За статтею 1 Закону "Про оплату працi" зарплата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразi, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працiвниковi за виконану ним роботу.
Вiдповiдно до статтi 3-1 Закону (в редакцiї Закону вiд 06.12.2016 р. №1774-VIII) розмiр зарплати працiвника за повнiстю виконану мiсячну (годинну) норму працi не може бути нижчим за розмiр мiнiмальної зарплати.
У разi укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також у разi невиконання працiвником у повному обсязi мiсячної (годинної) норми працi мiнiмальна зарплата виплачується пропорцiйно до виконаної норми працi.
Водночас особливостi здiйснення права власностi у багатоквартирному будинку, регулювання правових, органiзацiйних та економiчних вiдносин, пов’язаних з реалiзацiєю прав та виконанням обов’язкiв спiввласникiв багатоквартирного будинку щодо його утримання та управлiння визначено законами "Про об’єднання спiввласникiв багатоквартирного будинку" та "Про особливостi здiйснення права власностi у багатоквартирному будинку".
Вiдповiдно до ст. 7 Закону "Про об'єднання спiввласникiв багатоквартирного будинку" у статутi об'єднання визначаються, зокрема, статутнi органи об'єднання, їхнi повноваження та порядок формування, порядок прийняття кошторису, створення та використання Фондiв об'єднання включаючи резервнi, а також порядок оплат спiльних витрат, перелiк питань, якi можуть вирiшуватися зборами представникiв, тощо.
Статтею 10 цього Закону визначено, що вищим органом управлiння об’єднання є загальнiзбори. Рiшення загальних зборiв, ухвалене вiдповiдно до статуту, є обов'язковим для всiх спiввласникiв.
Якщо статутом об'єднання передбачено, що правлiння працює на безоплатнiй основi, то всi члени правлiння, в тому числi голова i бухгалтер, виконують свої функцiї на безоплатнiй основi.
Оксана ГУЗЕНКО,
головний спецiалiст
"Праця iзарплата" N 20 (1032), 31 травня 2017 р.