• Посилання скопійовано

Обчислення внесків на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю з 2026 року: проєкт порядку

Мінсоцполітики оприлюднило проєкт Порядку обчислення середньомісячної заробітної плати (винагороди) для розрахунку внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю. Він запроваджується з 1 січня 2026 року. В 2025 році діють "старі" правила"

Обчислення внесків на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю з 2026 року: проєкт порядку

Мінсоцполітики оприлюднило проєкт постанови КМУ, яким затверджується Порядок обчислення середньомісячної заробітної плати (винагороди) для розрахунку внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю.

 

Для чого розроблено цей Порядок?

Як зазначено у пояснювальній записці, його розроблено на виконання Закону від 15.01.2025 №4219-ІХ ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю”, який вводиться в дію з 1 січня 2026 року. Аналіз закону ми наводили у цій статті

Цей Порядок встановлює механізм обчислення середньомісячної заробітної плати (винагороди) за відповідний календарний квартал, розрахованої на одного працівника, для визначення розміру внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, що сплачується відповідно до Закону  ,,Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”. 

 

На кого поширюється?

Дія цього Порядку поширюється на роботодавців, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить вісім і більше працівників та які в цьому кварталі не виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, встановленого статтею 182 Законом "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”.

Водночас дія цього Порядку не поширюється на: 

  • роботодавців, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить менше восьми працівників;
  • роботодавців, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить вісім і більше працівників та які в цьому кварталі виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю;
  • дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав.

Докладніше про те, хто з роботодавців буде сплачувати внески? Яким буде розмір внеску? Якими будуть обов’язки роботодавців щодо внесків? В які строки сплачувати внески та звітувати? Читайте у статті від редакції.

Який розмір внеску?

Розмір внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю обраховується платником шляхом визначення результату добутку таких показників: 

40% середньомісячної заробітної плати (винагороди) у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника; кількість місяців у кварталі;

різниця між встановленим нормативом робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю і середньообліковою кількістю штатних працівників – осіб з інвалідністю за квартал, які працевлаштовані роботодавцем з урахуванням вимог, визначених цією статтею щодо розміру оплати праці.

Порядок розрахунку внеску

Роботодавець самостійно розраховує показник середньомісячної заробітної плати (винагороди) для цілей розрахунку внеску на підставі бухгалтерських та інших первинних документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходів), що здійснені фізичним особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), контракту про проходження служби або на інших умовах, передбачених законодавством, крім цивільно-правових договорів, та, на які відповідно до Закону України про ЄСВ нараховується єдиний соцвнесок.

Розрахунковим періодом для обчислення середньомісячної заробітної плати (винагороди) для сплати внеску є календарний квартал, за який подається звітність і провадиться нарахування внеску.

Роботодавці, які використовують найману працю працівників плаваючого складу суден флоту рибної промисловості або працю осіб, зайнятих на сезонних роботах, з урахуванням значного коливання заробітної плати протягом року, визначають показник середньомісячної заробітної плати (винагороди) для цілей розрахунку внеску виходячи з виплат, нарахованих за останні 12 календарних місяців, що передують звітному кварталу.

 Середньомісячна заробітна плата (винагорода) розрахована на одного працівника у відповідному календарному кварталі, для цілей розрахунку внеску обчислюється за такою формулою:

ЗП сер = ЗП кварт : К сер : 3, 

де ЗП сер – середньомісячна заробітна плата (винагорода) на одного працівника за відповідний календарний квартал, на яку нарахований єдиний внесок;

ЗП кварт – нарахована заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) за календарний квартал, на яку нарахований єдиний внесок;

К сер – середня кількість працівників, які працюють на умовах трудового договору (контракту), контракту про проходження служби або на інших умовах, передбачених законодавством, крім цивільно-правових договорів, та яким нараховано заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) за відповідний календарний квартал;

3 – кількість місяців у календарному кварталі.

Нарахована заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) (ЗП кварт), на яку нарахований єдиний внесок за календарний квартал, включає:

  • нараховану працівникам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, крім цивільно-правових договорів, основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі;
  • нараховане грошове утримання (забезпечення) військовослужбовців, осіб, які є гласними і негласними штатними працівниками, з числа осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та осіб рядового і начальницького складу, у тому числі основні і додаткові види виплат таких осіб.

До нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) (ЗП кварт) для цілей розрахунку внеску не враховуються:

  • винагороди, нараховані за договорами цивільно-правового характеру;
  • допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця;
  • допомога по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України;
  • сума нарахованої заробітної плати за найманих працівників, праця яких відноситься до робіт, професій з важкими, шкідливими чи небезпечними умовами праці, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
  • сума заробітної плати, яка зберігається за працівниками, направленими для проходження базової військової служби, призваними на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період на підставі рішення роботодавця;
  • щомісячна матеріальна допомога працівникам, направленим для проходження базової військової служби, призваним на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період на підставі рішення роботодавця.

При обчисленні показника середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу, які перебувають у трудових відносинах з роботодавцем у відповідному календарному кварталі, для цілей розрахунку внеску не враховуються:

  • особи, які виконують роботи (надають послуги) за договорами цивільно-правового характеру;
  • працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого законодавством;
  • працівники, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати протягом повної тривалості звітного періоду;
  • працівники, з якими призупинено дію трудового договору відповідно до статті 13 Закону України ,,Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”;
  • працівники, які направлені для проходження базової військової служби, призвані на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби;
  • працівники, праця яких відноситься до робіт, професій з важкими, шкідливими чи небезпечними умовами праці, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.

При обчисленні кількості зовнішніх сумісників в еквіваленті повної зайнятості не враховується час, відпрацьований ними понаднормово.

 

Коли набере чинності?

У разі затвердження ця постанова набере чинності з 1 січня 2026 року. 

Автор: Волос Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Оплата праці»