• Посилання скопійовано

Як українським біженцям уникнути подвійного оподаткування: перше офіційне роз'яснення Мінфіну 

За позицією Мінфіну, конфлікт за критерієм резидентства вирішується у межах чинних двосторонніх міжнародних договорів про уникнення. Кожний випадок має свої нюанси та залежить від правил оподаткування країни, де тимчасово перебувають українці

Як українським біженцям уникнути подвійного оподаткування: перше офіційне роз'яснення Мінфіну 

Коментар до листа Мінфіну від 18.11.2022 р. №44010-13//2284

Багато порад було від юристів щодо оподаткування доходів українців за кордоном, які втекли від війни. До того ж Мінекономіки, Гетманцев та Мінсоцполітики обіцяли вирішити це питання зі всіма країнами, які прийняли біженців. Але вже наближається кінець 2022 року, а ці питання залишаються не вирішеними. Тому Мінфін, спираючись на загальні правила, надав своє тлумачення цього питання. Далі наводимо його. 

Фахівці Мінфіну у листі наголосили, що кожна країна визначає критерії податкового резидентства у своєму локальному законодавстві з додержанням принципу рівності усіх платників податків перед законом. У більшості європейських країн критеріями податкового резидентства є наявність у фізичної особи так званого центру особистих чи економічних інтересів на території цієї країни, а також перевищення терміну перебування в цій країні понад 183 днів у податковому році. Отже, за певних умов громадянин України, який тимчасово перебуває у такій європейській країні, може розглядатися податковими органами цієї країни відповідно до внутрішнього законодавства як її резидент.

Питання уникнення подвійного оподаткування доходів українських біженців, які тимчасово перебувають за межами України, а також конфлікт за критерієм резидентства (коли обидві країни вважають особу своїм податковим резидентом згідно з локальним законодавством) вирішуються в рамках чинних двосторонніх міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування, укладених Україною з відповідними країнами. Правила розподілу прав оподаткування певних видів доходів між країною - резиденцією платника податків та країною, що є джерелом доходу, також встановлюються такими договорами.

Згідно з положеннями міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування, які містять спеціальну статтю "Процедура взаємного узгодження", якщо особа вважає, що в результаті дії або рішення контролюючого органу України або відповідного органу влади іншої країни вона піддається чи піддаватиметься оподаткуванню, що не відповідає положенням міжнародного договору, вона може подати заяву про розгляд своєї справи до компетентного органу України або іншої країни. Компетентний орган прагнутиме, якщо він буде вважати заперечення обгрунтованим і якщо він сам не в змозі дійти до задовільного рішення, вирішити випадок за взаємною згодою з компетентним органом іншої країни.

В Україні порядок проведення процедури взаємного узгодження встановлений статтею 108-1 ПКУ.

Договори про уникнення подвійного оподаткування містять спеціальну статтю "Резиденція". Під час виникнення конфлікту за критерієм резидентства (коли обидві країни вважають особу своїм податковим резидентом згідно з локальним законодавством), буде застосовуватися відповідний тест, встановлений міжнародним договором. За підсумками проведення цього тесту компетентні органи двох країн повинні прийняти рішення, податковим резидентом якої з двох країн буде вважатися зазначена особа. При цьому кожний окремий випадок буде розглядатися компетентними органами на основі наданих документів та підтверджень з урахуванням усіх обставин та підстав.

Якщо за результатами такого розгляду особу буде визнано податковим резидентом України, її доходи (з урахуванням доходів, одержаних за межами України) будуть підлягати оподаткуванню в Україні в загальному порядку відповідно до українського податкового законодавства та з урахуванням положень відповідного договору про уникнення подвійного оподаткування. Така особа буде зобов'язана подати в Україні податкову декларацію за звітний податковий рік у порядку, передбаченому ПКУ.

 

Українці, які офіційно працюють за кордоном 

Громадяни України, які визнані резидентами України та легально працевлаштовані у європейській країні і одержують за це доходи, зобов'язані сплачувати у цій державі податок з таких доходів і подавати податкову декларацію. Відповідно до українського законодавства та положень договорів про уникнення подвійного оподаткування податки, сплачені у такому випадку, підлягають зарахуванню в Україні.

У разі, якщо особу буде визнано податковим резидентом іноземної країни, її доходи, одержані з джерела їх походження в Україні, будуть оподатковані в Україні за правилами оподаткування доходів, одержаних нерезидентом, з урахуванням положень відповідного договору про уникнення подвійного оподаткування. Подвійне оподаткування у цьому випадку усувається відповідно до правил, встановлених міжнародним договором.

 

Біженці в Ірландії та оподаткування їхніх доходів 

Мінфін у листі навів приклад  спеціальних правил оподаткування доходів вимушених українських переселенців в Ірландії.

За інформацією з офіційних джерел, що є у розпорядженні Міністерства фінансів України, у Республіці Ірландія, яка є однією з країн Європейського Союзу, запроваджено спеціальні пільгові умови оподаткування для українських громадян, які тимчасово перебувають на території Ірландії у період дії в Україні воєнного стану.

Податкова служба Ірландії буде розглядати українців, які тимчасово проживають в Ірландії, є найманими працівниками українських роботодавців та отримують заробітну плату в Україні за виконання своїх трудових обов'язків, як таких, що не зобов'язані сплачувати ірландський податок на прибуток та універсальний соціальний збір (USC) з таких доходів. При цьому українські роботодавці не зобов'язані використовувати систему PAYE (Pay As You Earn System) для таких доходів. Зазначені пільги поширюються виключно на дохід від найманої праці, який виплачує український роботодавець своїм працівникам, що тимчасово проживають в Ірландії.

Такий пільговий режим застосовуватиметься до кінця 2022 року за умови, що найманий працівник виконував би свої трудові обов'язки в Україні, якби не війна, та з урахуванням того, що він продовжує платити в Україні податок з такого доходу протягом цього року.

На жаль, для всіх інших країн у листі правил не зазначено. Тож скоріш за все за цими питаннями потрібно звертатися особисто до Мінфіну. 

Про останню інформацію щодо доходів та оподаткування у Польщі дивіться тут.

Увага! Ми окремо проаналізуємо всі нюанси отримання допомоги та зарплат за кордоном та подання декларації у різних країнах. 

***

Читайте такожЯк буде працювати Держказначейство наприкінці 2022 року?

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Загальні положення»