Якщо оплати поєднали
Про цю ситуацію податківці говорили, а ми писали раніше тут>>
За нею висновок був лояльний до платників податків. Адже ще в Узагальнюючій податковій консультації №127 зазначалося: у випадку отримання кількох авансових платежів протягом одного дня від одного і того ж покупця за один і той же товар в межах одного і того ж договору, не буде вважатися помилкою, коли постачальником буде виписана одна податкова накладна на загальну суму таких авансових платежів.
Час іде, а правила складання ПН змінюються. Дані про договір вже виключили з реквізитів ПН. Натомість все частіше платники складають зведені ПН. Тож, свіжа позиція податківців така: якщо у цивільно-правовому договорі з покупцем не передбачено складання зведених податкових накладних, та покупець одного і того ж дня оплачує товар кількома авансовими платежами в межах різних цивільно-правових договорів, також не буде вважатися помилкою, якщо продавцем буде складена одна податкова накладна на загальну суму таких авансових платежів.
Якщо оплату розбили на частини
А тут роз’яснення податківців не такі лояльні. Ось свіже роз'яснення, наведене ДФСУ у листі від 26.03.2018 р. №1230/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.
За словами податківців, складання двох або більше податкових накладних у випадку отримання попередньої оплати товарів/послуг однією сумою не відповідає нормам ПКУ та не дає можливості ідентифікувати операції. Тобто, в ситуації, наведеній вище, яка теж суперечить ПКУ (в ньому немає дозволу так робити) все нормально і все ідентифікується. А тут – ні. І це може стати проблемою.
Адже, за словами авторів цього роз’яснення, у разі складання таких ПН постачальником покупець не має підстав для віднесення зазначених в них сум ПДВ до податкового кредиту, оскільки такі податкові накладні не відповідають первинним документам.