Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) розповідає, що професійні спілки є організаціями, які об’єднують громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їхньої професійної діяльності. Основним завданням профспілок є захист трудових і соціально-економічних прав та інтересів своїх членів.
Офіційності профспілкові організації набувають після їх легалізації, яка здійснюється шляхом їх реєстрації відповідними органами Міністерства юстиції України, після чого вони набувають статусу юридичної особи.
У процесі діяльності профспілкової організації відбуваються зміни. Є такі зміни, які підлягають державній реєстрації, а саме – це зміна найменування, місцезнаходження, зміна керівника або відомостей про керівника, зміна представника, відомостей про членів керівних органів, інформації для здійснення зв’язку тощо.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації змін до відомостей про організацію профспілки, визначено п. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Так, для державної реєстрації змін до відомостей про організацію профспілки заявник має підготувати та подати такий пакет документів:
- заява щодо державної реєстрації юридичної особи – громадського формування (форма 4), заповнена відповідно до прийнятих змін, які необхідно внести;
- примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення керівного органу профспілкової організації про зміни, яке викладається в письмовій формі, прошивається, пронумеровується та скріплюється підписами уповноважених осіб на його підписання, відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань». Справжність підписів на такому рішенні має бути нотаріально засвідчена з обов’язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів;
- відомості про склад керівного органу (у разі внесення зміни до складу керівних органів). Цей документ повинен містити відомості про ім’я, дату народження керівника, членів керівного органу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посаду, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку (адреса електронної пошти тощо).
У разі внесення змін лише до інформації про місцезнаходження та/або про здійснення зв’язку з організацією подається лише заповнена у відповідних розділах заява (форма 4).
Текст документів має бути написаний розбірливо: машинодруком або від руки друкованими літерами. Документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст.
Адміністративний збір за внесення змін профспілкові організації не сплачують.
Подання документів для державної реєстрації змін здійснюється безпосередньо до суб’єкта державної реєстрації або до фронт-офісів (центрів надання адміністративних послуг) за місцезнаходженням профспілкової організації особисто заявником із пред’явленням документа, який відповідно до закону посвідчує його особу. У разі подання документів для проведення державної реєстрації уповноваженою на те особою встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження. Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження, є документ, що підтверджує повноваження законного представника, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру про особу, яка уповноважена діяти від імені юридичної особи (профспілкової організації).
Також документи можна надіслати поштовим відправленням до суб’єкта державної реєстрації. Проте у цьому разі справжність підпису заявника на заяві також має бути нотаріально засвідчена з використанням спеціальних бланків нотаріальних документів.
Строк розгляду документів, поданих для державної реєстрації змін, становить 15 робочих днів з дати подання документів, за результатами якого приймається одне із таких рішень, або про проведення державної реєстрації змін чи відмову в ній, на підставі обумовлених ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».