Сьогодні в Європейській Бізнес Асоціації відбулася зустріч з Міністром фінансів України, Сергієм Марченком, під час якої мова йшла про держбюджет, програму підтримки від МВФ, зміни в податковій та митній системі тощо. Також від Міністерства фінансів України участь у зустрічі взяла заступниця Міністра Світлана Воробей.
Так, Сергій Марченко наголосив, що було проведено колосальну роботу та, як результат, узгоджено програму підтримки від МВФ на 4 роки, хоча, варто зазначити, дискусії були складними. Програма відрізняється від попередніх, адже вперше МВФ запровадив програму для країни, що воює. Найближчим часом очікується фінальне рішення Ради директорів Фонду щодо програми розширеного фінансування. А перший транш фінансування від МВФ очікується вже весною. У програмі передбачено два етапи – під час воєнного стану та спрямований на відновлення. На першому етапі передбачено заходи фіскально-монетарного характеру, другий включає зміни та реформи щодо відновлення та інтеграції до ЄС.
Загалом у контексті відновлення пан Міністр повідомив, що минулого тижня Світовий банк оприлюднив дослідження щодо збитків і втрат, яких зазнала економіка України – що й стане основою для роботи з донорами. Так, Світовий банк оновив оцінку коштів, яких потребує Україна для відновлення та реконструкції. Потреба зросла до 411 млрд доларів. Водночас, на переконання Міністра, Україна максимально наблизилась до покриття потреб на цей рік – якщо партнери виконають зобов’язання, країна зможемо профінансувати потреби. До слова, завдяки підтримці партнерів, попит і пропозиція валюти виглядають стабільно, тож Міністр не бачить валютних ризиків. Ключові напрями відновлення – енергетична інфраструктура, розмінування, питання втраченого чи пошкодженого житла громадян, питання соціальної інфраструктури (школи, лікарні тощо), створення умов для розвитку бізнесу в Україні (кредитні та грантові програми, страхування військових ризиків тощо).
Проте ключова задача – створити умови для фінансування військового бюджету (адже наразі держбюджет отримує 80 млрд грн доходів, а на військову кампанію витрачається 130 млрд грн на місяць). Минулого тижня у ВРУ було підтримано зміни до держбюджету, якими збільшено видатки на військові потреби. За словами Сергія Марченка, цього року важливо зібрати заплановані податки, проте кардинальні податкові зміни не плануються. А в контексті акцизного податку було домовлено провести окрему зустріч, адже, враховуючи курс України на інтеграцію до ЄС, є й відповідні норми гармонізації законодавства, зокрема акцизи на алкогольні вироби.
Обговорюючи податкові питання, бізнес звернув увагу на складність взаємодії із податковими органами. Мінфін наголосив, що, справді, питання є, водночас триває постійна робота над покращенням ситуації, до прикладу, моніторингової системи ризиків. І, за їхньою інформацією, відсоток блокування накладних знижується. А у квітні плануються зміни до постанови КМУ №1165 щодо системи ризиків СЕА ПДВ. Проєкт нових змін спрямований на розшарування легального та нелегального бізнесу (завдання – налаштувати систему, аби вона краще сортувала такі накладні).
Реформа митниці, як і питання боротьби з корупцією, є актуальним питанням. Тож найближчим часом там точно мають відбутися зміни в напрямі інтеграції баз, обміну досвіду з європейськими колегами тощо.
У контексті підтримки бізнесу Сергій Марченко повідомив, що програма «Доступні кредити 5-7-9» є єдиною для кредитування бізнесу наразі у воєнний період. Тож її буде продовжено, враховуючи, що війна триває, та складну економічну ситуацію. Програма портфельних гарантій працюватиме далі. Якщо є потреба збільшити обсяг, – банк має звернутися до регулятора щодо обговорення. Питання страхування інвестицій є світовою практикою. Наразі MIGA створює Фонд страхування військових ризиків для України. Тож, сподіваємось, що скоро побачимо перші застраховані інвестиції цим фондом. Зі свого боку Асоціація робитиме все можливе, аби проводити належну комунікацію на глобальній арені щодо брендингу країни та залучення нових інвестицій до України.
Щиро дякуємо Сергію Марченко за зустріч та сподіваємось на подальший діалог і проведення окремих секторальних зустрічей з домовлених питань.
***
Читайте також: