Головна Усі новини Оподаткування ПДВ

Забезпечуємо нерезидента працівниками з України: чи сплачувати ПДВ з винагороди?

Як визначається місце надання послуг із забезпечення нерезидента трудовими ресурсами? Чи треба сплачувати ПДВ з винагороди за такі послуги? Це питання розглядають закарпатські податківці в новій індивідуальній консультації

ДФС у Закарпатській області в індивідуальній консультації від 04.05.2018 р. №1993/ІПК/07-16-12-01-10 нагадала, що об’єктом оподаткування ПДВ, зокрема, є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. При цьому порядок визначення місця постачання товарів/послуг наведено у статті 186 ПКУ.

Отже, правило просте: якщо місце надання послуг, визначене за ст. 186 ПКУ, це митна територія України, то вартість таких послуг є базою для нарахування ПДВ (не забудьте і про другий абзац п. 188.1 ПКУ). Якщо ж вважатиметься, що послуги були надані за кордоном, то і ПДВ не буде.

Зокрема, п. 186.3 ПКУ містить перелік послуг, місце постачання яких визначається відповідно місця реєстрації їх отримувача. До цього переліку відносяться, зокрема:

  • консультаційні, інжинірингові, інженерні, юридичні (у тому числі адвокатські), бухгалтерські, аудиторські, актуарні, а також послуги з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем;
  •  надання персоналу, у тому числі якщо персонал працює за місцем здійснення діяльності покупця.

Своєю чергою, місце постачання послуг, яке не зазначене у п. 186.2 та 186.3 ПКУ, визначається, виходячи з місця реєстрації їх постачальника.

Зверніть увагу: податківці наголошують на різниці у термінах «посередництво у працевлаштуванні за кордоном» та «послуги з надання персоналу»! Це різні послуги, про що докладно йдеться у Законі про зайнятість.  

Відповідно, такі послуги мають різне місце постачання у контексті статті 186 ПКУ:

  • послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном не зазначено у п. 186.3 ПКУ, тому їх місце постачання визначається за п. 186.4 ПКУ, як місце реєстрації постачальника. І відповідно, оскільки постачальник резидент України і платник ПДВ, то такі послуги оподатковуються ПДВ за ставкою 20%;
  • послуги з надання персоналу зазначено у п. 186.3 ПКУ, таким чином місце їх постачання визначається за місцем реєстрації отримувача таких послуг. Тобто, якщо отримувач таких послуг нерезидент, то відповідно такі послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

 Як визначити, під яку категорію підпадають послуги із забезпечення нерезидента трудовими ресурсами?

Спочатку можна спробувати розібратися самостійно.

За ст. 36 Закону про зайнятість до послуг з посередництва у працевлаштуванні належать пошук роботи та сприяння у працевлаштуванні особи, добір працівників відповідно до замовлень роботодавців (у тому числі іноземних) у межах укладених з роботодавцями договорів (контрактів).  Докладно такі послуги стосовно замовників-нерезидентів описані в ст. 38 цього Закону.

А ось  найм працівників для подальшого виконання ними роботи в іншого роботодавця регулюється ст. 39 Закону про зайнятість. Ця стаття передбачає таку роботу саме в Україні, проте, звісно, що замовником таких робіт може бути й нерезидент. 

Податківці зазначили, що вони поділити такі послуги безсилі, тай і не входить таке питання до їхньої компетенції. Проте порадили звернутись з ним до Мінекономрозвитку.

Висновок Мінекономрозвитку буде для платника податків документом, за яким визначається, чи відносяться надані послуги до категорії «консультаційні послуги та послуги з надання персоналу» або «посередництво у працевлаштуванні за кордоном». На підставі цього суб’єкт господарювання відповідно включає суму таких послуг до об’єкта оподаткування ПДВ чи ні.

Доступ до повного тексту цієї новини можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Нерезиденти , ПДВ , Послуги , Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?