
Наближається сезон літних канікул, і студенти та школярі почнуть активно шукати роботу. Тож стає актуальним питання щодо військового обліку неповнолітніх працівників.
Щороку з 1 січня до 31 липня громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, беруться на військовий облік призовників із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Призовникам, військовозобов’язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку.
Таблиця
Категорії громадян з точки зору військового обов’язку | ||
1 | Допризовники* | Особи, які підлягають взяттю на військовий облік |
2 | Призовники | Особи, які взяті на військовий облік |
3 | Військовослужбовці | Особи, які проходять військову службу |
4 | Військовозобов’язані | Особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави |
Резервісти | Особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період | |
* Юнаки у рік досягнення ними 17 років, які ще не перебувають на військовому обліку, належать до категорії допризовників. |
Військовий облік призовників та допризовників на підприємстві
Зверніть увагу, і донині в п. 34 Порядку №1487 міститься вимога до підприємств складати і подавати щороку до 1 грудня до ТЦК та СП списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць (додаток 6).
Законом №4197 із ч. 5 ст. 14 Закону №2232 виключено вимогу, яка зобов’язувала підприємства подавати до ТЦК списки допризовників (громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік призовників).
Тобто в Законі вимогу скасовано, але в Порядку №1487 вона досі міститься. Тому подавати ці списки зараз чи ні, кожен роботодавець вирішує самостійно!
Нагадаємо, що на підприємствах Списки персонального військового обліку (додаток 5) складаються окремо за такими групами:
- перша – список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу;
- друга – список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
- третя – список персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок;
- четверта – список персонального військового обліку призовників.
Тож якщо у вас на підприємстві є призовники (особи, які вже взяті на військовий облік), то їх дані слід вписувати до четвертої групи.
Ці Списки за чотирма групами до ТЦК не подаються, а зберігаються у роботодавця.
Списки або Витяги із Списків подаємо до ТЦК тоді коли провадимо звірку (п. 45 Порядку №1487)
Якщо вашому потенційному працівнику вже є 17 років, то він при працевлаштуванні має надати військово-обліковий документ (ст. 24 КЗпП). Читайте також:
Ведення військового обліку на підприємствах: перелік документів та нові строки їх зберігання
Якщо ж потенційному працівнику ще немає 17 років (а неповнолітні зараз можуть працювати без згоди батьків з 16 років, а за їхньою згодою – з 14 років, див. ст. 188 КЗпП), то роботодавці уважно стежать за їх віком. Після досягнення 17 років такі працівники мають стати на військовий облік, після чого надати військово-обліковий документ роботодавцю. Розповімо про цю процедуру далі.
Де і коли беруть на військовий облік призовників?
Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) ТЦК та СП за місцем проживання.
Цьогоріч мають стати на військовий облік юнаки 2008 року народження. Тобто громадяни чоловічої статі, яким у 2025 році виповнюється 17 років, зобов’язані стати на військовий облік з 1 січня до 31 липня.
Зверніть увагу! Якщо юнаку виповнюється 17 років у грудні 2025 року, він все одно має стати на військовий облік до 31.07.2025.
Перелік документів, які надаються громадянами України під час взяття на військовий облік призовників в ТЦК:
- Паспорт громадянина України.
- Витяг з реєстру територіальної громади (інформація про задеклароване / зареєстроване місце проживання (перебування).
- Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб).
- Свідоцтво про народження.
- Документ, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.
- Документ про освіту.
- Довідка з місця навчання / роботи (за наявності).
- Чотири фотокартки розміром 35 × 45 міліметрів (знімок без головного убору).
Способи постановки на військовий облік
Для постановки на військовий облік юнаки можуть застосувати два способи:
- Пройти електронну ідентифікацію та уточнити свої персональні дані засобами електронного кабінету призовника. Тобто це можна зробити через мобільний застосунок «Резерв+» за допомогою електронної ідентифікації.
- Особисто прибути до Р(М)ТЦК та СП.
Ті юнаки, які не стануть на військовий облік призовників до 31 липня 2025 р., зможуть стати на військовий облік призовників лише після особистого прибуття до Р(М)ТЦК та СП.
Поважними причинами несвоєчасного уточнення своїх персональних даних через Резерв+ та / або несвоєчасного прибуття до ТЦК, що підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, визнаються:
- хвороба громадянина України;
- перешкода стихійного характеру;
- проживання (перебування) на тимчасово окупованій території України або території України, де ведуться бойові дії;
- інші обставини, що позбавили його можливості пройти електронну ідентифікацію та уточнити свої персональні дані через Резерв+ або особисто прибути ТЦК.
За порушення правил військового обліку передбачено адміністративну відповідальність!
Про розмір такої відповідальності ми докладно розповідали тут.
Автоматична верифікація та взяття на військовий облік без медогляду
Постановою КМУ від 16.08.2024 №932 «Про реалізацію експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників» затверджено Порядок реалізації експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Порядок №932).
Внесення відомостей до єдиного державного реєстру і взяття на військовий облік юнаків, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта» (п. 4 Порядку №932).
Взяття на військовий облік здійснюється відповідальними посадовими особами ТЦК та СП за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання.
Якщо у юнака відсутнє зареєстроване/задеклароване місце проживання, взяття на військовий облік здійснюється визначеними Генеральним штабом Збройних Сил територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (п. 7 Порядку №932).
За Порядком №932 на військовий облік призовників постановляють без проходження медогляду.
Висновки
1. Юнаки 2008 року народження зобов’язані стати на військовий облік з 1 січня до 31 липня 2025 року, навіть якщо їм виповниться 17 років у грудні.
2. Постановка на облік можлива:
- через застосунок «Резерв+» (електронна ідентифікація) або
- особисто у районному/міському ТЦК та СП.
3. Проходити медогляд для взяття на військовий облік таким юнакам не потрібно.
4. Згідно із Законом №4197 роботодавці більше не зобов’язані подавати списки допризовників до ТЦК, але в Порядку №1487 ця вимога поки що залишається.
5. Якщо на підприємстві є призовники (17 – 25 років) – їх дані мають бути в четвертій групі Списку персонального військового обліку (додаток 5).
6. За порушення правил військового обліку передбачено адміністративну відповідальність.