
У листі від 12.02.2025 №240/2.3/2.1-ЗВ-25а Держпраці відповіла на запитання про можливість виплати компенсації за невикористані відпустки учасникам бойових дій.
Держпраці звернула увагу на норму ст. 16-2 Закону про відпустки. За нею учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років», із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу, надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.
Але вищезазначена відпустка не належить до щорічних додаткових відпусток.
А ст. 24 Закону визначено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Саме тому компенсація за всі дні невикористаної відпустки, передбаченої ст. 16-2 Закону, при звільненні працівника не виплачується.
Від редакції: Держпраці надавала окреме докладне розʼяснення про види відпусток, за якими виплачується компенсація.
Так, при звільненні компенсації в обов’язковому порядку підлягають тільки два види відпусток.
1. Щорічна відпустка. Згідно зі ст. 4 Закону про відпустки до щорічних відпусток належать:
- основна відпустка (ст. 6 Закону про відпустки);
- додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7 Закону про відпустки);
- додаткова відпустка за особливий характер праці (ст. 8 Закону про відпустки);
- інші додаткові відпустки, передбачені законодавством. До таких належать, зокрема, додаткова щорічна відпустка за стаж в органах місцевого самоврядування та відпустка за стаж державної служби.
2. Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, тобто це так звана відпустка «на дітей», яка надається відповідно до ст. 19 Закону про відпустки.
Всі інші відпустки при звільненні не компенсуються. Втім, перед звільненням працівник може використати такі відпустки («бойова», «чорнобильська» тощо).
Проте зверніть увагу: скористатися тими відпустками, які не компенсуються при звільненні, можна тільки за поточний рік (рік звільнення). Адже право на такі відпустки не переноситься на наступні роки, якщо ви не скористалися ними вчасно – вони «згоряють».
Таким чином, легко запам'ятати – зберігаються за працівником і він може використати їх у будь-якому році ті самі відпустки, за які при звільненні в разі невикористання можна отримати грошову компенсацію.