ-штрафів на час карантину, звільнення від оподаткування допомоги по частковому безробіттю, можливість ФОП не платити ЄСВ за себе і за травень 2020 року... Все це приніс нам Закон №591

Як ми повідомляли раніше, Президент підписав Закон від 13.05.2020 р. №591 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)". 

Набирає чинності він з дня, наступного за днем його опублікування. Отже, тут плутатись з хронологією не доведеться – усі зміни, про які ми поговоримо далі, набирають чинності з 29.05.2020 р.

 

Мораторій на податкові перевірки подовжено

Мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок подовжили по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Тобто, якщо каратин закінчиться 22 червня, то мораторій триватиме до 30 червня.

Проте, як і раніше, такий мораторій не поширюватиметься на винятки:

– документальні позапланові податкові перевірки з підстав, визначених пп. 78.1.8 ПКУ. Йдеться про документальні перевірки, які проводяться для відшкодування ПДВ;

– фактичні перевірки щодо порушення вимог законодавства в частині: 

 • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
 • цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
 • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками;
 • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених пп. 80.2.280.2.3 та 80.2.5 ПКУ.

Про ці винятки щодо податкових перевірок ми писали раніше тут і тут. А якщо вас цікавить, на які ще перевірки накладено мораторій під час карантину, читайте роз’яснення Мінекономіки тут.

Оновили й норму щодо долі перенесених у зв’язку з карантином податкових перевірок.

Якщо перевірки планові, то нові строки їх проведення податківці мають внести до реєстру на сайті ДПСУ протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину.

Якщо перевірка була розпочата до 18 березня 2020 року та не була завершеною, вона зупиняється по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. По цю ж дату припиняється і перебіг строків давності, передбачених статтею 102 ПКУ.

А ось карантинні строки проведення камеральної перевірки залишились без змін. Тобто камеральна перевірка податкової декларації (крім декларації з ПДВ) за звітні (податкові) періоди березень – травень 2020 року або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з ПДВ), що були подані платниками податків протягом березня – травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, – за днем їх фактичного подання.

 

Мораторій на перевірки з ЄСВ теж подовжено

Мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ на період тепер встановлено з 18 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

На той самий строк зупиняються і перевірки з ЄСВ, які були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними до початку мораторію. 

 

Мораторій на податкові штрафи та штрафи з ЄСВ теж подовжено!

Якщо раніше передбачалося, що  штрафи не будуть застосовуватись по 31 травня, то тепер цей період незастосування подовжено.

Щодо штрафів з ЄСВ, то вони не будуть застосовуватись за такі порушення, вчинені у період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину:

 • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
 • неповна сплата або несвоєчасна сплата суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
 • несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом про ЄСВ, до податкових органів.

Аналогічно подовжено і ненарахування пені за недоплату з ЄСВ (пеня, нарахована за цей період, підлягає скасуванню).

Щодо податкових штрафів, то вони не будуть застосовуватись за порушення норм ПКУ, вчинені протягом періоду з 1 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. Крім санкцій за:

– порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;

– відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

– порушення вимог законодавства в частині:

 • обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
 • цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
 • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками;
 • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
 • здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку;
 • порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

Протягом цього ж  періоду платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

 

А що із штрафами за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування до них?

Окремої статті в коментованому Законі, яка була б присвячена цьому питанню, немає. Тобто, законодавці, як і у попередніх "карантинних" законах, говорять про незастосування штрафів в цілому і  наводять виключення, коли штрафи застосовуватимуться навіть під час карантину.

Штрафів за нереєстрацію або несвоєчасну реєстрацію ПН/РК серед цих виключень немає. Це дає підставу стверджувати, що штрафувати за таке податкове порушення під час карантину не повинні.

Однак податківці, не заперечуючи це твердження, трактують його на свій смак.

Тут ми наводили їх роз'яснення: не застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК з датою складання з 16 лютого по 15 травня 2020 року, у яких граничний термін реєстрації припадає на період з 1 березня по 31 травня.

Якщо йти за цією логікою і враховуючи подовження терміну незастосування штрафів, такі штрафи не застосовуватимуться до ПН/РК, у яких граничний термін реєстрації припадає на період з 1 березня  до останнього дня останнього місяця карантину.

Наприклад, якщо карантин закінчиться 22 червня 2020 р., то не штрафуватимуть за несвоєчасну реєстрацію лише тих ПН/РК, які мали бути зареєстровані протягом періоду 01.03.2020 - 30.06.2020 рр.   

Але офіційного роз'яснення з цього приводу ще не було!

 

Несплата самозайнятими особами ЄСВ продовжується! 

Самозайнятим особам (а саме ФОП та особам, які здійснюють незалежну профдіяльність), дозволяється не платити за себе ЄСВ за березень, квітень і травень 2020 р.

Зверніть увагу! Таким особам зберігатиметься страховий стаж, але тільки щодо пенсійного страхування. Вважатиметься, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких місяців.

Роботодавці сплачуватимуть ЄСВ за своїх працівників, як і раніше.

Роз'яснення податківців до такої пільги, які вони надавали ще до появи Закону №591, ми наводили тут і тут

А ось тут повідомлення від фахівців ФСС, які всупереч відмовам у соцвиплатах, з якими вже стикнулись деякі ФОП, які не сплачували ЄСВ у березні та в квітні, вважають, що такі ФОП залишаються застрахованими особами.

 

Карантинні строки оскарження податкових рішень

Згідно з оновленою редакцією п. 52-8 підр. 10 розд. ХХ ПКУ на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, зупиняється перебіг строків, встановлених:

 • статтею 56 ПКУ (в частині процедури адміністративного оскарження) щодо скарг платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або з від’ємного значення з ПДВ), що надійшли (надійдуть) по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину,  та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року. Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків, передбачених статтею 56 ПКУ;
 • статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі;
 • статтями 73 і 78 ПКУ щодо надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів (крім запитів контролюючих органів щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або з від’ємного значення з ПДВ), що надійшли (надійдуть) платникам податків по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. 

З першого календарного дня місяця, наступного за місяцем, в якому завершується дія карантину, перебіг строків, які зупинялися відповідно до цього пункту, продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.

Отже, щодо від'ємного значення ПДВ розгляд скарг і запитів податківці продовжують так, ніби карантину і немає. Щодо решти скарг, запитів та ІПК – треба буде почекати завершення місяця, у якому закінчиться карантин.

 

Може бути зменшено розмір плати за землю та за нерухомість

Нагадаємо, що до цього йшлося лише про право перегляду (у бік зменшення) ставок єдиного податку. Про те, як деякі місцеві ради цим правом вже скористалися, ми писали тут. Слід зазначити, що така можливість стосувалась виключно ФОП І-ІІ груп, і про те, як вони мають діяти в разі зменшення ставки місцевою радою, ми писали тут.

Що ж тепер? А тепер місцевим радам надано право переглядати й ставку плати за землю та/або податку на нерухоме майно щодо об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. І знову – переглядати можна буде лише у бік зменшення. Хоча це не є обов’язком, тому зменшувати цю ставку чи ні, кожна місцева рада вирішуватиме самостійно. 

 

Неоподатковані допомоги під час карантину

Законом №591 віднесено до неоподаткованих ПДФО (змінами до підрозділу І розділу ХХ ПКУ):

 • доплати до заробітної плати, призначені з 1 по 31 травня та з 1 по 30 червня 2020 року медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, які безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню COVID-19;
 • допомогу по частковому безробіттю на період карантину, на період з 2 квітня 2020 року. Таку допомогу окремо звільнили і від сплати військового збору (пп. 1.10 п. 16-1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ).

Щодо останнього, то ця норма вже викликала багато запитань. До якої дати діятиме ця пільга? Чому саме 2, а не 1 квітня? І що мається на увазі, період, у якому  допомогу по частковому безробіттю призначено (нараховано) чи за який вона була призначена? На це питання мають відповісти податківці, які в «ЗІР» пообіцяли, що це питання знаходиться на уточненні.

ЄСВ на суму допомоги по частковому безробіттю, як вже пояснили податківці, не нараховується. 

 

Податкові векселі на пальне

Терміни погашення податкових векселів, виданих відповідно до п. 229.8 ПКУвиробниками або імпортерами палива для реактивних двигунів (коди згідно з УКТ ЗЕД 2710 12 70 00, 2710 19 21 00) та/або бензинів авіаційних (код згідно з УКТ ЗЕД 2710 12 31 00), подовжено.

До цього передбачалося, що ті векселі, погашення яких припадає на період з 1 березня по 31 травня 2020 року, можуть бути погашені до 15 серпня 2020 року (включно).

Тепер першим абзацом п. 29-2 підр. 5 розд. ХХ ПКУ передбачається, що векселі зі строком погашення по 30 червня 2020 року погашатимуться  по дев’яностий календарний день з дня відновлення прийняття та відправлення повітряних суден, що виконують пасажирські перевезення в Україні. Аналогічно подовжують й інші терміни, зазначені в цьому пункті. 

Наприкінці зазначимо, що це не всі зміни, які приніс Закон №591. В ньому є і зміни до Закону про банки (щодо мінімального розміру статутного капіталу), до Закону про цінні папери (щодо фінзвітності емітентів за перший квартал 2020 року), а також змінено порядок надання допомоги по частковому безробіттю. Останню новацію ми розглянемо в окремій статті.

***

Читайте також:

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Бикова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Загальні положення
Теги:
Підприємці , ПКУ , Пільги , COVID-19

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Усі новини про COVID-19 для бухгалтера і кадровика

Читати

Коментарі: 23

Новини по темі

Консультації по темі