Податківці у підкатегорії 103.16 «ЗІР» нагадали, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення відповідно до закону, страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), у тому числі, за договорами добровільного медичного страхування та за договором страхування додаткової пенсії, сплачена будь-якою особою - резидентом за платника податку чи на його користь, крім випадків, визначених пп. «а», «б» та «в» (пп. 164.2.16 ПКУ).
Статтею 168 ПКУ визначено порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) ПДФО до бюджету.
Відповідно до пп. 168.1.1 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати ПДФО із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18%, визначену в ст. 167 ПКУ.
Особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування (пп. «б» п. 176.2 ПКУ).
Згідно з Довідником ознак доходів, наведених у додатку до Порядку №4, сума страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачена будь-якою особою – резидентом за платника податку чи на його користь, відображається під ознакою доходу «124».
Враховуючи викладене, сума страхових внесків (в тому числі за договорами довгострокового страхування життя, добровільного медичного страхування) фізичної особи, яка нарахована та сплачена його роботодавцем за свій рахунок на користь такої фізособи, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку відповідно до пп. 164.2.16 ПКУ та відображається податковим агентом у податковому розрахунку за ф. №1ДФ під ознакою доходу «124».