Підприємство виставило рахунок на оплату, де 1-й продукт ? 10 шт. за ціною 100 грн. Разом 1000 грн. 2-й продукт ? 10 шт. за ціною 100 грн. Разом 1000 грн. Загальна сума рахунка 2000 грн. Надійшов аванс у розмірі 1000 грн, виписано податкову накладну за такими позиціями: 1-й продукт ? 5 шт. за ціною 100 грн. Разом 500 грн. 2-й продукт ? 5 шт. за ціною 100 грн. Разом 500 грн. Всього 1000 грн (з ПДВ). Оскільки товар є імпортним, податкова накладна зареєстрована у ЄРПН. Друга подія: відбувається відвантаження товару, відвантажується 1-й продукт у розмірі 10 шт. (за ціною 100 грн, сума відвантаження 1000 грн з ПДВ). Чи виписувати у цьому випадку податкову накладну? Адже є податкова накладна з передоплати лише на 5 шт. 1-го продукту, але сума відвантаження не перевищує суму отриманого авансу. Якщо податкову накладну не виписувати під час відвантаження, то тоді не збігатиметься кількість у податковій та видатковій накладній під час подальшого відвантаження товару. Чи виписувати у такому випадку податкову під час відвантаження?
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), платник податку зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України). Преамбулою Закону України від 5 квітня 2001 року №2371-III «Про Митний тариф України» встановлено, що Митний тариф України — це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України. Товарною номенклатурою Митного тарифу України є Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), яка базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів.
Тобто у разі якщо податкова накладна, виписана на першу подію за операцією з постачання імпортованих товарів, містить коди УКТ ЗЕД, які після оформлення ВМД уточнено, то після зміни коду УКТ ЗЕД фактично відбувається зміна номенклатури товару. Зміна номенклатури товарів також є зміною суми компенсації вартості товарів, оскільки один вид товарів кількісно або вартісно зменшується, а інший — на відповідну кількість або суму збільшується.
Відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.
Враховуючи викладене, продавець в обов’язковому порядку повинен виписати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, що виписана на першу подію за операцією з постачання імпортованих товарів і містить коди УКТ ЗЕД, які після оформлення ВМД уточнені, та зменшити кількість (вартість) товарів, зазначених у такій податковій накладній. Крім того, такий продавець повинен виписати іншу податкову накладну на імпортовані товари, в якій зазначити правильні коди УКТ ЗЕД, вказані у належним чином оформленій ВМД. При цьому податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, з 1 січня 2012 року підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній (п. 11 підр. 2 р. ХХ ПКУ). Якщо продавець складає розрахунок коригування до податкової накладної, яка підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, до Єдиного реєстру податкових накладних в обов’язковому порядку вносяться також відомості, що містяться у такому розрахунку (п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246).