Рішенням Уряду вводяться нові заохочувальні коефіцієнти щодо підвищення розміру оплати адвокатам, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. А також розширюється перелік витрат, що будуть відшкодовуватись.
На засіданні Уряду було схвалено нову редакцію постанови Кабінету Міністрів України «Питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу». Постановою, зокрема, вводяться 10 заохочувальних коефіцієнтів, які дозволять у кілька разів підвищити розмір оплати праці адвоката у разі досягнення позитивного результату його роботи для клієнта.
Фінансове заохочення адвокатів згідно нової редакції Постанови застосовуватиметься за умови:
- відмови у задоволенні клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- заміни запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- винесення виправдувального вироку;
- закриття провадження з реабілітуючих підстав;
- перекваліфікації злочину з більшої на меншої тяжкості;
- зменшення кількості епізодів; звільнення від відбування покарання з випробуванням;
- призначення найменш суворого із передбачених статтею покарання або більш м’якого покарання, ніж передбачено законом; призначення мінімального розміру покарання;
- застосування примусових заходів виховного характеру, не пов’язаних з направленням неповнолітнього до спеціальної навчальної установи.
Крім того, при розрахунку розміру винагороди адвоката за надання правової допомоги на окремій стадії кримінального провадження тепер використовуватимуться підвищуючі коефіцієнти, що пов’язані зі збільшенням тривалості надання правової допомоги, зокрема:
- для стадії досудового розслідування – у разі продовження строку досудового розслідування відповідно до частини другої статті 294 Кримінального процесуального кодексу України, а також коли на підготовчому судовому засіданні прийнято рішення про повернення обвинувального акта на доопрацювання;
- для стадії суду І інстанції – у разі особливої тривалості стадії кримінального провадження, коли кількість завершених судових засідань становить 10 і більше.
Директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський відзначає, що події останнього півріччя в Україні стали особливим випробуванням для системи безоплатної правової допомоги. Взимку адвокати системи відстоювали права близько трьох сотень учасників Революції гідності, затримання яких та проведення слідчих дій з якими часто проводилося із порушенням норм чинного КПК. У даний час адвокати системи захищають осіб, затриманих правоохоронними органами на територіях проведення антитерористичної операції та обвинувачених у вчиненні кримінальних діянь, пов’язаних із сепаратистською, терористичною діяльністю або дезертирством. «Кожна особа має право на захист, незалежно від того, буде чи не буде у подальшому доведено вчинення інкримінованих їй правопорушень. Це основоположне право людини, обов’язки із забезпечення якого здійснює кожна правова держава, – коментує Андрій Вишневський. – Таке право гарантовано сьогодні в Україні. Система неодноразово витримала іспит, підтверджуючи свою незалежність від політичного та іншого зовнішнього впливу, однаково професійний та неупереджений підхід до кожного клієнта».
Також, з метою підвищення мобільності адвокатів, Постанова передбачає компенсацію витрат за користування власним автомобілем не лише в нічний час або за відсутності сполучення транспортом загального користування, як це було раніше, а й за будь-яких умов у сільській місцевості, тобто між містами. Адже часто у певному віддаленому районі області є лише один адвокат системи безоплатної правової допомоги. Відтак у випадку його занятості в інших справах, буде можливість замінити його адвокатами з інших районів, міст або навіть сусідніх областей.
Що ж до ефективності роботи адвокатів, за словами Андрія Вишневського, проводиться моніторинг досягнутих результатів у кримінальних провадженнях. Зокрема, фіксуються випадки, коли після залучення до справ адвокатів системи безоплатної правової допомоги, були винесені виправдувальні вироки особам, що несправедливо перебували за ґратами протягом років.
Прийняття нової редакції Постанови – важливий крок у розвитку системи безоплатної правової допомоги та необхідна мотивація для її адвокатів, зазначають у Координаційному центрі. «Попри непрості часи та брак коштів, сьогодні політики розуміють важливість роботи системи, а також, судячи із прийнятого рішення, оцінюють її здобутки на даному етапі як успішні», – резюмує Андрій Вишневський.
Більше інформації про безоплатну правову допомогу на сайті www.legalaid.gov.ua
Цілодобова лінія безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних телефонів безкоштовні).
Довідка
Координаційний центр з надання правової допомоги створено 6 червня 2012 року постановою Кабінету Міністрів України №504 «Про утворення Координаційного центру з надання правової допомоги та ліквідацію Центру правової реформи і законопроектних робіт при Міністерстві юстиції». Метою діяльності центру є формування в Україні ефективної системи безоплатної правової допомоги, забезпечення її доступності та якості у відповідності до Закону України про «Про безоплатну правову допомогу».
Безоплатна первинна правова допомога охоплює такі види правових послуг, як: надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних), надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.
Вторинна безоплатна правова допомога включає: захист від обвинувачення; здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складання документів процесуального характеру. Надається в Україні із 1 січня 2013. Протягом 2013 року через систему БПД правовий захист отримало близько 77 тисяч осіб.