Головна Усі новини Праця та соціальний захист Трудові відносини

Скільки годин може працювати сумісник та за яким графіком: нагадування від Держпраці

Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу. У вихідні дні (за графіком, визначеним на основному підприємстві) працювати за сумісництвом дозволяється повний робочий день

Держпраці у Миколаївській області повідомляє, що ст. 43 Конституції України закріплено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України) працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної та творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному чи одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Робота за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 р. № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» (далі – Постанова) та спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну від 28.06.93 р. № 43 “Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій”.

Згідно з п. 1 Постанови робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом,  тобто  виконувати, крім своєї основної, іншу роботу  на  умовах  трудового  договору. На  умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому  підприємстві,  в установі, організації  або у громадянина у  вільний  від  основної роботи час.

Для роботи за сумісництвом згоди адміністрації за місцем основної роботи  не потрібно.

Згідно з п. 2 Постанови встановлено обмеження тривалості роботи за сумісництвом для працівників державних підприємств, а саме, тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Також слід зазначити, що відповідно до ст. 50 КЗпП України нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

З вищезазначеного вбачається, що тривалість робочого часу за сумісництвом не повинна перевищувати 20 годин на тиждень.

Додатково зазначаємо, що загальні норми щодо встановлення на підприємствах, в установах, організаціях вихідних днів визначені КЗпП України.

Частиною 3 ст. 52 КЗпП України встановлено, що п’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється власником або уповноваженим ним органом спільно з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) з урахуванням специфіки роботи, думки трудового колективу і за погодженням з місцевою радою.

Відповідно до ст. 67 КЗпП України при п’ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні — один вихідний день.

Загальним вихідним днем є неділя. Другий вихідний день при п’ятиденному робочому тижні, якщо він не визначений законодавством, визначається графіком роботи підприємства, установи, організації, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації, і, як правило, має надаватися підряд з загальним вихідним днем.

Отже, за умови роботи за сумісництвом особа  не може працювати без вихідних та з навантаженням більше, ніж передбачено вимогами чинного законодавства.

 

Від редакції: Зауважимо, що це не перше роз'яснення Держпраці подібного змісту. Раніше повідомлялося, що у вихідні дні (за графіком, визначеним на основному підприємстві) працювати за сумісництвом дозволяється повний робочий день. Але загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Але, на нашу думку, таке обмеження встановлено лише для працівників бюджетної сфери. Оскільки Постанова № 245, на яку посилається Держпраці, регулює працю за сумісництвом для працівників державних підприємств, установ і організацій.

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело
Держпраці у Миколаївській області
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі