Особливості оподаткування доходів фізичних осіб від здачі в оренду нерухомості (житла) визначено статтею 170 Податкового кодексу. При цьому слід врахувати, що в залежності від того, кому громадянин здає в оренду нерухомість, буде змінюватись відповідальна особа за нарахування та сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб (далі – податковий агент).
У випадку здавання в оренду громадянином України нерухомого майна суб’єктам господарської діяльності (юридичним особам або фізичним особам – підприємцям) податковим агентом буде орендар. Податок на доходи фізичних осіб утримується орендарем під час виплати таких доходів за його ж рахунок.
Якщо об’єкт нерухомості здається в оренду фізичній особі, яка не є суб’єктом господарювання, податковим агентом буде орендодавець. Такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені Податковим кодексом України для квартального звітного (податкового) періоду, тобто, протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного кварталу. Сума отриманого доходу, сплаченого протягом року податку та нарахованого податкового зобов’язання за результатами такого року, відображаються орендодавцем у річній податковій декларації. Така декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, до податкової інспекції за податковою адресою платника податку. Форма декларації затверджена наказом Міністерства фінансів від 07.11.2011 р. №1395.
При цьому, дохід від здачі в оренду власного нерухомого майна, отриманий у звітному податковому місяці в сумі, що не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (в 2013 р. – 11470 грн.), оподатковується заставкою 15%, в сумі, що перевищує зазначений розмір, – 17%.