• Посилання скопійовано

Якими є розмір ПСП і граничний розмір доходу для її застосування у 2025 році?

У 2025 р. базовий розмір ПСП становить 1514 грн, а граничний розмір нарахованої зарплати, який дає право на її застосування, – 4240 грн. Але зберігається застосування більшого розміру ПСП для працівників – осіб з інвалідністю і працівників з дітьми до 18 років

Якими є розмір ПСП і граничний розмір доходу для її застосування у 2025 році?

Нагадаємо, що згідно з пп. 169.1.1 ПКУ податкова соціальна пільга надається для будь-якого платника податку в розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (з розрахунку на місяць), установленого законом на 1 січня звітного податкового року. Ця норма у 2024 році не змінювалася. 

У 2025 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб залишається на рівні 2024 року – 3 028 грн.

Отже, у 2025 році базовий розмір ПСП (100%) становить: 3 028 грн х 50% = 1 514 грн.

Відповідно до абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує певного порогу – суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. 

Тобто у 2025 році цей поріг становитиме: 3 028 грн х 1,4 = 4 240 грн.

При цьому деякі категорії працівників, як і раніше, матимуть право на застосування ПСП у підвищеному розмірі. Докладніше про все це – у таблиці.

Розмір ПСП і граничний розмір доходу для її застосування у 2025 році

Категорії осіб, що можуть скористатись правом зменшення суми місячного оподатковуваного доходу у вигляді зарплати на суму ПСП з ПДФО (ст. 169 ПКУ) Розмір ПСП з ПДФО (у відсотках до загального розміру ПСП) Сума ПСП з ПДФО, грн Граничний розмір доходу для застосування ПСП, грн
Для будь-якого платника податку (пп. 169.1.1 ПКУ) 100% 1514 4240
Для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, – з розрахунку на кожну таку дитину (пп. 169.1.2 ПКУ) 100% 1514 х кількість дітей одному з батьків 4240 х кількість дітей
Для платника податку, який (пп. «а», «б» пп. 169.1.3 ПКУ):
а) є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником – з розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
б) утримує дитину з інвалідністю – з розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років
150% 2271 х кількість дітей 4240 х кількість дітей
Для платника податку, який (пп. «в» – «е» пп. 169.1.3 ПКУ):
в) є особою, віднесеною законом до першої або другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, включаючи осіб, нагороджених грамотами Президії Верховної Ради УРСР у зв’язку з їх участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;
г) є учнем, студентом, аспірантом, ординатором, ад’юнктом; 
ґ) є особою з інвалідністю I або II групи, у т.ч. з дитинства, крім осіб з інвалідністю, пільга яким визначена пп. «б» пп. 169.1.4 ПКУ;
д) є особою, якій присуджено довічну стипендію як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів;
е) є учасником бойових дій на території інших країн у період після ДСВ, на якого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», крім осіб, визначених у пп. «б» пп. 169.1.4 ПКУ
150% 2271 4240
Для платника податку, який є (пп. «а» – «ґ» пп. 169.1.4 ПКУ):
а) Героєм України, Героєм Радянського Союзу, Героєм Соціалістичної Праці або повним кавалером ордена Слави чи ордена Трудової Слави, особою, нагородженою чотирма і більше медалями «За відвагу»;
б) учасником бойових дій під час Другої світової війни або особою, яка у той час працювала в тилу, та особою з інвалідністю I і II груп, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
в) колишнім в’язнем концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час Другої світової війни або особою, визнаною репресованою чи реабілітованою;
г) особою, яка була насильно вивезена з території колишнього СРСР під час Другої світової війни на територію держав, що перебували у стані війни з колишнім СРСР або були окуповані фашистською Німеччиною та її союзниками;
ґ) особою, яка перебувала на блокадній території колишнього Ленінграда (Санкт-Петербург, Російська Федерація) у період з 8 вересня 1941 року до 27 січня 1944 року
200% 3028 4240

Таким чином, показники ПСП порівняно з 2024 роком не змінилися. І сам порядок надання ПСП залишився у 2025 році без змін.

З нашими прикладами щодо застосування ПСП у 2025 році можна ознайомитися в аналітиці.

Але ДПС вже надала нові роз’яснення щодо застосування ПСП у 2025 році у ЗІР. Далі зупинимося на них.

 

Чи має право на ПСП фізособа, яка працює неповний робочий день?

ДПСУ підкреслила, що  фізична особа, яка працює неповний робочий день, має право на податкову соціальну пільгу за умови, якщо розмір її заробітної плати не перевищує граничного розміру для отримання податкової соціальної пільги. Відповідно у 2025 році така особа має право на ПСП у 1 514 грн.

 

Чи застосовується ПСП при нарахуванні ПДФО до заробітної плати у вигляді авансу?

ДПСУ вважає, що податкова соціальна пільга застосовується до всієї заробітної плати за місяць, а не до її частини. Тобто при нарахуванні та виплаті авансу (зарплати за першу половину місяця) ПСП застосовувати ще не можна. 

А от коли буде нараховано другу половину зарплати за місяць і стане відомо, якою є сума усієї місячної зарплати, тоді можна застосувати і ПСП (якщо загальномісячний дохід це дозволяє).

Звісно, що в результаті за місяць може виникнути переплата з ПДФО. Проте податківці наполягають саме на такому трактуванні норм ПКУ.  

 

Чи мають право на ПСП особи з інвалідністю ІІІ групи з дитинства?

Податківці зауважили, що працівники – особи з інвалідністю ІІІ групи з дитинства в ПКУ не зазначені як окрема пільгова категорія, але у разі дотримання установленого рівня заробітної плати мають право на ПСП, яка надається у вигляді зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що у 2025 році становить 1514,00 грн при граничному розмірі доходу 4 240,00 гривень.

 

На яку ПСП та при якому граничному розмірі доходу мають право батьки, які утримують двох спільних дітей віком до 18 років?

Податківці вказали, що виникнення прав та обов’язків матері, батька і дитини визначено у ст. 121 СКУ, які ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому ст. 122 та 125 СКУ.

Відповідно до ст. 141 СКУ мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Згідно з частиною другою ст. 51 Конституції України та ст. 180 СКУ батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Звільнення батьків від обов’язку утримувати дитину може бути тільки за рішенням суду (п. 2 ст. 188 СКУ).

Відповідно до пп. 169.1.1 ПКУ будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму ПСП у розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 01 січня звітного податкового року (у 2025 році дорівнює 1 514,00 гривень).

Платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 100% суми ПСП, визначеної пп. 169.1.1 ПКУ (у 2025 році – 1 514,00 грн), у розрахунку на кожну таку дитину (так каже пп. 169.1.2 ПКУ).

При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання ПСП одному з батьків у випадку та у розмірі, передбаченому пп. 169.1.2 ПКУ, визначається як добуток суми, визначеної у абзаці першому пп. 169.4.1  ПКУ, та відповідної кількості дітей.

Отже, батьки, які утримують двох спільних дітей віком до 18 років, разом проживають, але не перебувають у офіційно зареєстрованому шлюбі, при отриманні доходу у вигляді заробітної плати мають право на застосування ПСП у розмірі 1 514,00 грн у розрахунку на кожну дитину у разі дотримання всіх вимог ст. 169 ПКУ.

А граничний розмір доходу, який дає право на отримання ПСП одному з батьків за наявності 2-х дітей до 18 років у 2025 році – 8 480,00 грн на місяць, другому – 4 240,00 гривень.

Підкреслимо, що правила щодо ПСП на дітей застосовується протягом всього року, в якому дитині виповнюється 18 років.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДФО»