Існуюча система працевлаштування осіб з інвалідністю, яка ґрунтується на квотному принципі та системі штрафних санкцій, не є ефективною. Внаслідок цього в Україні офіційно працевлаштовано лише 16% осіб з інвалідністю, тоді як в Європі цей показник сягає понад 55%.
Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович в ефірі телемарафону «Єдині Новини» розповіла про новації законопроєкту №5344, метою яких є забезпечення людей з інвалідністю гідною працею.
За її словами, розроблений Мінсоцполітики законопроєкт №5344 вже знаходиться на розгляді в Парламенті. Обговорення у першому читанні можна очікувати до кінця лютого, а в цілому – у другому кварталі 2023 року.
«Насамперед законопроєкт №5344 покликаний збільшити інклюзію в суспільстві, зробити умови рівними для всіх. Бо сьогодні маємо ситуацію, коли – переважно у приватному бізнесі – діє квота для працевлаштування людей з інвалідністю. І якщо вона не виконана, приватний сектор сплачує раз на рік так звану «адміністративну господарську санкцію». І є вже дуже багато випадків її обходу і несплати, роботодавці бояться працевлаштовувати людей з інвалідністю, бо не знають, як це робити, немає системного супроводу і допомоги, щоб адаптувати таку людину в колективі», – пояснила очільниця Міністерства соціальної політики.
Законопроєкт №5344 передбачає скасування цієї практики і пропонує три варіанти для роботодавців:
- платити безумовний цільовий внесок на підтримку працевлаштування людей з інвалідністю;
- самому брати людей з інвалідністю на роботу та отримувати підтримку;
- купувати продукт у соціальних підприємств, які вже працевлаштували 50 і більше відсотків людей з інвалідністю.
Таким чином, акцент робиться на забезпеченні гідних умов роботи для людей з інвалідністю, накопиченні ресурсу і розширенні підтримки соцпідприємств.
Ще однією проблемою, яку вирішує законопроект №5344, є неможливість підтримки державою підприємців, які наймають людей з інвалідністю, але їхніми засновниками не є громадські організації.
«Сьогодні, за законом, підтримка від держави можлива лише якщо засновником є громадська організація. Тож ми знімаємо це обмеження і кажемо: будь-який роботодавець, який наймає 50 і більше людей з інвалідністю у свій штат, може розраховувати на підтримку, на пільги. Соціально орієнтований бізнес створюватиме нові, соціально захищені робочі місця», – наголосила Оксана Жолнович.
Вона додала, що під час розробки законопроєкту та створення нових послуг було вивчено і позитивний закордонний досвід, зокрема Польщі.
Соціальний супровід закуповуватиметься як послуга у громадських організацій, у компаній-надавачів та у приватних агентств зайнятості. Для цього держава формує спеціальний фонд коштів, які спрямовуватимуться виключно на підтримку працевлаштування людей з інвалідністю. Вже сформовано стандарт і вимоги до критеріїв та освітніх компетенцій людей, які надаватимуть супровід.
***
Читайте також: Як реформуватимуть працевлаштування осіб з інвалідністю: з'явився текст доопрацьованого законопроєкту