Уряд ухвалив рішення підтримати ініціативу Президента України про виплату одноразової матеріальної допомоги роботодавцям, які можуть втратити дохід через карантин. Розповідає Держцентр зайнятості.
Отримання допомоги регламентується Порядком надання одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання, розрахунку її розміру, стягнення, повернення невикористаної її суми, з яким ви можете ознайомитися на сайті державної служби зайнятості:
Хто має право на отримання одноразової матеріальної допомоги?
Юридичні особи (роботодавці), які використовують працю найманих працівників. Важливо: основний вид економічної діяльності таких роботодавців не входить до Переліку видів економічної діяльності щодо яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Як подати необхідні для отримання одноразової допомоги документи?
Юридичні особи (роботодавці) можуть надати пакет документів в один із способів:
- Безпосередньо до центру зайнятості;
- Не електронну адресу центру (скановані копії).
Важливо! Пакет документів можна подати до центру зайнятості до 21 грудня 2020 року включно.
Перелік необхідних документів:
- заява за формою згідно з додатком 1 Порядку;
- копія наказу про скорочення чи можливе скорочення тривалості робочого часу;
- копія відомостей про найманих працівників за формою згідно з Додатком 2 до Порядку.
Та перш, ніж щось подавати, треба з’ясувати, що саме, кому і в якому вигляді. Тому ми в окремих статтях (їх буде три!) розглянемо ці види допоміг. Зараз поговоримо про одноразову допомогу застрахованим фізособам.
Правила оподаткування допомоги
Про звільнення від оподаткування одноразової допомоги ми писали у своїй аналітиці та в новині на підставі Інформаційного листа №17 про це ось тут.
***
Читайте також: