• Посилання скопійовано

Складаємо податкову накладну на продаж сільгосппродукції

Коли у порядкових номерах податкової накладної слід вказувати код «2»? Як такі податкові накладні будуть відображатися у декларації з ПДВ? Чи ведеться окремий облік таких податкових накладних? Про це розповімо у аналітиці

Складаємо податкову накладну на продаж сільгосппродукції

Реєстрація в реєстрі тих, хто має право на отримання сільгоспдотацій, напряму впливає на порядок складання ПН сільгосптоваровиробниками. Тому перше ніж розповісти про їх складання, нагадаємо порядок отримання дотацій.

 

Бюджетна дотація сільгосптоваровиробникам – платникам ПДВ

Пунктом 16-1.1 Закону №1877-ІV встановлено, що сільськогосподарський товаровиробник, основною діяльністю якого є постачання сільськогосподарських товарів, вироблених ним на власних або орендованих основних засобах, має право на бюджетну дотацію після його внесення податковим органом до відповідного Реєстру.

Для цього треба відповідати наступним вимогам:

  • питома вага вартості таких товарів має становити не менше 75% вартості всіх товарів, поставлених сільгосптоваровиробником протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно;
  • сільгоспотоваровиробник має здійснювати  види діяльності, визначені п. 16-1.3 Закону №1877;
  • сільськогосподарськими для надання дотації вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД, якщо такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах).

Про надання дотації ми детально розповідали у аналітиці>> 

 

Складання податкових накладних 

Набуття статусу отримувача дотації вимагає від сільгосптоваровиробника включення до відповідного Реєстру. Критерії, при досягненні яких сільськогосподарські товаровиробники можуть бути внесені до Реєстру визначено п. 5 Порядку №179.

Якщо із відповідністю критеріям усе гаразд, сільгосптоваровиробник подає до органу ДФС за місцем свого обліку як платника ПДВ заяву про внесення до Реєстру.

Зверніть увагу: датою включення до Реєстру є дата внесення контролюючим органом до Реєстру запису про включення. А от датою набуття сільгосптоваровиробником статусу отримувача бюджетної дотації є перше число звітного податкового місяця, у якому досягнуто обсягів для отримання дотації, за результатами якого подано заяву. Про включення до Реєстру контролюючий орган надсилає другу квитанцію відповідному сільськогосподарському товаровиробнику із зазначенням дати включення його до Реєстру та дати набуття статусу отримувача бюджетної дотації.

Тобто це дві різні дати, які не складно дізнатися. Але на яку з них слід орієнтуватися при складанні податкових накладних та декларації з ПДВ?

Згідно з п. 6 Порядку №1307 платники ПДВ, включені до Реєстру, у разі здійснення операцій з постачання власновироблених товарів, отриманих за результатами видів діяльності, визначених п. 16-1.3 Закону №1877, складають окремі податкові накладні та зазначають у другій частині порядкового номера такої податкової накладної код «2».

Отже, податкові накладні з кодом «2» у другій частині порядкового номера такої податкової накладної можна буде складати та реєструвати в ЄРПН, починаючи з дати внесення їх до Реєстру. А до цієї дати ПН потрібно складати за звичайними правилами нумерації.

Якщо ж на дотацію сільгосптоваровиробник претендувати не може, то складати ПН потрібно за загальними правилами без коду «2» у їх номерах.  До того ж чинним законодавством не передбачено ведення окремого обліку і нумерації податкових накладних, у другій частині порядкового номера яких проставлено код «2». Тому нумерація таких податкових накладних здійснюється у загальному порядку.

Податківці у підкатегорії 101.21 «ЗІР» вказували, що при наданні Заяви про включення до Реєстру у березні 2017 року (за результатами лютого) до 01 квітня 2017 року, платники з лютого місяця набули статус отримувачів бюджетної дотації. Тому для таких платників не є помилкою відсутність коду «2» у другій частині порядкового номеру податкових накладних, складених у березні. 

 

Особливості складання сільгосптоваровиробниками декларації з ПДВ

Згідно з п. 2 розділу V Порядку №21 при заповненні вступної частини декларації з ПДВ у другій колонці рядка 06 «Сільськогосподарський товаровиробник, внесений або який претендує на внесення до Реєстру отримувачів бюджетної дотації» проставляється цифра:

  • «1» - у разі подання декларації сільгосптоваровиробником, який здійснює дотаційні види діяльності та який внесений до Реєстру;
  • «2» - у разі подання декларації платником податку - сільгосптоваровиробником, який здійснює дотаційні види діяльності  та який претендує на внесення до Реєстру.

За наявністю цих відміток у рядку 06 потрібно в обов’язковому порядку додавати  до декларації додаток 9.

При цьому податківці зазначають: у додатку 9 до декларації з ПДВ, а також у відповідних графах (рядках) додатків 1 та 5 до такої декларації, відображається інформація тільки згідно з податковими накладними з кодом «2» у другій частині порядкового номера таких податкових накладних.

А податкові накладні, складені платником податку за операціями з постачання сільськогосподарських товарів, визначених статтею 16-1 Закону №1877, та зареєстровані в ЄРПН до дати внесення такого платника до Реєстру, у додатку 9 та у окремих графах (рядках) додатків 1 та 5 до декларації не відображаються. Такі податкові накладні відображаються в звітності з ПДВ у загальновстановленому порядку.

 

Вплив коригування ПЗ з ПДВ на підставі уточнюючого розрахунку на дотацію

Оскільки окремих правил з цього приводу ані Порядком №21, ані ПКУ, не встановлено, то потрібно звертати увагу на роз’яснення податківців. 

У підкатегорії 101.24 «ЗІР» наведено два варіанти впливу:

  • Якщо товаровиробник після отримання бюджетної дотації за відповідний місяць подав уточнюючий розрахунок, що призвело до зменшення суми ПЗ з ПДВ за звітний період, пропорційно яким здійснена бюджетна дотація за такий звітний період, на суму надміру виплаченої бюджетної дотації зменшується бюджетна дотація такого товаровиробника у наступних звітних періодах;
  • Якщо товаровиробник після отримання бюджетної дотації за відповідний місяць подав уточнюючий розрахунок у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, що призвело до збільшення суми податкових зобов’язань за звітний період, пропорційно яким здійснена бюджетна дотація за такий звітний період, сума виплаченої бюджетної дотації не перераховується.

Тож за результатами уточнення ПЗ з ПДВ в декларації сільгосптоваровиробника, дотація може бути лише зменшина.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»