• Посилання скопійовано

«Єдиний податок» №14(145) | 26.09.2024 р.

Сто сорок п'ятий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», присвячений виключно спрощеній системі оподаткування

«Єдиний податок» №14(145) | 26.09.2024 р.
Це – вже сто сорок п'ятий загалом (чотирнадцятий у 2024 році та п’ятдесятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно спрощеній системі оподаткування. З моменту написання попереднього листа минуло три тижні, тож нам є про що розповісти. А саме:
  • розкажемо, які податкові наслідки будуть для фізосіб-«єдинників» через прийняття у І читанні законопроєкту №11416-д; 
  • ознайомимося з проєктами змін до форм декларацій для «єдинників» ІІІ (юрособи) і IV груп;
  • проінформуємо, що на фізосіб-«єдинників» з 1 січня 2025 року чекає обовʼязкова сплата ЄСВ;
  • визначимося, чи може комунальне підприємство обрати третю групу платника ЄП;
  • зʼясуємо, чи зможуть провайдери все ж таки застосовувати єдиний податок;
  • розповімо, що зміниться для юросіб-«єдинників» у разі прийняття в цілому законопроєкту №11416-д. 
Гарного вам читання!

У 2025 році на ФОПів чекають зміни у сплаті ЄСВ

Підкреслимо, що зараз за нормами п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ ФОПи-«єдинники» (так само як ФОПи на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців.
Згідно з п. 3 Прикінцевих положень проєкту Держбюджету-2025 п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ передбачено зупинити дію на 2025 рік щодо цієї пільги для ФОПів.
Отже, загальної пільги, яка б звільняла всіх ФОП від сплати ЄСВ на час війни, у 2025 році не буде. 
Зауважимо, що для них з січня 2025 року мінімальна місячна сума ЄСВ становитиме 1760 грн, а максимальна – 35200 грн. 

Незабаром зміняться форми декларацій для «єдинників» ІІІ (юрособи) і IV груп

11 вересня 2024 року ДПС оприлюднила проєкт наказу Мінфіну, яким пропонується внести зміни до форм:
  • податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи);
  • податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи.
Ці зміни було розроблено з метою спрощення звітності з єдиного податку у зв’язку з автоматизацією процедури прийняття та обробки податкової звітності. Зокрема передбачене наступне:
  • виключаються рядки щодо організаційно-правової форми господарювання, суми пені та позиція «Ця частина Податкової декларації заповнюється посадовими особами контролюючого органу», у якій зазначаються результати проведення посадовою особою контролюючого органу камеральної перевірки Декларацій, 
     
  • додається рядок «Реєстраційний номер декларації в контролюючому органі, яка уточнюється».

Юрособи-«єдинники» ІІІ групи будуть сплачувати ВЗ за себе: законопроєкт №11416-д

За прийнятим у І читанні законопроєктом №11416-д обовʼязок сплати ВЗ вводиться для юросіб-«єдинників» ІІІ групи. Тобто за новими правилами вони повинні будуть платити утриманий ВЗ, як податкові агенти (за працівників та інших фізосіб, крім самозайнятих, яким виплачують доходи), та окремо самі за себе!
Об’єктом оподаткування ВЗ є доходи, визначені статтею 292 ПКУ. А ставкою буде 1% від доходу, визначеного згідно зі статтею 292 ПКУ. Тобто нараховувати ВЗ потрібно буде за правилами нарахування ЄП.  При цьому: 
  • як податкові агенти, починаючи з звітного періоду січня 2025 року, вони повинні будуть подавати щомісячну єдину звітність з ЄСВ, ПДФО та ВЗ. Перший такий звіт треба буде подати не пізніше 20 лютого 2025 року, строки ж сплати ВЗ для податкових агентів – не зміняться;
     
  • за себе вперше юрособи з ІІІ групи ЄП будуть сплачувати ВЗ за підсумками звітування за IV квартал 2024 року. Фактично це відбудеться вже у лютому 2025 року, не пізніше 19 числа. Окремого звіту для ВЗ за себе – не буде, ця інформація буде міститься в декларації з ЄП для юросіб-«єдинників» ІІІ групи

Податкові новації для фізосіб-«єдинників», які можуть запрацювати вже з 1 жовтня

 За прийнятим у І читанні законопроєктом №11416-д для фізосіб-«єдинників» І, ІІ й IV груп планується запровадження ВЗ у розмірі 10% від 1 МЗП у розмірі на 1 січня звітного року (у 2024 році – 710 грн, а у 2025 році, як планується проєктом Закону про держбюджет, – 800 грн), а для ІІІ групи – 1% від суми отриманого доходу.
Фізособи-«єдинники» І, ІІ й IV груп мають сплачувати ВЗ шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця, а ІІІ група – за результатами звітування за квартал, протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу. 
Суми сплаченого ВЗ потрібно буде відображати в декларації з ЄП для відповідної групи, тобто не йдеться про окремі види звітів з ВЗ для ФОПів.
Правила щодо ВЗ для ФОПів почнуть діяти з 1 жовтня 2024 року. Тобто вперше фізособи-«єдинники» І, ІІ та IV групи повинні будуть сплатити аванс з ВЗ у відповідних розмірах вже за жовтень до 20 жовтня.

Чи може комунальне підприємство обрати третю групу платника ЄП?

Житомирські податківці зауважили, що єдиним засновником (учасником) комунальних підприємств є територіальна громада в особі уповноважених органів. Тобто їх частка у статутному фонді цих підприємств перевищує 25 відсотків.
Крім того, ст. 8 ГКУ передбачено, що держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб’єктами господарювання.
Тому висновок податківців такий: оскільки засновники комунальних підприємств не є суб’єктами господарювання і їх частка в цих підприємствах перевищує 25%, зазначені підприємства не можуть обрати третю групу платників єдиного податку.

Чи зможуть провайдери все ж таки застосовувати єдиний податок?

Питання заборони інтернет-провайдерам бути платниками єдиного податку узгоджене з Міністерством фінансів України, яке забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової політики та координує діяльність ДГІС.
А тому ДПС лише здійснює роз’яснювальну роботу щодо:
  • інформування таких платників, що в разі здійснення заборонених видів діяльності вони зобов’язані самостійно відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування;
     
  • приведення Реєстру платників єдиного податку до вимог податкового законодавства.
Про це ми докладно писали тут.

Наразі це все.
Більше новин на тему єдиного податку ви завжди знайдете тут, а консультацій – тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

 

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Єдиний податок

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Єдиний податок»