• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 28 жовтня - 3 листопада

Продовження воєнного стану та загальної мобілізації до 8 лютого; прийняття за основу Держбюджету-2025; оновлення плану-графіка перевірок юросіб на 2024 рік; звітування з ПДВ за жовтень - вже за новою формою та ще понад десяток змін та подій у листопаді

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 28 жовтня - 3 листопада

Що нас чекає у листопаді?

Традиційно на початку місяця редакція розповідає про те, які зміни та події чекають нас протягом найближчих 30 днів. У листопаді це, зокрема:

  • звітування з ПДВ вже за новою формою;
  • вилучення з обігу старих банкнот номіналом 50 та 200 грн;
  • граничний термін подання податкової звітності та сплати податків за III квартал 2024 року;
  • оновлений Порядок блокування реєстрації ПН та РК;
  • медогляди працівників: слід подати заяву Держпраці на 2025 рік тощо.

Загалом про 12 змін та подій, які відбудуться цього місяця, читайте в огляді від редакції. А щоби не пропустити нічого важливого за жовтень, радимо ознайомитися з добіркою 10 найцікавіших матеріалів за цей місяць – ось тут.

 

Держбюджет-2025 прийнято у I читанні

31 жовтня прийнято у першому читанні проєкт Закону про Держбюджет на 2025 рік. За ним:

  • розмір мінімальної зарплати з 1 січня становитиме 8000 грн;
  • розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на весь 2025 рік планують залишити на рівні 3028 грн.

Більше подробиць – у новині.

 

Воєнний стан та загальну мобілізацію продовжено до 8 лютого

29 жовтня ВРУ прийняла в цілому законопроєкти про продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації:

  • №12151 "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні";
  • №12152 "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації".

Ними продовжено воєнний стан та загальну мобілізацію з 05:30 10 листопада 2024 року ще на 90 діб (тобто до 05:30 8 лютого 2025 року).

 

ДПСУ оновила план-графік перевірок юросіб на 2024 рік

31 жовтня ДПСУ оприлюднила оновлений план-графік перевірок на 2024 рік.

Зміни наразі стосуються лише розділу I "Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб" та розділу II "Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів" (завантажити).

Згідно з ними цього року податківці планують провести 2447 перевірок юросіб (у первинному варіанті було 2172, в останньому оновленні за вересень - 2455). Тобто кількість юросіб зменшилася на 8.

Без змін (станом на 30.09.2024) залишилися інші два розділи – щодо перевірок фізосіб та юросіб з питань правильності нарахування ПДФО, ВЗ і ЄСВ.

 

Що ще нового у ДПС?

  1. З 25 жовтня діють оновлені додатки до декларації з податку на нерухомість. Нагадаємо, що внесено зміни до додатків 1 та 2 до форми декларації з податку на нерухомість. Їх привели у відповідність до національного класифікатора НК 018:2023 «Класифікатор будівель і споруд». Ці зміни спричинили появу нової форми для звітування.
  2. Оперативний облік податківцями податків, зборів, платежів та ЄСВ – за оновленим порядком. Мінфін затвердив зміни до Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Які саме – читайте тут.
  3. З 29 листопада діятиме нова форма Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари. Мінфін вніс зміни до форми Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) та Порядку її складання. Їх приведено у відповідність до Закону №3173-IX.
  4. Примусове списання коштів з рахунків платників податків – боржників: розроблено порядок взаємодії держорганів. Проєктом наказу Мінфіну пропонується запровадити реалізацію примусового списання (стягнення) коштів з рахунків платників податків – боржників в електронній формі в автоматичному режимі через систему електронних платежів НБУ.
  5. Як ДПС повідомлятиме банки про відсутність порушення граничних строків розрахунків у сфері ЗЕД? Мінфін затвердив форму та Порядок повідомлення банків про відсутність факту порушення встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

 

Два цікаві податкові роз’яснення

  1. Правила заповнення додатка 4ДФ: суму нарахованого доходу у графі 3а, суму виплаченого доходу у графі 3, суму нарахованого ПДФО у графі 4а, суму перерахованого до бюджету ПДФО у графі 4, суму нарахованого ВЗ у графі 5а, суму перерахованого ВЗ у графі 5 відображають у грошовій формі.
  2. Граничний термін звітів 1-ВП та 1-ОП припадає на вихідний: як звітувати? Податківці підкреслили: якщо граничний термін подання звітів 1-ОП та 1-ВП припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

 

Бізнес закликав Президента повернути законопроєкт №11416-д до ВРУ для опрацювання альтернативних підходів

Бізнес пропонує залишити поточну ставку ВЗ на рівні 1,5% для зарплат працівників та інших доходів фізосіб, а тимчасово (строком на 2 роки або до кінця воєнного стану) збільшити ставку ПДВ на 2% для тих товарів та послуг, за якими встановлено ставку у 20%.

Звертаємо увагу, що Закон про підвищення податків ще досі не підписаний Президентом. Про наслідки цього – у статті.

 

Три свіжі урядові рішення

По-перше, частково відновлено бронювання працівників. За рішенням КМУ, працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, зможуть безперешкодно продовжити термін бронювання на аналогічний термін.

По-друге, запроваджено режим експортного забезпечення. Урядом запроваджено тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів. Він почне діяти не зараз, а тільки після підготовки всіх необхідних документів.

По-третє, затверджено зміни для посилення військового обліку. За рішенням КМУ, тепер територіальні центри комплектування, СБУ, розвідувальні органи та Нацполіція обмінюватимуться даними через електронну систему.

 

Індексація зарплати у листопаді: як будемо нараховувати?

У листопаді будемо індексувати зарплату працівникам з базовим місяцем: грудень 2023, або січень та лютий 2024, - на рівні серпня, а березень та квітень 2024 - на рівні жовтня.

Вперше потрібно буде індексувати зарплату працівникам, яким збільшували оклади у травні 2024. Докладніше – у статті від редакції.

 

Які статзвіти можна буде подавати в електронному вигляді у 2025 році?

Держстат оновив перелік форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які респонденти можуть подавати в електронному вигляді у 2025 році.

Станом на 01.11.2024 він налічує вже 49 звітів (38 статистичних та 11 фінансових). Переглянути перелік можна тут.

 

Що нового у формі №20-ОПП: аналіз від редакції

Наказом Мінфіну від 27.09.2024 №470 було затверджено зміни до Порядку обліку платників податків і зборів, у тому числі викладено в новій редакції Заяву про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП. До неї внесено дві зміни.

  • по-перше, тепер це не «Повідомлення», а «Заява»,
  • по-друге, змінено формат інформації про місцезнаходження об’єкта оподаткування.

Як після набрання чинності нової форми її слід буде заповнювати – розказуємо у цій статті.

 

Знайомимося із запланованою накопичувальною пенсійною системою!

СПО профспілок оприлюднила проєкт Закону «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». Ним, зокрема, пропонується встановити обов’язкову участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх категорій працюючих осіб. Більше подробиць – за посиланням.

 

Інші новини

  1. Як можна буде отримати допомогу від влади у розмірі 1000 грн? За словами першого заступника міністра економіки О. Соболева, допомогу у розмірі 1000 грн надаватимуть будь-якій особі, незалежно від віку та соціального статусу. Ці гроші можна буде використати упродовж трьох зимових місяців. Гроші надходитимуть на картку «Національного кешбеку».
  2. Знову збережено облікову ставку на рівні 13%: НБУ ухвалив рішення щодо продовження дії облікової ставки із 1 листопада 2024 року на рівні 13%.
  3. Скасування Господарського кодексу: законопроєкт №6013 підготовлено до ІІ читання. Ним визнається таким, що втратив чинність, ГКУ, запроваджується перехідний період на сім років для поступового припинення "підприємств" та їх перетворення у госптовариства.
  4. З 25 жовтня діють зміни до Переліку ТОТ та територій бойових дій. Мінреінтеграції вкотре оновило Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення бойових дій або які перебувають у ТО. Зміни стосуються територіальних громад Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Запорізької, Сумської та Харківської областей.
  5. Всі клієнти Приватбанку при отриманні Нацкешбеку можуть отримати додатковий кешбек від банку. Всім клієнтам, хто отримав кешбек від держави, нараховуватиметься додатковий кешбек 10% у програмі лояльності «Привіт» у Приват24 при оплаті карткою «Національний кешбек» Mastercard від ПриватБанку.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»