Коментар до листа Мінфіну від 23.03.2020 р. №35210-06-5/8860
Мінфін у коментованому листі роз’яснив, як визначити категорію підприємства з метою складання фінансової звітності. Він зазначив, що під час визначення категорії, до якої належить підприємство, використовуються показники, які на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із критеріїв, наведених у ст. 2 Закону про бухоблік. Ці критерії ми докладно розглядали у цьому аналітичному матеріалі.
А от якщо підприємство однієї з наведених категорій за показниками річної фінансової звітності протягом двох років поспіль не відповідає наведеним критеріям, воно належить до відповідної категорії підприємств – так зазначено у ст. 2 Закону про бухоблік . Мінфін роз’яснив на прикладах, як застосовувати цю норму.
Так, якщо за показниками річної фінансової звітності за 2017 рік підприємство відповідає критеріям, встановленим для середнього підприємства, то для цілей складання фінансової звітності таке підприємство буде вважатись середнім протягом 2018 і 2019 років, незалежно від того, які показники будуть досягнуті у цих звітних роках. За ці два роки підприємство складає фінансову звітність як середнє підприємство, незважаючи на те, до якої категорії воно належить станом на 31 грудня 2018 року та 31 грудня 2019 року. Якщо у 2018 та у 2019 році підприємство залишалося в межах середнього підприємства – жодних вагань, воно продовжує звітувати як середнє підприємство, а саме – за повними формами фінансової звітності. Про них ми писали тут.
Крім цього, фінзвітність середнього підприємства за 2019 рік треба буде оприлюднити до 1 червня 2020 року разом з аудиторським висновком (лист Мінфіну від 07.12.2018 р. №35210-06-5/32299).
Але якщо підприємство за результатами показників річної фінансової звітності двох років поспіль (зокрема, протягом 2018 та 2019 років) змінювало категорію, наприклад, воно досягло критеріїв великого підприємства, то починаючи з 01.01.2020 року таке підприємство вже належить до категорії великих підприємств та до підприємств, що становлять суспільний інтерес. Форми фінзвітності не змінюються, але для цих підприємств діють інші правила оприлюднення фінзвітності. Докладніше про строки та способи оприлюднення фінзвітності ми писали тут.
Можливі і більш заплутані ситуації, коли категорія підприємства змінюється з року в рік. Наприклад, за результатами фінзвітності за 2017 рік підприємство було великим, за результатами 2018 року – середнім, а за результатами 2019 року – малим. За 2017 рік підприємство складало та оприлюднювало фінзвітність як середнє підприємство. Те ж саме воно повинно було робити і у 2018, і у 2019 році, а вже за 2020 рік воно складає фінансову звітність як мале підприємство за формами №1-м, 2-м. Якщо протягом двох років поспіль підприємство не відповідає тій категорії, згідно якої воно складає та оприлюднює фінзвітність, йому слід визначити нову категорію, і для цього слід взяти показники фінансової звітності за рік, що передує звітному.
Але все вищесказане і сам лист Мінфіну стосується саме річної фінансової звітності. А зараз наближаються строки подання квартальної звітності за перший квартал 2020 року. На нашу думку, при визначенні форми, за якою підприємство повинно складати квартальну звітність за перший квартал нового звітного року, слід застосовувати ті ж правила для річної звітності, що ми обговорили вище. Тобто якщо у 2020 році підприємству прийшов час змінити категорію, це слід зробити вже при складанні звітності за перший квартал 2020 року. А от фінансову звітність за півріччя, за 9 місяців та річну звітність слід буде складати за тою формою, яку ми обрали при складанні звітності за перший квартал.
Нагадаємо, що квартальна фінансова звітність середніх та великих підприємств має такий самий обсяг, що й річна фінансова звітність (п. 2 Порядку №419):
- форма №1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)», затверджена НП(С)БО 1;
- форма №2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)», затверджена НП(С)БО 1;
- форма №3 «Звіт про рух грошових коштів» (НП(С)БО 1 затверджено дві форми звіту: за прямим та за непрямим методом);
- форма №4 «Звіт про власний капітал», затверджена НП(С)БО 1;
- форма №5 «Примітки до річної фінансової звітності», затверджена наказом Мінфіну від 29.11.2000 р. №302.
Звіт про управління разом з проміжною фінзвітністю не подається.
Насамкінець зауважимо, що у зв’язку з введенням карантину відкориговано граничні строки оприлюднення річної звітності – як фінансової, так й іншої, встановленої спеціальним законодавством. Докладніше про це – у нашому матеріалі тут. Це стосується оприлюднення фінзвітності за 2019 рік.
Проміжна квартальна фінансова звітність за перший квартал 2020 року не оприлюднюється.