Коментар до листа ДФСУ від 26.04.2017 р. №9014/6/99-99-15-02-02-15
Що говорить ПКУ
Згідно з пп. 39.2.1.1. ПКУ контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:
а) господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених пп. 39.2.1.5 ПКУ;
б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМУ, або які є резидентами цих держав. На сьогодні цей перелік затверджено розпорядженням КМУ від 16.09.2015 р. №977-р;
г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) має теж затверджуватися Кабінетом Міністрів України. Але на сьогодні ще такого переліку немає.
При цьому застосовується ще один критерій – «вартісний», визначений пп. 39.2.1.7 ПКУ. Господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1 – 39.2.1.3 і 39.2.1.5 ПКУ, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
А що на практиці?
Те, що господарські операції, які здійснюються між резидентами, не підпадають під визначення контрольованих (незалежно від того, чи є вони пов’язаними особами) платники податку на прибуток зрозуміли вже давно.
Але як, як розповідає ДФСУ у коментованому листі, оскільки продаж товару на умовах комісії не передбачає переходу права власності на такий товар від комісіонера – резидента до покупця – нерезидента, і такі операції також не підпадають під визначення контрольованих.
Здавалося б, якщо причина неконтрольованості – це відсутність переходу права власності, то такий самий підхід має застосовуватися незалежно від того, ким є покупець-нерезидент.
Але не все так просто, як виглядає із цього роз’яснення!
На думку ДФСУ, коли:
- покупець – нерезидент є пов’язаною особою з комітентом – резидентом;
- або країна резиденції покупця – нерезидента включена до Переліку №977-р,
контрольовані операції між комісіонером-резидентом та покупцем-нерезидентом все ж таки виникають!
У цих випадках комітент – резидент зобов’язаний в установлений термін подати Звіт про контрольовані операції, здійснені протягом звітного податкового періоду.