Запитання:
Перебуваючи на пенсії по інвалідності, працівник продовжував працювати. У різні місяці працював з різною тривалістю дня, відповідно з різним процентом ставки. Але при нарахуванні пенсії були неправильно розраховані коефіцієнти зарплати - наче працівник працював повний тиждень за повною ставкою. У підсумку це призвело до зменшення розміру пенсії.
Чи законно вчиняють в Пенсійному фонді, відмовляючись перерахувати працівникові коефіцієнт зарплати з урахуванням довідки про зарплату під час роботи на неповну ставку (0,5 і 0,6 ставки)?
Відповідь:
Що стосується розрахунку коефіцієнта зарплати працівника за періоди роботи на неповну ставку, то в Пенсійному Фонді його рахують правильно. Механізм розрахунку коефіцієнта зарплати прописаний в ст. 40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Коефіцієнт зарплати визначається за кожен місяць. Сума доходу за кожен місяць, з якої сплачено страхові внески, ділиться на середню зарплату по країні в цьому місяці. В даному випадку не важливо, яка сума доходу, і не важливо, працювала людина на повну ставку чи ні. Безумовно, у випадку працівника такий підхід не здається справедливим. Але на законодавчому рівні в даний час прописаний лише такий механізм визначення коефіцієнта зарплати.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
***
Читайте також:
- Наступний етап пенсійної реформи - підвищення пенсій людям, котрі мали великий страховий стаж, але низьку зарплату, — Розенко
- Пенсіонерам пропонують компенсувати втрати у зв'язку зі затримкою виплати пенсій
- Відтепер інформацію про страховий стаж від ПФУ можна отримати в електронній формі
- Документи для призначення пенсій змінено. ПФУ затвердив свою постанову
- «Категорій осіб, яким буде проведено перерахунок пенсій з липня, лише три» — Пенсійний Фонд