• Посилання скопійовано

Скільки днів додаткової відпустки можна надати опікуну двох дітей?

Опікун навіть однієї дитини вже має право на додаткову відпустку 10 днів. Якщо під опікою одного опікуна перебувають двоє дітей, то є дві підстави (відпустка 17 днів). А якщо одна дитина власна, а інша під опікою?

Скільки днів додаткової відпустки можна надати опікуну двох дітей?

Раніше ми розглядали особливості надання соцвідпусток на дітей: кому і на який строк надається додаткова відпустка на дітей? Який вік дітей діє для права на отримання додаткової соцвідпустки? Чи може співробітниця-сумісник скористатися правом на додаткову соцвідпустку на дітей?

Також ми відповідали на запитання, скільки днів додаткової відпустки можна надати опікуну двох дітей: «Якщо є двоє дітей до 14 років, то є дві підстави для відпустки, оскільки жінка взяла під опіку двох дітей, таким чином має право на відпустку кількістю 17 днів».  Маємо свіже офіційне підтвердження нашої консультації! 

Мінекономіки у своєму листі від 16.07.2025 №4701-05/48962-09 нагадав таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП)

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Кожну підставу, визначену частиною першою цієї статті, слід вважати окремою підставою. Якщо ми говоримо саме про опіку, то їх може бути дві, а саме:

  • особа, яка взяла під опіку дитину;
  • кількість дітей під опікою.

Часто буває так, що в опікуна і в самого є власні діти віком до 15 років. Тому, наприклад, якщо власних дітей двоє або більше, вони ще не досягли 15 років і береться під опіку ще одна дитина, то підстав на додаткову відпустку в одного з батьків теж дві. Адже підстави «один з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років» та «особа, яка взяла під опіку дитину» є окремими підставами для надання соціальної відпустки

При цьому кожний з батьків дітей може скористатися відпусткою, якщо інший її не використав.

У зв’язку з цим той з батьків дітей, хто претендує на отримання зазначеної відпустки, повинен надати роботодавцю документ, що засвідчує факт її невикористання у відповідному робочому році за відповідною підставою. 

Оскільки законодавством не визначено конкретного переліку таких документів, на думку Мінекономіки, роботодавцю може бути надано будь-який документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується, що відповідна відпустка не надавалась. 

Рішення про надання додаткової оплачуваної відпустки приймається роботодавцем з урахуванням наданих документів. 

І ще один нюанс: незважаючи на зазначені в Законі про відпустки підстави, Мінекономіки вважає, що додаткова відпустка максимальної тривалості (17 днів) має надаватися і в тому випадку, якщо в опікуна лише одна власна дитина до 15 років і ще одну дитину віком до 15 років він опікає! 

Це цікава точка зору, адже закон говорить не зовсім про це. Щодо власних дітей, які зростають у повній сімї і не мають інвалідності, надання додаткової відпустки обмежено віком таких дітей до 15 років. А от щодо дітей під опікою про вік в Законі про відпустку нічого не сказано. 

У коментованому листі згадується правило, що під опікою дитина може перебувати до досягнення 14 років!

Проте зараз Мінекономіки наполягає:

Працівник, який виховує двох дітей віком до 15 років, одна з яких перебуває під опікою, має право на соціальну додаткову відпустку за двома підставами «один з батьків, які мать двох або більше дітей віком до 15 років» та «особа, яка взяла дитину під опіку» тривалістю 17 календарних днів

Однак чи не зміниться потім така точка зору, наразі передбачити важко.  Мінекономіки повідомляє, що листи міністерств не є нормативноправовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.

Де почитати про відпустки у 2025 році?

  • Велика добірка актуальних статей від редакції – ось тут. Розповідаємо про те, як оформити щорічну відпустку у 2025 році, нарахувати відпусткові, провести розрахунок компенсації за невикористані відпустки, надати відпустку без збереження зарплати, а також розглядаємо з десяток практичних ситуацій.
  • Усе необхідне для розрахунку відпускних (правила, методика розрахунків, кількість днів відпустки, що належить працівникам підприємства, приклади нарахування відпускних) – читайте у актуальному довіднику  від редакції «Дебет-Кредит».
  • Зручний Калькулятор терміну відпусток – за цим посиланням.
  • Усе про тривалість основних та додаткових щорічних відпусток в Україні – у календарних днях та зручних таблицях – ви знайдете у ще одному довіднику від редакції
  • Нарешті, усі новини про відпустки на нашому сайті дивіться тут, а консультації – ось тут.

Автор: Брік Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»