Ми вже писали, що 4 грудня ВРУ прийняла в ІІ читанні законопроєкт №9319 з правкою до Закону №4015.
Закон №4113 (законопроєкт №9319), який містить норму про перенесення старту сплати ВЗ “єдинниками” на 1 січня 2025 року, вже на підписі у Президента. Тобто вже є текст, підписаний спікером ВРУ, і до нього вже не будуть вносити зміни.
Тож зараз зупинимося на всіх деталях щодо змін до норм ПКУ, які запрацюють після його офіційного опублікування.
Зміни для “єдинників”
Сплата ВЗ не буде поширюватися на єдинників ІІІ групи, які є електронними резидентами.
Довідково: е-резидент — це іноземець, який може отримувати кваліфіковані електронні послуги, відкривати банківські рахунки в Україні, має можливість зареєструвати себе фізичною особою-підприємцем та вести підприємницьку діяльність без необхідності перебувати в Україні.
До того ж, дату початку обовʼязку сплати ВЗ для “єдинників” перенесено з 1 жовтня 2024 року на 1 січня 2025 року.
Тож вперше всі “єдинники” почнуть сплачувати ВЗ вже у 2025 році. При цьому: ФОПи І, ІІ та ІV груп це будуть робити щомісячно і авансом (наприклад, за січень 2025 року до 20 січня), а “єдинники” ІІІ групи сплачуватимуть ВЗ за підсумками кварталу в строк для сплати ЄП (тобто протягом 10 днів після завершення граничного строку звітування за квартал). Наприклад, за перший квартал 2025 року сплатити ВЗ доведеться до 20 травня.
Ми окремо вже наводили загальне податкове навантаження на фізосіб-”єдинників” І та ІІ груп. Але й тут ще раз нагадаємо про це.
Зверніть увагу: сплата ЄСВ для ФОПів-«єдинників» у 2025 році також буде обовʼязкова (якщо тільки ФОП не підпадає під пільгові норми).
Приклад 1. Сплата єдиного податку та ЄСВ платниками ЄП І групи у 2025 році.
Підприємець І групи за 2025 рік сплачуватиме незалежно від факту отримання доходу:
- ЄСВ не менш як 21120 грн (1760 х 12 міс.);
- єдиний податок максимум у сумі 3 633,60 грн (302,8 грн х 12 міс.)
- ВЗ – 9600 грн (800 грн х 12 міс.)
Тобто загальне річне податкове навантаження за таких умов у ФОПа І групи у 2025 році становитиме – 34353,60 грн.
Приклад 2. Сплата єдиного податку та ЄСВ платниками ЄП ІІ групи у 2025 році.
Підприємець ІІ групи за 2025 рік сплачуватиме незалежно від факту отримання доходу:
- ЄСВ не менш як 21120 грн (1760 х 12 міс.);
- єдиний податок максимум у сумі 19200 грн (1600 грн х 12 міс.)
- ВЗ - 9600 грн (800 грн х 12 міс.)
Тобто загальне річне податкове навантаження за таких умов у ФОПа ІІ групи у 2025 році становитиме – 49920 грн.
Пільги зі сплати ВЗ
Звільнятимуться від оподаткування ВЗ: як і раніше, доходи, що згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 цього розділу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підпадають під оподаткування або ж оподатковуються за нульовою ставкою). Тобто немає ПДФО? Немає і ВЗ.
Але з цього загального правила є і виключення. Воно не стосується (ВЗ утримуватиметься) з доходів, зазначених у підпункті 165.1.36 (дохід ФОПів-«єдинників»), у пунктах 3 і 4 пункту 170.13-1 ПКУ (доходи від КІК) та пункті 14 підрозділу 1 розділу ХХ ПКУ (доходи, отримані внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи).
Несплата ВЗ фізособами-“єдинниками” І та ІІ груп з ТОТ
“Єдинники” І та ІІ груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на ТОТ станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
При цьому якщо платники збору – фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, такі особи не заповнюють декларацію платника ЄП за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувався.
Для таких платників збору, які скористалися правом не сплачувати військовий збір, ДПС не проводить нарахування авансових внесків з військового збору.
Податкові зобов’язання із сплати військового збору нараховуються таким платникам збору за періоди, за які був сплачений військовий збір, що відображені в декларації платника єдиного податку.
Штрафні санкції та пеня за несплату ВЗ до таких платників не застосовуються.
Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації території України визначаються відповідно до даних Переліку №309.
Але якщо ФОП переїхав з ТОТ у безпечніше місце на території України, увага: ці пільги не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження ФОП на іншу територію України.
А якщо немає доходу?
На жаль, правило «немає доходу, немає податку» діятиме стосовно ВЗ тільки для ФОП ІІІ групи. Тобто сплата ВЗ відбуватиметься за принципом ЄП. Так, І і ІІ групи сплачуватимуть його незалежно від наявності доходу у звітному періоді.
Втім на ВЗ поширили й пільгу, яка теж застосовується тільки щодо ЄП.
ФОПи-”єдинники” І та ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати ВЗ протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з ЕРЛН.
Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням витягу з ЄРЛН подається за заявою у довільній формі.
Сплачений ВЗ включатиметься при обчисленні МПЗ
За Законом №4113 з 1 січня 2025 року до 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан при обчисленні різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок платниками ЄП ІІ, ІІІ групи та фізособами IV групи до загальної суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок включаються суми військового збору, сплаченого за себе.
Річне декларування доходів за 2024 рік зі ставкою ВЗ у 1,5%
Згадаємо і загальну систему оподаткування.
Тут слід запам’ятати два правила:
- Річне податкове зобов’язання з військового збору з доходів платників, визначених п. 162.1 ПКУ, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 звітний (податковий) рік та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній декларації про майновий стан і доходи, у тому числі з іноземних доходів, визначається за ставкою військового збору у розмірі 1,5 відсотка.
- А вже з 1 січня 2025 року ставка ВЗ буде на рівні 5%.
Ці правила стосуються як громадян, так і самозайнятих осіб.
Це означає, що фізособи, фізособи-«загальники» та фізособи, які проводять незалежну профдіяльність, будуть оподатковувати свої доходи за 2024 рік за результатами подання декларації про майновий стан ще за ставкою ВЗ 1,5%.
Але ці правила не поширюється на доходи за 2024 рік від операцій з майном.
Для них діє окреме правило - сума доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що підлягає оподаткуванню згідно з положеннями розділу IV ПКУ, отримана платником податків з дати набрання чинності Закону №4015, тобто з 1 грудня, оподатковується ВЗ за ставкою 5%.
Також зауважимо, що всі доходи, які нараховуються податковими агентами, також вже оподатковуються ВЗ за ставкою 5%, для них нічого не змінюється.
Мобілізовані ФОПи
За Законом №4113 буде введено окреме правило для мобілізованих самозайнятих осіб (фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", на весь період їх військової служби, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з ПДФО, ЄП, а також звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі відповідної звітності.
Зміни для утримання ВЗ з доходів військовослужбовців
Для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань буде встановлено ставку ВЗ у 1,5% з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України.
А зараз норма щодо ставки 1,5% стосується всіх видів доходів військовослужбовців. Тож поки не підписано Закон, чинною є норма про те, що всі види доходів військовослужбовців оподатковуються за ставкою 1,5%. Винятком є доходи, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
Але, звісно, при нарахуванні середнього заробітку мобілізованим працівникам за грудень (у разі прийняття такого рішення роботодавцем) доведеться застосовувати ставку ВЗ 5%, оскільки на такий дохід ставка ВЗ 1,5% вже не поширюватиметься.