HR Liga розповідає, для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд.
Медичний огляд – це комплекс медичних втручань, що проводяться з метою виявлення патологічних станів, захворювань і факторів ризику їх розвитку.
Проведення медогляду має на меті дати всебічну оцінку стану здоров’я певних категорій осіб, визначити стан здоров’я працівника та можливість виконання ним відповідних трудових обов’язків, а також попередити виникнення та розповсюдження інфекцій. Крім того, відповідно до законодавства, є певні категорії працівників, види діяльності та перелік професій, для яких проходження медичного огляду є обов’язковим.
Медичний огляд обов’язковий для таких категорій працівників:
- зайнятих на важких роботах;
- роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці;
- на роботах, де є потреба у професійному доборі;
- осіб віком до 21 року (незалежно від професії та виду діяльності).
Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій затверджений Наказом МОЗ від 21.05.2007 №246.
Працівник, який відмовляється проходити обов’язковий медичний огляд, – порушує трудову дисципліну. А за порушення трудової дисципліни передбачено дисциплінарну відповідальність, яка може проявлятися як у відстороненні від роботи без збереження заробітної плати, так і у звільненні з роботи (у разі якщо проходження медичного огляду є обов’язкове).
Роботодавець зобов’язаний забезпечити власним коштом позачерговий медичний огляд працівників:
- за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров’я пов’язане з умовами праці;
- за своєю ініціативою, якщо стан здоров’я працівника не дозволяє йому виконувати свої трудові обов’язки.
За час проходження медичного огляду за працівниками зберігаються місце роботи (посада) і середній заробіток.
Трудовий договір з працівником, який за результатами проходження періодичних медичних оглядів був визнаний таким, що стан його здоров’я перешкоджає подальшому виконанню даної роботи, може бути розірваний з ініціативи власника або уповноваженого ним органу на підставі п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП, – якщо працівника неможливо перевести на іншу роботу на цьому ж підприємстві, установі, яку працівник може виконувати, або працівник відмовився від такого переводу.
Роботодавець може понести адміністративну відповідальність у вигляді штрафу за несвоєчасність проходження працівниками обов’язкових медоглядів і за шкідливі наслідки для здоров’я населення, спричинені допуском до роботи осіб, які не пройшли обов’язкових медоглядів.
***
Читайте також: Що повинен знати роботодавець про обов'язкові медичні огляди працівників