За пояснювальною запискою проектом Закону передбачається врегулювання питання щодо складових заробітної плати, які не враховуються для визначення її мінімального розміру.
Зокрема, в ст. 3-1 Закону про оплату праці з'являться нові складові, які не враховуються це: доплати за роботи працівникам, зайнятих на роботах із важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці, в несприятливих умовах та умовах підвищеного ризику для життя і здоров'я у відповідності до статті 100 КЗпП та суми індексації.
Тобто у разі прийняття законопроекту вже буде не потрібно враховувати індексацію до складових гарантії оплати праці не менше мінзарплати.
Зміни щодо оплати праці на окремих видах робіт
Законопроектом також передбачається викласти у новій редакції ст. 100 КЗпП. Зокрема, з норм ст. 100 КЗпП буде виключено згадку про працівників на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами.
Також передбачається додати в цю норму, що оплату праці працівників, зайнятих на роботах із шкідливими, особливо шкідливими та небезпечними умовами праці, здійснюється в підвищеному розмірі. Але він визнається з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством та положень генеральної, галузевої і територіальної угод, колективного договору, за результатами атестації робочих місць за умовами праці. Окремо буде прописано правила оплати праці працівників, які виконують роботу з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження.
У разі прийняття цей Закон набере чинності з 1 січня 2022 року.
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!