• Посилання скопійовано

Кількість найманих працівників змінилася: як рахувати кількість військовозобов’язаних для бронювання?

Підприємство оформила бронь на працівників, виходячи з тієї їх кількості, яка була на момент оформлення такої броні. Але потім кількість працівників часто змінюється – хтось звільняється, когось узяли на роботу. Чи треба в такому випадку коригувати бронь?

Кількість найманих працівників змінилася: як рахувати кількість військовозобов’язаних для бронювання?

Річ у тім, що чинний порядок бронювання це питання не розглядає. Що, з одного боку, погано, адже не виключає суперечок з ТЦК при перевірці. А з іншого боку, все, що не заборонено, то дозволено: тобто цю прогалину в законодавстві роботодавець може використати на користь собі і працівникам. Розглянемо на прикладах.

Порядок №76 на сьогодні встановлює обмеження щодо бронювання працівників. Зокрема, для критично важливих підприємств дозволено бронювати не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників. Звісно, є певні випадки, коли бронюванню підлягають усі військовозобов’язані деяких критичних підприємств, але зараз ми розглянемо базовий випадок.

Припустимо, на критично важливому підприємстві на момент подання документів про бронювання в січні 2025 року працювало 70 працівників. Отже, скільки воно мало право забронювати?

Насамперед треба було встановити кількість військовозобов’язаних (адже не всі працівники можуть бути такими). При цьому Порядок №76 не говорить про те, що тих військовозобов’язаних, які вже мають відстрочки (з інших підстав, ніж робота на критично важливому підприємстві), треба з цього розрахунку виключити.

Уявімо, що на підприємстві працюють тільки військовозобов’язані. Отже, забронювати можна половину – 35 осіб. Але подавати документи на бронь має сенс тільки на тих працівників, які не тільки перебувають на військовому обліку, а й оновили свої військово-облікові дані (за останньою вимогою), і не мають статусу «У розшуку» або «Порушення правил військового обліку».

Та зараз нас цікавить лише один момент – кількість таких працівників. На момент переоформлення броні на підприємстві працювало 70 військовозобов’язаних, на 35 з них оформили бронь. А далі – почалося…

Чотирьох незаброньованих працівників в лютому мобілізували – чи треба коригувати бронь? Ні, не треба. Чинний порядок бронювання такої вимоги не містить. А усі працівники, яким була оформлена бронь, отримали її законно виходячи з тих даних, які діяли на момент подання документів на її оформлення.

Мало того, згідно з Порядком №76 до загальної кількості військовозобов’язаних працівників зараз враховуються працівники, призвані на військову службу під час мобілізації після 18 травня 2024 року. Отже, вони будуть враховуватися для розрахунку кількості військовозобов’язаних працівників при подальшому бронюванні.

Четверо працівників у лютому звільнилися, з їх числа один, якому була оформлена бронь – чи треба коригувати бронь? Щодо всіх інших, хто залишився працювати, – ні, такого обов’язку немає. А от щодо звільненого працівника бронь анулюється, адже вона була оформлена за місцем роботи.

Двох заброньованих перевели на інші посади – чи треба коригувати бронь? Ні, не треба. Згідно з Порядком №76 бронь анулюється у випадку звільнення військовозобов’язаного з критично важливого підприємства (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного критично важливого підприємства).

Прийняли у березні на роботу чотирьох нових військовозобов’язаних – чи можна на них оформити бронь? Давайте порахуємо. У підприємства в січні був ліміт – 35 осіб і весь це й ліміт, скоріш за все, було вибрано. Проте у лютому 1 бронь була анульована. У березні кількість військовозобов’язаних працівників становить: 70 – 4 (звільнені) + 4 (новоприйняті) = 70 осіб (мобілізовані враховуються). 

Тобто ліміт бронювання не змінився (35 осіб). Якщо 1 бронь, яка була анульована через звільнення працівника, досі не використана, то роботодавець має право вирішити, на кого її «витратити»: на одного з новоприйнятих працівників, чи на когось із «старих», які не отримали броні через ліміт раніше.

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Оплата праці»

  • Нараховуємо відпусткові у 2025 році: практичні приклади
    Нагадаємо основні правила нарахування відпусткових у 2025 році. Як бути, якщо працівник тривалий період перебував у безоплатній відпустці? Або отримував премії за попередні місяці?
    18.04.202537
  • Порядок розрахунку середньої зарплати для лікарняних та декретних оновлять!
    Згідно з проєктом змін до Порядку №1266, для розрахунку страхових виплат для добровільно застрахованих осіб використовуватимуться календарні місяці (календарні дні) дії договору про добровільну участь перед настанням страхового випадку, за які сплачено ЄСВ
    16.04.20253 291
  • Скорочення штату: як провести правильно?
    Роботодавець повинен обґрунтувати необхідність скорочення штату та звільнення працівників, скласти та затвердити новий штатний розпис, в якому не буде посад, що скорочуються, врахувати переважне право на залишення працівника на роботі
    10.04.2025101
  • У 2025 році роботодавець зобов'язаний нараховувати зарплату не нижче 8000 грн
    МЗП – це соціальна гарантія для найманого працівника, і виплачувати заробітну плату необхідно не нижче встановленого законодавством рівня. Тож у 2025 році при відпрацюванні повного місяця основному працівнику потрібно нараховувати зарплату не нижче 8000 грн
    10.04.2025137
  • Чи треба індексувати зарплату у травні 2025 року?
    З січня 2025 р. нарахування індексації зарплати обнулили. Тоді ж виникла дилема – який місяць вважати базовим для нарахування індексації: грудень 2024 р. чи січень 2025 р.? Як бути роботодавцям і чи індексувати зарплату у травні, – дізнайтеся з нашої статті.
    10.04.202510 85411