Коментар до листа Мінсоцполітики від 14.08.2018 р. №14/0/216-18
Пунктом 2 Порядку №1078 встановлено перелік доходів, які підлягають індексації. Серед них є як зарплата, так і стипендія.
А п. 4 Порядку 1078 визначено порядок нарахування індексації у разі наявності декількох підстав для індексування доходів. А саме:
- у разі коли особа працює та отримує інший грошовий дохід, то насамперед індексується зарплата;
- якщо така особа працює і одночасно навчається за денною формою навчання або з відривом від виробництва у клінічній ординатурі, аспірантурі і докторантурі, насамперед індексується стипендія.
Саме при прийнятті на роботу працівника-студента з метою правильного проведення індексації його зарплати, потрібно знати, чи отримує він стипендію, чи ні.
Про можливість отримання довідки щодо отримання стипендії йдеться у п. 8 Порядку №1078. За нею стипендіатам із числа учнів ПТНЗ, студентів ВНЗ, клінічних ординаторів, аспірантів і докторантів, які навчаються за денною формою навчання або з відривом від виробництва і одночасно працюють, на їхню вимогу ПТНЗ та ВНЗ видають довідку про розмір і строк призначення стипендії. Вона є підставою для проведення індексації заробітної плати за місцем роботи таких стипендіатів у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням одержаної проіндексованої стипендії.
Мінсоцполітики згадала ще два правила для індексації зарплати новоприйнятих.
П. 10-2 Порядку №1078 передбачено, що для працівників, яких прийнято на роботу, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення окладу, за посадою, яку займає працівник.
Якщо працівника прийнято на роботу не з початку місяця, а з середини, при індексації заробітної плати слід застосовувати пункт 4 Порядку №1078. А саме: у разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
Оскільки для працівників-студентів зі стипендією є ще окремі правила поряд з загальними, то Мінсоцполітики у роз’ясненні навело приклад нарахування індексації.
Приклад. Заробітна плата проводиться в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, з урахуванням одержаної проіндексованої стипендії. Індексації підлягає 1272 грн (1762 грн - 490 грн, де 1762 грн - розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, 490 грн - розмір проіндексованої стипендії у червні 2018 року).
Сума індексації за повністю відпрацьований місяць становила 85,22 грн (1272 грн х 6,7 : 100, де 6,7 % - величина приросту індексу споживчих цін у червні 2018 року, якщо останнє підвищення тарифних ставок (окладів) відбулося у вересні 2017 року).
Оскільки учня було прийнято на роботу з 11 червня 2018 року, сума індексації мала виплачуватись за фактично відпрацьовані дні, тобто 85,22 грн: 20 роб. дн. х 14 відпр. дн. = 59,65 грн.
Отже, за місцем роботи учень мав отримати суму індексації у розмірі 59,65 грн.
І наостанок фахівці Мінсоцполітики нагадали про виконання роботодавцями вимоги щодо нарахування зарплати не нижче мінімальної (у 2018 році – 3723 грн). Якщо нарахована заробітна плата працівника при виконанні місячної норми праці є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної зарплати. Ця доплата виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати. Про це також читайте тут.