• Посилання скопійовано

Дослідження ринку праці України під час війни: які нюанси?

За результатами дослідження, через війну 74% компаній планують зміни щодо персоналу, 16% компаній планують замороження бонусів і премій, 13% – скорочення персоналу, 11% – зменшення рівня зарплати та 2% планують звільнення працівників

Дослідження ринку праці України під час війни: які нюанси?

Європейська Бізнес Асоціація в партнерстві з журналом «Управління Персоналом» провела дослідження ринку праці України. Так, більшість компаній-учасників даного дослідження представляють міжнародний бізнес (54%) та працюють на ринку України більше 20-ти років (51% компаній). 46% компаній є представниками великого бізнесу, 44% середнього бізнесу, та 10% малого бізнесу.

Найбільша кількість компаній-учасниць дослідження представляє сектор оптової/роздрібної торгівлі промисловими товарами (15%), 11% компаній представляють сектор спеціалізованих консультаційних послуг (юридичні, аудиторські, маркетингові, тощо), 10% представляють фінансові послуги, 7% представляють аграрний сектор, фармацевтичний сектор, ІТ сектор, логістику та інфраструктуру, 6% компаній – оптова/ роздрібна торгівля продуктами харчування, 5% – будівництво, виробництво продуктів харчування, 4% – виробництво товарів масового вжитку, 2% – паливо та енергетика, 1% – виробництво промислових товарів, металургія.

 

Щодо змін, яких компанія зазнала під час воєнного стану

76% компаній зазначили, що їх компанія зазнала змін під час воєнного стану, які впливають на рішення щодо персоналу. Серед змін, які відбуваються/заплановані в компаніях були визначені наступні: оптимізація бізнес напрямів (23%), переміщення (16%), реорганізація (12%), оголошено простій (10%), призупинення діяльності на невизначений період (8%), закриття філій та відділень (7%). Важливо зазначити, що 18% компаній взагалі не планують ніяких змін, а також, жодна з компаній учасниць дослідження не планує закриття компанії.

Проте, необхідно додати, що 74% компаній планують зміни щодо персоналу. 26% компаній планують замороження бюджетів на розвиток на навчання, 16% компаній планують замороження бонусів і преміальних виплат, 13% планують скорочення персоналу, 11% планують зменшення рівня заробітної плати та 2% планують звільнення працівників, і лише 3% компаній планують збільшення кількості працівників.

Щодо змін запланованих для HR – спеціалістів були наведені такі дані: 59% компаній зберегли функцію повністю та HR – спеціалісти продовжують працювати. У 8% компаній продовжують працювати лише ті спеціалісти, які забезпечують документальний супровід трудових відносин та рекрутинг, а іншим запропонована інша робота, у 8% відбувається скорочення кількості HR – спеціалістів, у 7% компаній відбувається перерозподіл функцій та у 7% компаній продовжують працювати усі, але частина працівників тимчасово переведена на інші позиції та виконують інші завдання, у 6% компаній працівники не звільнені, продовжують отримувати матеріальну допомогу від компанії, але не задіяні в робочі процеси, 5% компаній шукають для своїх співробітників HR підрозділу тимчасову роботу за кордоном.

 

Щодо релокації за кордон

У зв’язку з воєнним станом в Україні, 96% компаній заявили, що в них є працівники, які переїхали за кордон. 23% компаній зазначили, що кількість таких працівників варіюється від 11% до 15%, у 17% компаній, кількість працівників, які переїхали за кордон варіюється від 16% до 20%. Ще 17% компаній зазначили, що кількість працівників, які переїхали за кордон є 21%-30%. Найпопулярнішими країнами для релокації є Польща (87%), Німеччина (62%), Чехія (48%), Словаччина (35%), Італія (31%), Румунія (28%), Іспанія та Угорщина (27%), Молдова (17%).

65% компаній повідомили, що їх компанія не планує релокацію до іншої країни, а у 15% компаній релокація можлива лише в межах України. Серед тих компаній, які планують релокацію до іншої країни були названі такі країни: Польща, Словаччина, Угорщина, Іспанія, Румунія та інші.

Більшість компаній (56%) повідомили, що працівники, які отримали тимчасовий захист в ЄС не працевлаштовувалися у інших компаніях за кордоном та продовжують працювати на свою компанію дистанційно й отримують заробітну платню. Проте, є 25 % компаній, у яких працівники знайшли роботу за кордоном, але продовжують також працювати на свою компанію дистанційно. 8% компаній повідомили, що попросили колег, які знайшли роботу за кордоном, але не бажають припинити трудові відносини з компанією в Україні, написати заяви на відпустку без збереження заробітної плати на погоджений строк. Також, є 3% компаній які проінформували, що працівникам, які отримали тимчасовий захист в ЄС, буде виплачуватися матеріальна допомога протягом визначеного періоду.

Важливо відмітити, що 94% компаній вказали, що їх компанія допомагає працівникам під час воєнного стану. 76% компаній виплачують працівникам повну заробітну плату, 52% компаній забезпечують психологічну підтримку, 48% компаній допомагають з переїздом до іншого міста/країни, 35% компаній оплачують проживання в іншому місті, 34% компаній виплачують премію та бонуси, 32% компаній компенсують частину витрат на оренду житла, 17% компаній організовують освітні курси.

 

Зміни щодо чисельності працівників у компанії в 2022 році

Позитивним є той факт, що 78% компаній не планують скорочувати чисельність штату у 2022 році. Окрім того, 76% компаній надали відповідь, що не знижували розмір оплати праці.

Серед тих компаній, які планують скорочувати чисельність штату (22% компаній), ситуація виглядає таким чином: 12% компаній планують скоротити чисельність штату на 5%, 12% компаній планують скоротити чисельність штату до 10%, 31% компаній планують скоротити чисельність штату на 11% – 19%. Ще 12% компаній планують скоротити чисельність штату на 30% – 39% і 19% компаній планують скорочення штату на 20% – 29%

Проте, 23% компаній планують відкривати нові вакансії у 2022 році й ще додатково 8% компаній відкриватимуть вакансії для внутрішніх кандидатів.

Відомо, що 30% компаній не планують відкривати вакансії у 2022 році і 39% компаній на даний момент ще не визначились з цим питанням.

 

Щодо внутрішньої та зовнішньої комунікації керівника компанії

38% компаній зазначили, що їх працівники активно залучаються і відкрито обговорюють і задають питання щодо релокації, реорганізації компанії. У 31% компаній бізнес-питання обговорюються лише на рівні керівництва, у 18% компаній такої практики взагалі немає, у 8% компаній працівники не залучаються та виконують прийняті керівництвом рішення. При цьому, важливо зазначити, що 45% працівників дуже задоволені рівнем зовнішньої комунікації керівництва компанії під час воєнного стану, 28% працівників частково задоволені, 20% працівників зазначають, що керівництву ще є над чим попрацювати і лише 6% працівників незадоволені рівнем комунікації керівництва компанії.

Зазвичай, керівники компаній досить добре комунікують зі співробітниками про зміни, які впливають на політику управління персоналом під час воєнного стану. 23% ведуть комунікацію з керівниками структурних підрозділів, які потім доводять інформацію до підлеглих, 20% проводять онлайн зустрічі, на яких кожен працівник може звернутися до керівника компанії із запитаннями, у 17% компаній кожен співробітник може прямо звернутися до керівника компанії з питанням, яке для нього важливе, 15% керівників публікують повідомлення у месенджері, а 9% публікують відео-звернення щотижнево. Ще у 15% компаній комунікацію зазвичай веде HR директор.

 

ЗАВАНТАЖИТИ ПОВНИЙ ЗВІТ

 

Довідково:

Дослідження проводилось у період лютий-квітень 2022. Метою даного дослідження є продовження аналітичної роботи над виявленням основних тенденцій ринку праці під час воєнного стану. Дослідження тривало у період з 18 квітня по 30 квітня 2022 року. 71 фахівець з управління персоналом брав участь у даному дослідження. Участь була анонімною.

***

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»