• Посилання скопійовано

Орендар відступив право вимоги: наслідки з ПДВ для сторін

Податківці розповіли про податкові наслідки за операцією, коли орендар здійснив передоплату за послуги з оренди, а потім відступив право вимоги таких послуг іншому орендарю

Орендар відступив право вимоги: наслідки з ПДВ для сторін

Коментар до ІПК ДФС від 07.12.2018 р. №5165/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

ПДВ у орендодавця

Відповідно до п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операцією з постачання товарів (послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталась раніше:

  • дата зарахування коштів як оплата товарів (послуг), що підлягають постачанню;
  • дата відвантаження товарів або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Таким чином, на дату отримання передоплати за послуги оренди від первісного орендаря орендодавець нараховує ПЗ з ПДВ, складає і реєструє податкову накладну на такого орендаря.

Постачання орендодавцем послуг із оренди новому орендарю в рахунок отриманої від первісного орендаря суми попередньої оплати за такі послуги є другою подією операції з постачання послуг із оренди, а тому підстави для складання орендодавцем податкової накладної на нового орендаря відсутні.

Тобто факт переходу права вимоги від первинного орендаря до нового у розрізі ПДВ не призведе до жодних наслідків у орендодавця. Орендодавець на дату заміни орендаря у зобов’язанні не коригує податкові зобов’язання з ПДВ, визначені на дату отримання ним суми попередньої оплати, оскільки відсутні законодавчо визначені підстави для такого коригування, та не складає податкову накладну на нового орендаря, оскільки податкова накладна вже складена на дату першої події за операцією з постачання послуг із оренди (отримання суми попередньої оплати від первісного орендаря).

 

Наслідки для первинного орендаря

Згідно з абз. 2 п. 201.10 ПКУ первинний орендар за умови отримання від орендодавця податкової накладної, складеної та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних, включає суму ПДВ до податкового кредиту.

При цьому операція з відступлення права вимоги від первісного орендаря до нового орендаря не є об’єктом оподаткування ПДВ. Водночас при здійсненні операції з відступлення права вимоги не виникає жодної з обставин, перерахованих у п. 192.1 ПКУ. А отже, відсутні підстави для складання орендодавцем розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на дату настання першої події за операцією з постачання послуг із оренди (отримання суми попередньої оплати від первісного орендаря).

При цьому у коментованій консультації податківці зазначають, що у разі відступлення права вимоги первісний орендар втрачає право на формування податкового кредиту з ПДВ, оскільки фактичного постачання орендодавцем послуг із оренди первісному орендарю не відбувалося. 

У зазначеному випадку первісний орендар зобов’язаний зменшити суму ПДВ, включену до складу податкового кредиту, шляхом нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання і реєстрації в ЄРПН зведеної податкової накладної за правилами, визначеними п. 198.5 ПКУ. З такою «пропозицією» податківців можна посперечатись, адже у п. 198.5 ПКУ наведено конкретний перелік підстав для нарахування ПЗ з ПДВ. При цьому жодна з підстав для даної ситуації не підходить.

 

Чи буде податковий кредит у нового орендаря?

Якщо йти за роз’ясненнями від податківців, то, оскільки новий орендар податкової накладної не отримує, а операція з відступлення права вимоги змін в розрізі ПДВ не викликає, відповідно права на податковий кредит за послугами з оренди (що були йому відступлені первинним орендарем) не має.

***

Читайте також:

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»